خبرهای خوش واکسن کووید 19 در روزهای بحرانی کرونا و یا داروی موثر در درمان قطعی کرونا بیش از هر خبری می تواند خوشایند باشد، خبرهایی که این روزها در همه جا شنیده می شود و دانشمندان ایرانی در این عرصه گام هایی اساسی برداشته اند.

به گزارش سفیرافلاک،  حدود یک سال از شیوع کرونا در جهان می گذرد، تاکنون بیش از یک میلیون و ۵۵۰ هزار نفر بر اثر کرونا در جهان فوت کرده و ۶۸ میلیون نفر به این این بیماری مبتلا شده اند، ویروسی که بی مهابا در اثر کوچکترین غفلت بهداشتی، افراد را درگیر و گاهی جان انسان را می گیرد.

سرعت انتشار، شیوه درگیری، علائم بیماری هر روز رنگ عوض می کند، گویی بیماری هزار چهره ای است که شکل و شمایل ثابتی ندارد و بیش از یک سال است که در بخش های مختلف مشکلات و اختلالاتی را ایجاد کرده است.

از همان روزهای نخست این بیماری، اقداماتی برای ساخت دارو و واکسن آن در دستور کار محققان و دانشمندان قرار گرفت و در شبکه های اجتماعی کانال های زیادی در این باره ایجاد شد که هر کدام از بخور نخورهای کرونایی، تغذیه ای، پیشگیری از بیماری، درمان، داروهای گیاهی و بهبود را عنوان می کردند.

در حالی که تولید واکسن زمان بر است اما با توجه به شدت شیوع این بیماری و این که در پیک های هر فصل تعداد زیادی از افراد جان خود را از دست می دهند، تولید واکسن روی ریل تسریع قرار گرفته تا هر چه زودتر به نتیجه برسد.

خبرهای خوش تولید واکسن کرونا

در بسیاری از کشورها ساخت واکسن کرونا و تحقیقات در این راستا از مدتها قبل آغاز شده است، در ایران نیز پا به پای سایر کشورها به لطف و همت دانشمندان این سرزمین اقدامات قابل توجهی صورت گرفته و روز به روز خبرهای خوشی در این راستا شنیده می شود.

شاید در این روزهای بحرانی شیوع کرونا، شنیدن خبر واکسن برای مقابله با این ویروس بهترین خبر برای هر کسی باشد، هر تیتری که از واکسن کرونا نوشته می شود، بیشتر برای مخاطبان جذابیت دارد تا از جزئیات بیشتر این واکسن اطلاعاتی کسب شود.

تاکنون چندین کشور مانند روسیه و چین واکسن هایی را تولید و در مرحله انسانی آزمایش شده است که گفته می شود بیش از ۹۰ درصد ایمنی ایجاد می کنند.

این روزها با شنیدن یک خبر از واکسن کرونا امیدها برای شکست این بیماری بیشتر می شود و با شنیدن عدم موفقیت در واکسن و یا دارو امیدها رنگ می بازد.

گاهی داروهایی به عنوان داروی موثر کرونا در شبکه های اجتماعی دست به دست می چرخد اما در اندک زمانی تکذیب می شود، یکی از تاثیر گیاهان دارویی می گوید و یکی از واکسن های دیگر در مقابله با کرونا اما همه این موارد تا نتیجه قطعی فقط حدس و تجربه شخصی است و به تایید نرسیده است.

این در حالیست که روزانه حدود ۳۰۰ نفر در کشورمان بر اثر کرونا جان خود را از دست می دهند و بیش از ۱۰ هزار نفر به این بیماری مبتلا می شوند اما توصیه همه پزشکان این است که تا زمانی که واکسن و یا داروی کرونا به بازار برسد، رعایت پروتکل های بهداشتی بهترین راه در امان ماندن این ویروس است.

