مسئولان ورزش ایران در تلاش هستند تا شرایط را برای برگزاری مسابقات واترپلوی انتخاب المپیک فراهم کنند.

به گزارش سفیرافلاک، پس از لغو مسابقات انتخابی المپیک واترپلو در سال گذشته به دلیل شیوع اپیدمی کرونا، تاکنون تصمیم قطعی درباره این مسابقات اتخاذ نشده است. قرار است تکلیف نماینده واترپلو آسیا در مسابقات المپیک در جلسه هیأت رئیسه فدراسیون جهانی مشخص شود.

* آخرین تلاش‌ها برای احقاق حق ایران

فدراسیون ایران پیش از این آمادگی و درخواست کتبی خود را برای برگزاری تورنمنت انتخابی و یا برگزاری یک تک مسابقه انتخابی بین تیم های برتر قاره آسیا ارائه داده است، اما به نظر می رسد شانس حضور واترپلوی ایران در المپیک به حداقل رسیده است. با این حال در حاشیه نشست هیأت بلند پایه ورزش قطر با مسئولان کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش و جوانان، محسن رضوانی رئیس فدراسیون شنا ایران با خلیل الجابر رئیس فدراسیون شنا قطر و بیرو فدراسیون جهانی دیدار داشت. با توجه به تعیین تکلیف نماینده واترپلو آسیا در المپیک در جلسه هیات رئیسه فینا طی ماه آینده، رضوانی رایزنی های لازم را در خصوص جلب نظر خلیل الجابر در این باره انجام داد.

* نه کرونا کنترل شد، نه انتخابی برگزار شد

یک سال قبل در حالی که تیم ملی واترپلو ایران خود را برای حضور در انتخابی المپیک و رویارویی با رقبای قدرتمندی چون چین و قزاقستان آماده می ساخت، خبر رسید که تورنمنت انتخابی المپیک به میزبانی قزاقستان لغو شده است. مسئولان فدراسیون در آن مقطع اعلام می کردند که اپیدمی کرونا مربوط به سایر کشورهاست و ایران و قزاقستان که در شرایط سفید قرار دارند، می توانند در کشور ثالث یک بازی انتخابی انجام دهند تا برنده راهی المپیک شود، اما گسترش کرونا در سراسر جهان از جمله ایران، قزاقستان و حتی ژاپن میزبان المپیک موجب شد نه تنها مسابقات انتخابی بلکه خود المپیک نیز به تعویق بیفتد.

با این همه به دنبال تعویق المپیک فرصت برای رایزنی فدراسیون ایران در نهادهای بین المللی ورزش پدید آمد، اما حالا با گذشت یک سال همچنان خبری از برگزاری تورنمنت یا تک مسابقه انتخابی نیست. با گذشت یک سال نه تنها راه حلی برای مقابله با این ویروس پدید نیامده بلکه کشورها و افراد بیشتری هم درگیر آن شده اند. حتی گفته می شود ممکن است مسابقات رشته های ورزشی پر خطر و پر برخورد از المپیک به طور موقت حذف شوند.

* چیریچ: عصبانی هستیم

الکساندر چیریچ، سرمربی تیم ملی واترپلو که اخیراً نشستی را به صورت آنلاین با اصحاب رسانه برگزار کرد، درباره مسابقه انتخابی المپیک اظهار داشت: نماینده قزاقستان در فینا قوی هستند و می‌خواهند با دور زدن قانون به المپیک بروند، اما حق با ماست. اگر رقابتی برای انتخابی برگزار نشود به سال قبل نگاه خواهند کرد و بازی قبل ما بازی‌های آسیایی است. قانون در این‌جا با ما است و من می‌دانم رضوانی می‌جنگد تا قانون اجرا شود. تلاش می‌شود ولی اگر قزاقستان بتواند حرف خود را به کرسی بنشانند می‌توانند به مسابقات بروند. ولی ما تلاش می‌کنیم تا قانون انجام شود هرچند زور قزاقستان زیاد است.

وی در ادامه گفت: شرایط (با توجه به شیوع کرونا) نرمال نیست و سخت است. در زندگی ورزشی شرایط سخت‌تر هم است. ما ناامید نیستیم و تنها عصبانی هستیم که چرا نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. اکنون باید قوی بمانیم و ببینیم چه خواهد شد. این اولین شرایط سخت زندگی نیست و آخرین هم نخواهد بود. باید قوی بمانیم و قوی ادامه دهیم.

چیریچ درباره شانس ایران برای غلبه بر قزاقستان در مسابقات انتخابی المپیک با توجه به تعطیلی تمرینات ایران نیز خاطرنشان کرد: من کارم و وظیفه‌ام این است که بدانم سایر کشورها هم‌چون رقیبان خودمان جز به جز چه‌کار می‌کنند. قزاقستان زمانی که ما تمرینات را تمام کردیم، ۴ ماه بیش‌تر تمرین کرد، اما بعد به دلیل محدودیت‌ها کار را تعطیل کردند. در این شرایط چند بازیکن سن بالا و صربستانی خداحافظی کردند. آن‌ها از تیم ما قوی‌تر نیستند و فقط از لحاظ تمرین از ما بهتر هستند. من یقین دارم که از آن‌ها بهتریم. باید جلو برویم و ببینیم چه خواهد شد. شاید برنده هم شدیم.

*  دورباه لبخند، دوباره پیوند، دوباره پیمان، دوباره ایران

اهالی این رشته امیدوارند تا حقی از ایران ضایع نشود. در این راستا مسئولان فدراسیون تمام تلاش خود را به کار گرفته اند، اما موضوعی که در این بین وجود دارد بحث قدرت ورزش ایران در بُعد بین المللی است. نداشتن کرسی های قدرتمند بین المللی از جمله ضعف های ورزش ایران است که در چند سال اخیر ضربات سنگینی به ورزشکاران کشورمان وارد کرده است.

یک بار دیگر مسئولان ورزش ایران باید با هم متحد شوند تا با پیوند و پیمان مثال زدنی خود حق ایران را بگیرند و شادی و لبخند را به واترپلوی ایران هدیه دهند. هرچند که به نظر می رسد تصمیمات گرفته شده و ایران شانسی برای حضور در المپیک ندارد، اما تا زمانی که رای قطعی و نهایی اعلام نشده، ناامیدی هیچ معنایی ندارد.

به هر حال اگر واترپلوی ایران بدون برگزاری انتخابی شانس حضور در المپیک را از دست بدهد که احتمال وقوع این اتفاق بسیار محتمل به نظر می رسد، فدراسیون باید خیلی سریع وارد عمل شود تا قهرمانان ایران از نظر روحی دچار مشکل نشوند و بتوانند خود را برای ادامه مسیر قهرمانی آماده کنند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس