محسنی یکی از پرستاران لرستانی است که 9 ماه به صورت داوطلبانه در بیمارستان و مراکز درمانی مشغول خدمت است و می گوید عهد بسته ام تا شکست کامل کرونا در صحنه حضور داشته باشم.

به گزارش سفیرافلاک پنجم جمادی الاول روز ولادت حضرت زینب(س) به عنوان روز پرستار نامگذاری شده است، بانویی بزرگوار که در واقعه کربلا حضور داشت و همچنین از برادر بزرگوارش امام سجاد(ع) پرستاری کردند و با صبر و آرامش علاوه بر پرستاری، پس از شهادت امام حسین(ع) پرچمدار نهضت عاشورا بودند.

پرستاران ایثارگرانی هستند که صبر را معنا کرده اند، دست های امید و آرامش را بر بالین بیماران می کشند تا کمی از درد و رنج آنها کاسته شود، شبانه روز تلاش می کنند تا بتوانند سلامتی دوباره را به بیماران هدیه دهند.

اما حدود یک سالی می شود که کادر درمان را به نام مدافعان سلامت می شناسند، مدافعانی که برای بهبود سلامتی بیماران کرونا از جان خود می گذرند و در این راه تاکنون ۱۶۴ نفر از مدافعان سلامت با تقدیم جان خود برای بهبوبد بیماران کرونایی به شهادت رسیدند.

شاید فقط تصاویرشان را از قاب تلویزیون دیده باشیم که با پوششی خاص در بیمارستان مشغول خدمت رسانی هستند اما با دل هایی دریایی، لحظه به لحظه را برای نجات جان یک بیمار تلاش می کنند.

در روزهای بحرانی شیوع کرونا، برخی هم جهادگرانه برای کمک به کادر درمان پیش قدم شدند تا در این جهاد سهیم باشند، در این راستا گفتگو با یکی از پرستاران داوطلبی انجام شده که ۹ ماه است به صورت جهادی در بیمارستان برای کمک به کادر درمان و خدمت به بیماران کرونایی تلاش می کند.

خودتان را معرفی کنید و از سابقه کاریتان بگویید؟

راضیه محسنی کارشناس پرستاری هستم و زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد تنها دو هفته مانده بود تا فراغ التحصیل شوم اما وقتی دیدم نیاز است که در این حرفه ای که آموزش دیده ام، خدمت کنم به صورت داوطلب برای کمک به کادر درمان و خدمت به بیماران کرونایی وارد عمل شدم.

در مجموع حدود ۹ ماه است در بخش تریاژ کرونا بیمارستان شهدای عشایر به صورت داوطلب خدمت می کنم و علاوه بر این در مراکز غربالگری هم که نیاز به نیرو داشتند مشغول بوده ام.

از طریق بسیج جامعه پزشکی اعلام آمادگی کردم و بعد از پیگیری، در بخش غربالگری و تریاژ بیمارستان مشغول به کار شدم.

چه چیزی باعث شد داوطلبانه دربیمارستان مشغول به کار شوید و مشوق شما در این زمینه چه کسانی بودند؟

متاهل هستم و دو فرزند ۹ ساله و ۴ ماهه دارم اما وقتی در ایام کرونا دیدم کاری را می توانم اجام دهم، احساس کردم امروز وقت آن است که آموزش هایی را که در این سالها فرا گرفتم را به مرحله عمل برسانم.

خوشبختانه همسرم و همچنین پدر و مادرم من را برای این که قرار بود به صورت داوطلب خدمت کنم، همراهی کردند و در این ۹ ماهی که مشغول به کار هستم در کنار من بوده اند.

با توجه به این که فرزندانم خردسال هستند تلاش کردم تا دستورالعمل های بهداشتی را در منزل و در کنار آنها به شدت رعایت کنم.

خدمت به بیماران چه حس و حالی دارد؟

فکرش هم را نمی کردم فعالیت کاری خود را با کرونا آغاز کنم، در واقع با فارغ التحصیلی من و آغاز کرونا غافلگیر شدم اما همین که می توانم حاصل سالها تحصیل و تلاش را امروز به کار گیرم بسیار خوشحال هستم.

وقتی به صورت داوطلب در بیمارستان مشغول شدم و دیدم نیاز است که افراد دیگری داوطلبانه وارد شوند به چند نفر از دوستانم که با هم فارغ التحصیل شدیم، اطلاع دادم و چند ماه است که چهار نفر هستیم که به صورت داوطلب اعزام شده ایم.

