آیت الله احمد مبلغی،نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان،رحلت آیت الله مصباح یزدی را تسلیت گفت.

به گزارش سفیرافلاک، آیت الله احمد مبلغی نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری، درگذشت عالم ربانی آیت الله مصباح یزدی را در پیامی تسلیت گفت.

متن پیام  به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت فقیه و حکیم مجاهد، مفسر و متکلم اندیشمند، استاد پرسابقه و پرآوازه حوزه علمیه قم حضرت آیت الله حاج شیخ محمد تقی مصباح یزدی قدس سره موجب تاسف و تاثر فراوان گردید.

این دانشمند فقید، “فلسفه اخلاق تطبیقی” را در حوزه علمیه قم بنیان نهاد و نظریه مهم و ویژه ای را در زمینه فلسفه اخلاق براساس مبانی کلامی و آموزه های دینی ارائه کرد.

علامه مصباح یزدی پیرو مکتب فلسفى ملاصدرا بود و توانست تقریر ها و تفسیرهای جدید، روشن وشفافی از اندیشه های ملاصدرا ، به ویژه نسبت به “مسائل فکری – فلسفی دشوار” ارائه کند و آن اندیشه ها را با بیان جالب و علمی در دسترس حوزه های علمیه قرار دهد.

وی در زمینه تفسیر قرآن روشى ویژه داشت که در صورت پیگیری و اتباع، امکان می دهد تا نکته سنجی های دقیق صورت گیرد، و باید اعتراف کرد که واقعیت و ابعاد روش و اندیشه های زیبای تفسیری این علامه راحل به خوبی در حوزه های علمیه منعکس نشده است و ضرورت دارد که مکتب تفسیرى ایشان بازشناسى و بازتعریف گردد.

او دانشمندی از نسل اول اساتید تحول گرا در حوزه است که نقشی مؤثر در این میدان از حیث فکری، تربیتی، مدیریتی و “تاسیس رشته ای” برجای نهاد.
او مرید حضرت امام و یار دیرین، مخلص و باوفای مقام معظم رهبری بود و از تایید و تاکید نسبت به رهبری و تبعیت از ایشان در فضا و مراحل انقلاب، لحظه ای فروگذاری نمی‌کرد و از این حیث، شاخص، برجسته و جدی بود.
او در پارسایی و بی ریایی و اهتمام به شعائر دینی زبانزد بود.
فروتنی همراه با وزانت از خصایص بارز اخلاقی این استاد بزرگ حوزه بود و اگرچه خود از اساتید بزرگ و پرسابقه حوزه علمیه به حساب می آمد، اما نسبت به بزرگان حوزه علمیه قم احترامى ویژه و برخاسته از فروتنی زیاد ابراز مى داشت.
ارتحال این عالم ربانی ( که برای حوزه علمیه فقدان و خسارتی برجسته است) را به مقام معظم رهبری، مراجع معظم تقلید، حوزه های علمیه، فرزندان و سایر بازماندگان و شاگردان آن مرحوم تسلیت عرض می کنم.

احمد مبلغی
نماینده مردم شریف استان لرستان در مجلس خبرگان

انتهای پیام/