کرونا ضربه سنگینی بر پیکره اقتصاد زده به طوری که بخش گردشگری با مشکل جدی مواجه شده و تاکنون خسارت زیادی به صنعت گردشگری وارد شده است.

به گزارش سفیرافلاک، هنوز خسارت های سیلاب سال ۹۸ جبران نشده بود که سیلی دوباره از راه رسید و هزاران خانه را ویران کرد و میلیاردها تومان در بخش های مختلف به استان لرستان خسارت زد اما یک سال از این واقعه غم انگیز نگذشته بود که ویروس کرونا شیوع پیدا کرد.

ویروسی که ضرر و زیانش در همه جا دیده می شود، اگرچه قربانی اصلی ویروس کرونا، جان انسانهاست اما متاسفانه در بخش های اقتصادی و دیگر بخش ها رخنه کرده و کسادی کسب و کار و بیکاری بسیاری را به دنبال داشته است.

یکی از بخش هایی که با شیوع کرونا دچار خسارت های بسیار سنگینی شد، گردشگری بوده که با گذشت چندین ماه از شیوع کرونا همچنان متحمل خسارت های سنگین است و گردشگری لرستان در تب کرونا می سوزد.

تعطیلی مراکز اقامتی، توریستی، گردشگری، دفاتر گردشگری و خدماتی، راهنمایان گردشگری و مراکز پذیرایی بین راهی در صنعت گردشگری با کرونا دچار خسارت بسیار سنگینی شده به طوری که با گذشت چندین ماه از شیوع کرونا، این صنعت همچنان زمین گیر است.

زخم سیل و کرونا بر صنعت گردشگری لرستان

هنوز رد پای سیل در استان دیده می شد که کرونا بی رحمانه وارد شد و علاوه بر خسارت در حوزه های مختلف، سبب بیکاری بسیاری از افراد شاغل در این مراکز گردید به طوری که شاغلین زیادی در حوزه گردشگری بیکار شدند.

استان لرستان به دلیل شرایط جغرافیایی و آب و هوایی، هر ساله پذیرای بسیاری از مسافران خارجی و داخلی است و گردشگران از جاذبه های طبیعی و تاریخی استان در شهرهای مختلف و مرکز استان بازدید می کنند که نمونه های آن آبشارهای بسیار منحصر به فرد مانند آبشار بیشه، قلعه تاریخی فلک الافلاک، دریاچه گهر، تونل برفی ازنا، پل های تاریخی، مسجد جامع و مجموعه طباطبایی ها در بروجرد است.

صنعت گردشگری سومین صنعت پردرآمد در دنیا محسوب می شود که امسال این صنعت رونقی نداشت و تب داغ کرونا بر پیشانی این صنعت نشست به طوری که هنوز هم این صنعت تعطیل است.

این در حالیست که در استان لرستان خصوصا در فصل تابستان گردشگران زیادی از جاذبه های بکر و دیدنی استان دیدن می کردند که تلاش هایی برای جذب گردشگر و رونق در این صنعت برنامه ریزی شده بود که کرونا سبب شد نه تنها این صنعت رونق نگیرد بلکه هزاران مشکل دیگر را زیر چتر گردشگری قرار گیرد.

خسارت ۱۴ هزار میلیاردی کرونا به صنعت گردشگری

طبق گفته مونسان وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کرونا سبب شده تاکنون ۱۴ هزار میلیارد تومان خسارت به بخش گردشگری وارد شود و بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در حوزه گردشگری بیکار و خانه نشین شوند.

وی گفت: تاکنون ۶۰۰ میلیارد تومان پرونده خسارت کرونا در حوزه گردشگری به بانکها ارسال شده که ۲۷۰ میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه های گردشگری خسارت دیده از کرونا پرداخت شده است و این روند ادامه دارد.

در همین راستا برای جبران خسارت های کرونا در بخش گردشگری تسهیلاتی در نظر گرفته شد به طوری که تاسیسات گردشگری حداقل ۱۶ میلیون تومان دریافت می کنند اما به نظر می رسد روند پرداخت تسهیلات بسیار کند بوده و این روال پرداخت حال گردشگری را در اوضاع کرونا وخیم تر می کند.

پرداخت تسهیلات در حوزه گردشگری

همچنین سید موسی خادمی استاندار لرستان گفت: با توجه به شیوع کرونا و خسارت وارده به حوزه گردشگری، کمک به واحدهای گردشگری آسیب دیده از کرونا در دستور کار قرار دارد و مقرر شد تسهیلات اخذ شده توسط بنگاه های گردشگری تا پایان سال جاری امهال شود.