در واقع پرستاری یعنی از دل و جان تلاش کردن برای کاهش درد بیمار، خدمت به بیماران آرامش می دهد و زمانی که بیمار کرونایی وارد می شود و همراهی ندارد و بیقرار است، سعی می کنیم نشان دهیم که همه ما همراه او هستیم و در کنارش می مانیم تا زمانی که دوباره بهبودی خود را به دست آورد.

وقتی بیماری وارد بیمارستان می شود علاوه بر مشکل جسمی که دارد، روحیه اش تحت تاثیر قرار می گیرد اما پرستاران تلاش می کنند تا با صحبت کردن با بیمار او را آرام کنند تا روند درمان سریعتر انجام شود.

در این ۹ ماه پرستاری از بیماران چه خاطراتی در ذهنتان نقش بسته است؟

متاسفانه در ایام کرونا خاطرات تلخ بیشتر از خاطرات شیرین است، وقتی بیماری بهبود پیدا می کند برایمان خوشحال کننده است و وقتی بیماری با کرونا جان می دهد بسیار تلخ و سخت است.

یک روز بیماری به بیمارستان مراجعه کرد که همراه نداشت و بسیار بیقرار و نگران بود، استرس در چهره اش دیده می شد اما سعی کردم با او دوست شوم و به او گفتم از شما بیمار بدحالتر هم بوده که بهبود یافته و مرخص شده و سعی کردم اول استرس را از او دور کنم.

بعد این بیمار در مرحله مراقبت قرار گرفت و پس از چند روز بستری از بیمارستان ترخیص شد و چند هفته بعد از ترخیص یک روز همان بیمار با یک شاخه گل به بیمارستان آمد و تشکر کرد و همه خستگی از تنم خارج شد و بسیار خوشحال شدم که صحبتها و اقدامات آن روزها چقدر موثر بوده است.

این روزهای کرونا درست شبیه زمان جنگ است، هر کسی هر آنچه در توان دارد را باید به کار بگیرد تا شیوع این بیماری کاسته شود چرا که هر چه شیوع کمتر باشد میزان مرگ و میر کمتر می شود.

عهد بسته ام تا شکست کرونا در صحنه خدمت به صورت داوطلبانه مشغول باشم  و حاصل سالها تحصیل و درس خواندن را اینجا به کار بگیرم و به هم استانی هایم خدمت کنم.

اگرچه خستگی برای همه کادر درمان وجود دارد اما همین که دردی از بیمار کم شود و بهبود یابد این خستگی ها ناچیز است و همه مدافعان سلامت همت کرده اند تا شکست کرونا در صحنه باشند.

به نظر شما یک پرستار چه ویژگی هایی دارد؟

صبر، تحمل، آرامش و اخلاق از مهمترین ویژگی های پرستار است و در واقع هر بیماری که وارد بیمارستان می شود همه سعی و تلاش ها صورت می گیرد تا بهبود یابد.

همه پرستاران از حضرت زینب(س) الگو می گیرند و صبورانه مانند یک فرشته بر بالین بیمار می روند و هر آنچه در توان دارند را انجام می دهند.

در این چند مدتی که کرونا شیوع پیدا کرده، در هر پیک و موجی تعداد زیادی از هموطنانمان جان خود را از دست داده اند و با توجه به این که چند هفته است شیوع و مرگ و میر کاهش یافته، از همه مردم انتظار داریم تا این شب را به صورت مجازی برگزار کنند.

ممکن است با یک دورهمی و انتقال ویروس، عزیزی از کنار ما برود پس سعی شود امشب هر خانواده مراسم شب یلدا را در خانه خود برگزار کند تا در فرصت های بعدی مراسمات، مهمانی ها و دورهمی ها برگزار شود.

با توجه به اینکه مدافعان سلامت سخت مشغول به تلاش هستند، بیاییم شب یلدا را امسال متفاوت برگزار کنیم، نگذاریم موج جدید و جولان دوباره کرونا رخ دهد، نگذاریم آمار مبتلایان و جانباختگان اوج بگیرد، بیاییم با عدم دورهمی، سلامتی را به عزیزانمان هدیه دهیم تا در مناسبت های بعدی همه در کنار هم در قاب تصاویر خاطرات باشیم.

انتهای پیام/