جعفری، مدیر حوزه علمیه نجمیه ازنا با اشاره به‌ضرورت ایجاد حلقات بصیرتی و جهادی مشترک گفت: به هر میزانی که طلبه و دانشجو با نیات الهی در علم‌آموزی خود دقیق و پرتلاش گام بردارد، زمینه‌ساز ایجاد وحدت علمی در جامعه خواهد بود.

اکرم جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک ضمن گرامیداشت سالروز شهادت دکتر مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه اظهار داشت: یکی از دستاوردهای فرهنگی انقلاب اسلامی رفع تحجر فکری از سوی برخی حوزویان و طرد تفکر اتکاء به بیگانه از سوی برخی دانشگاهیان و نزدیک کردن این دو قطب اصیل علمی کشور به یکدیگر بوده است.

وی افزود: منظور از وحدت حوزه و دانشگاه، نه وحدتی فیزیکی و ساختاری، بلکه اتحادی فکری و اندیشه‌ای است که برخاسته از اهدافی مشترک در طول تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی است، هرچند سبک تلاش‌ها و روش‌ها متفاوت باشد.

مدیر حوزه علمیه ازنا با اشاره به اینکه قالب‌های تحقق این شعار متنوع است عنوان کرد: متفکرین حوزه و دانشگاه به‌عنوان پیشروان مهندسی مسیر اندیشه‌ انقلاب، در طراحی جایگاه نظام عادلانه اجتماعی سهم و نقش اساسی دارند.

وی تصریح کرد: تشکیل هیأت‌های اندیشه‌ورز و اتاق‌های فکر مشترک حوزویان و دانشگاهیان متعهد و متخصص، به شناسایی آسیب‌های جدی و دارای اولویت بررسی در سطح کشور همراه با ارائه راهکار رفع آسیب‌ها در عرصه‌های تربیتی، حقوقی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و… منتهی خواهد شد.

جعفری گفت: تاکنون بسیاری از مسائل به‌صورت مشترک در کرسی‌های حوزه و دانشگاه موردتحقیق و بحث بوده و راه‌حل‌های مؤثری از سوی نظریه‌پردازان ارائه‌شده است.

مدیریت حوزه علمیه نجمیه خاطرنشان کرد: در کنار فعالیت‌های علمی و پژوهشی توجه به زیرساخت تهذیب نفس و تخصص گرایی در دو نهاد حوزه و دانشگاه و تربیت طلاب و دانشجویان متدین و دانشمند بایستی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد.

وی بیان کرد: تعمیم معنویت‌گرایی در بین دانشجویان و توجه به علوم روز و خاص در بین حوزویان، در تحقق عملی و عینی شعار وحدت حوزه و دانشگاه ضرورت دارد و ایجاد حلقات بصیرتی و جهادی مشترک بین طلاب و دانشجویان با توجه به نیازهای کشور نیز در کاهش نقاط اختلاف و هم‌گرایی بیشتر این دو عنصر فعال و مطالبه گر مؤثر است.

جعفری یادآور شد: تأکیدات دین اسلام بر خردپروری و جایگاه والای صاحبان خرد، حاکی از عدم شکاف بین حوزه و دانشگاه است و به هر میزانی که طلبه و دانشجو با نیات الهی در علم‌آموزی خود دقیق و پرتلاش گام بردارد، زمینه‌ساز ایجاد وحدت علمی در جامعه خواهد بود.

 انتهای پیام/