پرستاران با روحیه جهادی در سنگر مقابله با کرونا ایستاده اند و در این روزهای کرونایی سنگ صبور بیماران شده اند؛ خستگی و سختی کار را به جان می خرند تا هر چه سریع تر بیماران سلامتی خود را به دست بیاورند.

 به گزارش سفیرافلاک، مدتی‌ست لباسهایشان فرق کرده، ماسک و شیلد بر چهره دارند و لباس‌های محافظ می پوشند اما به چهره هایشان که نگاه می کنی همان صبر را می توان دید که در روزهای سخت کرونا، بر بالین بیماران حاضر می شوند و برای تسکین دردهایشان تلاش می کنند.

این روزها پرستاران را به نام مدافعان سلامت می شناسند، همان مدافعانی که در سنگر مقابله با کرونا از دل و جان فداکاری می کنند و شبانه روز برایشان فرقی نمی‌کند، مهم این است که برای نجات جان یک بیمار هرآنچه در توان دارند را به کار بگیرند.

پرستاران در این روزهای سیاه کرونا، سنگ صبور بیماران کرونایی شده‌اند، بیمارانی که مرگ را در یک قدمی خود می بینند اما مدافعان سلامت آنها را آرام می کنند و امید می دهند تا روحیه شان را از دست ندهند و دوباره به زندگی برگردند.

شهادت ۱۶۴ مدافع سلامت در کشور

اما در این مدت، جولان کرونا سبب شد تا ۱۶۴ نفر از مدافعان سلامت در مسیر خدمت به بیماران به درجه رفیع شهادت برسند، در استان لرستان نیز یکی از پرستاران بیمارستان آیت الله بروجردی شهرستان بروجرد به نام «زهرا شیرویه» در این راه به شهادت رسید.

پریسا میرزاوند سرپرستار بخش آی سی یو جنرال یک بیمارستان شهدای عشایر خرم‌آباد در گفتگو با خبرنگار سفیر افلاک اظهار داشت: ۱۶ سال است که به عنوان پرستار در بیمارستان مشغول به کار هستم؛ شغل پرستاری عشق و علاقه نیاز دارد و پرستاران باید صبورانه در این محیط و برخورد با بیماران فعالیت داشته باشند.

دوری از خانواده در روزهای کرونایی

وی افزود: با شیوع کرونا به صورت داوطلب برای بخش کرونا و خدمت به بیماران اقدام کردم و تصورم این بود که اگر من پیشقدم نشوم بقیه هم نگرانی از بیماری دارند و سبب می شود تا به سختی در این مسیر حرکت کنند اما پرستاران از همان روزهای نخست، فداکارانه به بیماران کرونا خدمت کرده و همچنان مشغول هستند و هر یک از بیماران عزیزان یک خانواده هستند و همه تلاشمان را به کار می گیریم تا بیماران کرونایی بهبود یافته و دوباره به زندگی بازگردند.

سرپرستار بخش آی سی یو جنرال یک بیمارستان شهدای عشایر خرم آباد عنوان کرد: در همان روزهای نخست شیوع کرونا، ۲۸ روز که آمار ابتلا و مرگ و میر بالا بود منزل نرفتم و در قرنطینه و مشغول ارائه خدمت به بیماران کرونایی بودیم و این در حالی بود که علاوه بر نگرانی از این بیماری، دلتنگ خانواده هم بودیم.

میرزاوند تصریح کرد: دو بار خانواده را در جلوی در بیمارستان دیدم ولی فقط از دور دیدار داشتیم و تاکید کردم که باید تحمل کنیم تا بتوانیم در مقابل کرونا بایستیم و مادرم به شدت نگران بود ولی همیشه می گفتم خدا تحمل و صبر می دهد تا بتوانیم از بیماران مراقبت کنیم.

وی با اشاره به اینکه بهبود هر بیمار، انرژی پرستاران را مضاعف می کند گفت: وقتی بیمار کرونایی پس از چند روز مراقبت بهبود می یابد و از بیمارستان ترخیص می شود همه سختی ها و خستگی ها از ما دور می شود.

امید به بیمار در روند بهبودی بسیار موثر است

سرپرستار بیمارستان شهدای عشایر خرم آباد با تاکید بر اینکه رفتار و برخورد با مریض بسیار در روند بهبودی وی اثرگذار است خاطر نشان کرد: یک بیمار داشتیم که حال مساعدی نداشت و وضعیت وی خوب نبود اما هر بار که دچار تنگی نفس می شد با او صحبت می کردم و سعی می کردم تا علاوه بر خدمات درمانی بتوانم آرامش را به بیمار انتقال دهم و این بیمار ظرف چند روز بهبود یافت و از بیمارستان مرخص شد و این کار را برای همه بیماران انجام می دهم تا در کنار ارائه خدمات دارویی و درمانی، از نظر روحی با آنها صحبت می کنم تا از نظر روحی دچار مشکل نشوند.

میرزاوند گفت: وقتی خانواده ای را می بینیم که بیمار کرونایی خود را با لبخند تحویل می گیرد و ترخیص می شود بسیار خوشحال می شویم و وقتی همه تلاش را برای یک بیمار انجام می دهیم ولی جوابی نمی گیریم و بیمار جلوی چشممان فوت می کند، برایمان بسیار سخت است.وی بیان کرد: پرستاران علیرغم همه سختی ها و خستگی ها با آمار مرگ و میر و جانباختن هم استانی و یاهموطنانمان روحیه شان اذیت می شود و برایمان فرقی نمی کند فرد مبتلا پیر باشد یا جوان وقتی جان خود را با ابتلا به کرونا از دست می دهد بسیار سخت است.

سرپرستاربیمارستان شهدای عشایر خرم آباد با اشاره به اینکه تعداد زیادی از پرستاران به کرونا مبتلا شده اند افزود: خودم طی یک ماه گذشته به کرونا مبتلا شدم و بعد از طی کردن دوران قرنطینه و درمان، به کار بازگشتم و شاید یک سوم همکارانم در این ایام به کرونا مبتلا شده اند و یکی از پرستاران استان بر اثر ابتلا به کرونا به شهادت رسید.

شب یلدا مهمانی نروید

میرزاوند با اشاره به شب یلدا و دورهمی های خانوادگی گفت: از همه مردم می خواهیم اگر جان عزیزانشان برایشان مهم است از برگزاری مهمانی و دورهمی خودداری کنند چرا که فرصت برای دید و بازدها و برگزاری مراسم و دورهمی ها هست اما اگر عزیزی در میان خانواده نباشد هیچگاه این فرصت ها تکرار نمی شود و تنها حسرت و پشیمانی را به دنبال دارد.

وی افزود: ممکن است یکی از اعضای خانواده ناقل کرونا باشد و در همین دورهمی خانوادگی کرونا را به عزیزان خود منتقل کند و یک نفر از جمعشان به دلیل شرایط جسمی جان خود را از دست بدهد که بهتر است همه مردم پروتکل های بهداشتی، رعایت فاصله، عدم حضور در مکان شلوغ را مد نظر داشته باشند تا هر چه سریعتر کرونا نابود شود.

سرپرستار بیمارستان شهدای عشایر خرم آباد اظهار داشت: هر روز در بیمارستان دعای فرج پخش می شود که در لحظه پخش دعا می بینیم، همه بیماران دستهایشان را بالا می برند و دعا می کنند، در کنارشان ما هم برای سلامتی تک تک بیماران دعا می کنیم.

میرزاوند با اشاره به صبوری پرستاران خاطر نشان کرد: همه ما پرستاران صبر را از حضرت زینب(س) الگو گرفته ایم و در این مدت همه پرستاران در بیمارستان نشان دادند که در راه خدمت به بیماران و شکست کرونا ایثارگرانه تلاش می کنند.

به گزارش سفیرافلاک، در استان لرستان تاکنون ۵۸ هزار و ۸۶۷ به  کرونا مبتلا شده و هزار و ۲۴۸ نفر بر اثر کرونا فوت کرده اند که ضروری است شب یلدا از برگزاری دورهمی ها خودداری شود تا کرونا دوباره شیوع پیدا نکند.

انتهای پیام/