بابا حسینی، معاون صنایع دستی میراث فرهنگی لرستان گفت: سالانه ۲۰ تا ۳۰ هزار مترمربع گلیم و ماشته در استان لرستان تولید می‌شود.

افشین باباحسینی در گفتگو با خبرنگارسفیرافلاک، اظهار داشت: با توجه به رتبه استان در زمینه دامپروری و تولید انواع نخ و پشم که ماده اولین بافت گلیم و جاجیم است، لرستان تولیدات قابل توجه و سابقه دیرینه‌ای در این زمینه دارد.

وی افزود: در اکثر نقاط استان بافت گلیم و ماشته داریم ولی بافت جاجیم به طور اختصاصی در قسمت‌های شرقی استان مثل شهرستان الیگودرز انجام می‌شود.

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی لرستان با بیان اینکه در طول یکسال حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار مترمربع گلیم و ماشته در استان تولید می‌شود، عنوان کرد: عمده تولید گلیم استان در شهرستان‌های خرم‌آباد، الشتر، نورآباد و کوهدشت انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در بحث ماشته نیز به ترتیب خرم‌آباد، بروجرد و نورآباد بیشترین تولید را دارند؛ در واقع گلیم و ماشته هنر اول و اصلی استان لرستان محسوب می‌شود.

بابا حسینی بیان کرد: تاکنون حدود پنج هزار نفر در حوزه صنایع دستی از سازمان میراث فرهنگی مجوز رسمی گرفته‌اند و در این صنعت مشغول به فعالیت هستند که با احتساب فعالیت‌های خرد، مشاغل کوچک، فروشنده و واسطه‌ها این تعداد به ۱۵ هزار نفر در کل استان می‌رسد.

انتهای پیام/