بمب یک هزار پوندی به جای مانده از دوران جنگ تحمیلی در پلدختر منهدم شد.

به گزارش سفیرفلاک، هشت سال دفاع مقدس پر از خاطراتی است که هر کدام دفتری از رشادت بزرگ مردانی بوده که دلاورانه در برابر دشمنان ایستادند، دشمنی که بیش از ۴۰ کشور از او پشتیبانی می کرد تا بتواند ایران را از پای درآورد.

جنایت های زیادی در دوران جنگ تحمیلی از سوی دشمن دیده شد، کودک کشی ها، به شهادت رساندن مردان و زنان بیگناه، بمباران های شیمیایی و… که هر کدام در ذهن مردم نقش بسته است.

هنوز هم صدای خس خس سینه هایی که بر اثر بمباران شیمیایی صدمه دیدند، شنیده می شود، هنوز هم عکس دانش آموزان شهیدی که در بمباران دشمن مظلومانه و معصومانه به شهادت رسیدند بر در و دیوار شهر ندای مظلومیت مردم این سرزمین را بازگو می کند و هیچگاه این اقدامات ضد بشری و انسانی دشمن از خاطرات پاک نمی شود.

حملات موشکی دشمن 

استان لرستان همانند دیگر شهرهای کشور در دوران دفاع مقدس مورد حملات دشمن قرار گرفت، شهرستان پلدختر که از آن به عنوان هویزه ثانی یاد می شود بیش از ۷۰ بار مورد حملات بمباران قرار گرفت.

حالا با گذشت چندین دهه از جنگ تحمیلی، هر از چندگاهی بمب هایی از دل خاک بیرون می آید، بمب هایی که در این سالها آرام و مسکوت در زیر خاک قرار داشتند و حالا نمایان می شوند تا بگویند دشمن در آن سالها چه جنایت هایی انجام داده است.

روز گذشته خبری مبنی بر کشف بمب هزار پوندی در شهرستان پلدختر منتشر شد و تصاویری از این بمب در شبکه های مجازی و سایت های خبری انتشار یافت و امروز با حضور تیم های کارشناسی، این بمب خنثی شد.

کشف بمب هزار پوندی

سرهنگ محسن رشیدی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: با توجه به این که شهرستان پلدختر در دوران هشت سال دفاع مقدس مورد حملات زیاد بمباران های دشمن قرار گرفته بود، تاکنون چندین بمب از جنگ تحمیلی در این شهرستان کشف و خنثی شده است.

وی افزود: روز گذشته در پی حفاری زمین در جنب منطقه شهدای گمنام شهرستان پلدختر، بمبی کشف شد که بلافاصله به نیروی انتظامی اطلاع داده می شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس لرستان تصریح کرد: این بمب پس از کشف و ضبط توسط عوامل انتظامی، به منطقه ای دیگر برای خنثی سازی منتقل شد.

سرهنگ رشیدی با بیان اینکه امروز این بمب با حضور کارشناسان و تیم های خنثی سازی منهدم  شد تصریح کرد: این بمب در زمان جنگ دقیقا در کنار پدافند ضدهوایی قرار گرفته و منفجر نشده و سالها در زمینی مسکوت زیر خاک قرار داشته که در عملیات حفاری کشف شده است.

وی گفت: با توجه به بمباران های زیاد دشمن در شهرستان پلدختر، طی این سالها تاکنون چندین بمب کشف و خنثی شده است.

کشف ۳ بمب در پلدختر

کوروش قلاوند رئیس تیم تحقیقات و خنثی سازی مهمات ارتش در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: مواد منجره این بمب بیش از ۵۰۰ کیلو گرم بوده است؛ یکی از همین مدل بمب ها در سال ۶۵ منفجر شده و سه بمب دیگر به ترتیب در سال های ۷۵، ۹۸ و امسال در شهرستان پلدختر کشف و منهدم شده است.

وی افزود: سال گذشته در سیلی که رخ داد یکی از بمب ها کشف و منهدم شد و امسال در اثر حفاری این بمب کشف و امروز خنثی گردید.

رئیس تیم تحقیقات و خنثی سازی مهمات ارتش عنوان کرد: شهرستان پلدختر ۷۰ بار مورد حملات بمباران دشمن قرار گرفته بود که برخی از بمب ها در زیر خاک مانده است.

وی بیان کرد: در شهرهای جنگی تاکنون بمب هایی کشف و منهدم شده و خوشبختانه کشف این بمب و خنثی سازی آن هیچگونه خسارت و مشکلی را به دنبال نداشته است.