در پیک پاییزه این بیماری متاسفانه آمار جانباختگان به روزی ۵۰۰ نفر هم رسید که خبری تلخ بود، خانواده های زیادی عزیزان خود را از دست دادند و می طلبد تا در این روزها بیشتر از همیشه نکات بهداشتی رعایت شود.

این روزها سخن از واکسن کرونا در همه جا شنیده می شود، از تاثیرگذاری واکسن، زمان تولید، دریافت واکسن، قیمت و هر آنچه که در پس این واکسن شنیده می شود، در کنار این خبرهای واکسن کرونا، بازار شایعات هم حسابی داغ شده است.

اما در این روزگار که دشمن قصد دارد با تحریم فشار بر ملت را بیشتر کند ولی جوانان این مرز و بوم در راستای اقتدار، پیشرفت و موفقیت هر روز گام های خود را محکم تر برمی دارند که نمونه اخیر آن در واکسن کرونا مشاهده می شود.

مراحل آزمایشگاهی واکسن کرونا تایید شد

نادر توکلی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت: در حال حاضر واکسن چند شرکت در مرحله بهره‌برداری است و در کشور ما هم تولید واکسن وارد مراحل انسانی می‌شود و به این سمت می‌رویم که در سه تا چهار ماه آینده به مرحله تولید برسیم.

وی افزود: واکسن ایرانی مرحله به مرحله توسط سازمان بهداشت جهانی نظارت شده و مراحل تولید و مرحله آزمایشگاهی تأیید شده است و پایداری آنتی‌بادی هیچکدام از واکسن ها هنوز مشخص نیست، واکسن‌های روسی و چینی را هم نمی‌توانیم هنوز وارد کنیم چون تأییدیه سازمان بهداشت جهانی را ندارند.

یک شرکت اجازه آزمایش واکسن کرونا را دریافت کرد

نمکی، وزیر بهداشت گفت: در واکسن کرونا هم کاری می کنیم کارستان و نشان می دهیم که ما از پیشتازان عرصه واکسن سازی در دنیا هستیم.

وی بیان کرد: واکسن کرونا از چند طریق در حال پیگیری است که یکی از آن سازمان بهداشت جهانی است که برنامه ریزی برای وارد کردن ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز صورت گرفته است و در مجموع ۴۲ میلیون دوز واکسن خریداری می کنیم که بتواند برای ۲۱ میلیون نفر از افراد تزریق شود البته در فاز نخست برای افراد دارای اولویت و بیماران تزریق می شود.

وزیر بهداشت با اشاره به ساخت واکسن ایرانی گفت: ۱۲ شرکت مشغول تولید این واکسن هستند و یکی از این شرکتها اجازه آزمایش انسانی واکسن کرونا را در ایران دریافت کرده که امیدوایم در چندماه آینده مژده ساخت واکسن را به مردم بدهیم.

شهید فخری زاده رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع از ابتدای شیوع کرونا اقداماتی را انجام داده بودند و در راستای ساخت واکسن کرونا نیز تلاش هایی صورت گرفته که این واکسن امروز وارد مرحله آزمایش انسانی شده است.

در این روزهای سخت کرونا، طرح شهید سلیمانی در کشور برای مقابله با کرونا و کاهش مبتلایان و مرگ و میر ناشی از کرونا به همت بسیجیان در حال برگزاری است تا با اقدامات محله محور بتوانند در راستای کاهش شیوع کرونا اقدام نمایند.

ایران امروز در عرصه دارویی و علمی بسیار پیشرفت داشته و قطعا در این مسیر نیز موفقیت هایی را کسب می کند که در دنیا بی نظیر باشد و تنها ضروری است تا پروتکل های بهداشتی و عدم حضور در مراکز شلوغ مد نظر باشد تا شیوع ابتلا به کرونا کاهش یابد.

به هر حال طبق گفته مسئولان وزارت بهداشت در بهار سال آینده این واکسن تولید می شود اما تا زمان تولید این واکسن اقداماتی برای وارد کردن چند میلیون دوز برای افراد در معرض خطر در نظر گرفته شده است.

انتهای پیام/