جمعی از کارگران سامانی کاشی بروجرد برای چندمین بار در مقابل فرمانداری تجمع کردند و خواستار پرداخت مطالبات خود شدند.

به گزارش سفیرافلاک، حدود ۳۵ درصد واحدهای صنعتی استان در شهرستان بروجرد قرار دارد، واحدهایی که در تولید و برند زبانزد بود و نه تنها در بازارهای داخلی بلکه در بازارهای خارجی مورد استقبال قرار گرفته بودند.

در اندک زمانی مشکلات در این واحدهای تولیدی پدیدار شد به طوری که نبود مواد اولیه، نبود بازار فروش و نبود سرمایه در گردش سبب شد تا واحدهای تولیدی در شهرستان بروجرد یکی پس از دیگری در رکود و تعطیلی غوطه ور شوند.

بسیاری از واحدهای تولیدی به دلیل برخی از مشکلات و البته عدم رسیدگی و توجه تعطیل شدند و بسیاری از واحدهای دیگر از این مشکلات در امان نبوده و تعدیل نیرو و کاهش تولید، آنها را زمین گیر کرد.

بیکاری کارگران سامان کاشی

در پس همه این مشکلات، کارگران زیادی با سابقه های مختلف از کار بیکار شدند و عده ای هم رو به دستفروشی آوردند البته همه این موارد در حالیست که برخی از واحدهای تولیدی همچنان گرفتار مشکلات و کلاف سر در گم مطالبات و معوقات هستند.

طی سالهای گذشته تعطیلی و ورشکستگی واحدهای تولیدی در بروجرد به وفور شنیده می شد و با هر تعطیلی، صدها کارگر اخراج می شدند، در سال ۹۵ کارخانه هایی از جمله سامان کاشی، کاشی جم، عظیم خودرو و تعداد زیادی از واحدهای دیگر تعطیل شدند.

اگرچه جلساتی برای رفع مشکلات آنها برگزار شد اما در نهایت مشکل برخی از همین واحدها پابرجاست به طوری که مشکل سامان کاشی بروجرد که روزگاری برند آنها زبانزد بود با گذشت سالها تعطیلی همچنان ادامه دارد.

تجمع چندباره کارگران مقابل فرمانداری

کارگران این واحد تولیدی تاکنون بارها در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند، بعد از مدتی کارگران در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و خواستار رسیدگی به مشکلات در این حوزه شدند اما همچنان معوقات و مشکلات این کارگران به قوت خود باقیست.

طی چند روز گذشته تعدادی از کارگران سامان کاشی بروجرد در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند و خواستار رسیدگی به مشکلات و معوقات شدند، این در حالیست که توقیف دستگاه های این کارخانه به جای طلب کارگران در نظر گرفته شده اما به نظر می رسد با این اقدام، کارخانه به تاراج می رود.

اگرچه این احتمال وجود دارد که با رفع مشکلات و پرداخت بدهی، دوباره این کارخانه احیا شود اما وقتی دستگاه ها از کارخانه خارج شوند، احیای آن هیچگاه رخ نمی دهد.

کلاف سردرگم مشکلات سامان کاشی

طی سال های اخیر برنامه هایی برای احیای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده و هر ساله تعدادی واحد تولیدی وارد مدار تولید می شوند که نمونه آن در شهرستان بروجرد کاشی جم بود که با احیای مجدد ۱۰۰ کارگر به کار بازگشت و هم اکنون فعالیت در این کارخانه صورت می گیرد.

کارخانه سامان کاشی از سال ۹۵ تاکنون تعطیل و صدها کارگر این کارخانه بیکار شده اند و با گذشت چهار سال کلاف سر در گم مشکلات این واحد باز نشده است.

عبدالعلی گیوه کی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: طی چند روز گذشته تعدادی از کارگران سامان کاشی بروجرد در مقابل فرمانداری تجمع کردند که خواستار بررسی مشکلات و پرداخت مطالباتشان بودند.

وی افزود: تقریبا کلیه کارگران شرکت سامان کاشی بروجرد در اداره کار طرح دعوی نمودند و رای آنها را صادر و به اجرای احکام ارجاع داده شد که مجموع آراء حدود ۱۱ میلیارد تومان بود و البته بخشی از این مطالبات با فروش یکی از زمین های توقیف شده از مالک پرداخت شده است.

مطالبات کارگران پرداخت نشد

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد تصریح کرد: مابقی طلب کارگران که شامل دستگاه های توقیف شده و بعضی آراء صادر شد که هنوز توسط کارفرما پرداخت نشده است و کارگران خواستار پرداخت مطالبات خود شده اند.

گیوه کی گفت: ارزش دستگاه توقیف شده بیش از ۱۵ میلیارد تومان است اما تاکنون با هدف حفظ کارگاه اجازه خروج هیچ یک از دستگاه ها توسط دستگاه قضایی داده نشده است.

وی بیان کرد: البته مدیر کارخانه در تلاش است که با پرداخت اصل بدهی و تاخیر تاییدیه بتواند طلب ها و بدهی ها را پرداخت کند و دستگاه ها از واحد تولیدی خارج نشوند.

وی گفت: سامان کاشی بروجرد از اواسط سال ۹۵ تعطیل و همه کارگران آن از بیمه بیکاری بهره مند شده اند.

به هر حال نیاز است مسئولان به این مشکلات کارگران رسیدگی کنند تا گره از مشکلات آنها باز شود و معوقات و مطالباتشان پرداخت شود اما ضروری است در کنار این موارد تلاش و همت برای احیای این واحد مد نظر باشد تا دوباره چرخ این واحد تولیدی بچرخد و کارگران مشغول به کار شوند.

انتهای پیام/