وی بیان کرد: این واحدهای بخش گردشگری اقساط خود را به بانک ها پرداخت نمی کنند و جریمه دیرکرد برای آنها لحاظ نمی شود.

استاندار لرستان تصریح کرد: در همین راستا تسهیلاتی برای جبران خسارت از کرونا برای واحدهای گردشگری در نظر گرفته شده که پرداخت می شود.

تعطیلی صنعت گردشگری لرستان

اسکندر فلاحوند معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیر افلاک اظهار داشت: کرونا در بخش های مختلف اقتصادی از جمله گردشگری ضرر و زیان هایی را به بار آورده که می توان به خسارت سنگین به مراکز اقامتی و هتل ها، دفاتر خدماتی، راهنمایان گردشگری، واحدهای پذیرایی بین راهی و اقامتگاه های بوم گردی اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه کرونا حدود ۲۰۰ میلیارد تومان به حوزه گردشگری استان خسارت وارد کرده است افزود: کرونا حدود ۲۰۰ میلیارد تومان به بخش گردشگری لرستان خسارت وارد کرده است که از نظر ارزش ریالی هتل ها بیشترین ضربه را دیده اند اما از نظر حجم کاری دفاتر خدماتی و راهنمایان گردشگری بیشترین خسارت را متحمل شده اند.

معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان تصریح کرد: برای جبران بخشی از خسارت های کرونا در حوزه گردشگری تمهیداتی مانند امهال تسهیلات بنگاه های گردشگری، پرداخت تسهیلات و امهال پرداخت هزینه حامل های انرژی در نظر گرفته شده است.

فلاحوند عنوان کرد: در حوزه گردشگری ۲۰۰ میلیارد تومان خسارت به استان وارد شده و تاکنون ۱۳ میلیارد تومان از این میزان تسهیلات پرداخت شده که متقاضیان به سامانه مراجعه کرده و بعد از ثبت نام، اقدامات بعدی را برای دریافت تسهیلات انجام می دهند.

وی با بیان اینکه لرستان پذیرای گردشگران زیادی بوده است بیان کرد: سال گذشته بالغ بر یک میلیون گردشگر از جاذبه های طبیعی و تاریخی استان بازدید کردند ولی متاسفانه با کرونا حضور گردشگری امکان پذیر نبود.

۱۲۶۰ نفر در حوزه گردشگری بیکار شدند

معاون گردشگری میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: ۲۹ دفتر خدماتی، ۸۰ مکان دارای جاذبه طبیعی، شش اقامتگاه بوم گردی، ۲۲ هتل، ۱۴۲ مرکز اقامتی، ۱۷ مجتمع گردشگری و ۱۰ مهمانپذیر در حوزه گردشگری استان دچار خسارت شدند.

فلاحوند با اشاره به اینکه در پی شیوع کرونا هزار و ۲۶۰ نفر در حوزه گردشگری استان بیکار شده اند افزود: ۱۳۲ نفر در بنگاه های گردشگری، ۵۶ راهنمای گردشگری(تورلیدر) دچار خسارت شده است که بیش از ۹۰ درصد کارکنان واحد‌های گردشگری شامل دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، هتل ها، اقامتگاه های بوم گردی، واحد‌های پذیرایی بین راهی وسفره خانه های سنتی از کار بیکار شده اند.

ضرورت حمایت از واحدهای گردشگری

حالا که کرونا در بخش های مختلف ضرر ایجاد کرده اما در حوزه گردشگری که حجم خسارتها چشمگیر بوده، نیاز است که پرداخت تسهیلات در این بخش تسریع شود چرا که با یک نگاه به آمار خسارتها و حجم پرداختی ها گویای این است که با این روند حجم انباشته خسارتها همچنان باقی می ماند.

اینکه در کشور کمتر از نصف خسارت های کرونا در این بخش پرداخت شده و در استان تنها ۱۳ میلیارد تومان پرداخت شده نشان می دهد که این صنعت نیاز به حمایت جدی و مضاعفی دارد تا بعد از کرونا جان دوباره ای بگیرد.

با توجه به اینکه گردشگری یکی از راه های توسعه پایدار در هر منطقه است می طلبد برای جبران خسارتها در این حوزه اقداماتی صورت گیرد.

انتهای پیام/