حجت‌الاسلام خدایی با اشاره به اینکه شهید سلیمانی نسخه‌ امروزی مالک اشتر نخعی بود، گفت: بی‌اعتمادی مطلق نسبت به آمریکا از برکات خون شهید سلیمانی است.

حجت‌الاسلام محمدرضا خدایی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک با اشاره به وجوه مشترک شهید سلیمانی و مالک اشتر نخعی اظهار داشت: با بررسی توصیف‌ها و ترسیم‌های حضرت علی (ع) از مالک اشتر در خلال حکمت‌ها و نامه‌های نهج‌البلاغه، به شخصیت کم‌نظیر، شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی می‌رسیم.

وی بابیان این‌که حاج قاسم نسخه امروزی و مصداق واقعی بیانات حضرت علی (ع) خطاب به مالک اشتر است، افزود: حضرت علی (ع) در حکمت ۴۴۳ می‌فرمایند: «مالک! چه مالکی؟ به خدا اگر کوه بود در سرفرازی کوهی بود یگانه و اگر سنگ بود سنگی سخت و محکم بود که هیچ رونده‌ای به اوج و قله او نمی‌رسید و هیچ پرنده‌ای بر فراز آن پرواز نمی‌کرد» حالا چه کسی جز شهید سلیمانی می‌تواند مصداق واقعی این کلمات باشد؟!

عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان با اشاره به نامه امام علی (ع) در سال ۳۸ هجری خطاب به مردم مصر عنوان کرد: عبودیت و بندگی خدا به‌عنوان ویژگی مشترک این دو فرمانده در دو عصر و زمان متفاوت، بارز و مشهود است، حضرت علی (ع) در این نامه آن زمانی که مالک اشتر را به فرمانداری برگزید، می‌فرماید من بنده‌ای از بندگان خدا را به‌سوی شما مردم مصر فرستادم که در روزهای وحشت نمی‌خوابد و در لحظه‌های ترس از دشمن روی برنمی‌گرداند.

وی تصریح کرد: آن تضرعات، خشوع و خضوع و سوز و گدازهای حاج قاسم هنگام ارتباط با خدا که زبانزد و برای همگان عیان است را ببینید، چه اشک هایی هنگام روضه ائمه اطهار (ع) مخصوصاً ایام شهادت حضرت زهرا (س) می ریختند.

خدایی با اشاره به تبیین سخنی حکیمانه از حضرت زهرا (س) بیان کرد: حضرت فاطمه (س) می فرمایند: «هرکس بندگی وعبادت خالصانه اش را به سوی خداوند بفرستد، خداوند بهترین مصلحت را برایش‌ مقدر می کند»؛ بارها آمریکایی ها حاج قاسم را به ترور تهدید کرده بودند، اما ایشان هرگونه تهدید را رساندن خود به شوقشان می دانست و می گفت: من همیشه از خدا خواسته ام مرگ و شهادتم را به دست دشمنان دینش قراردهد.

این مدرس حوزه و دانشگاه موضع صریح و سخت در برابر دشمنان و دوستی ونرمش نسبت به نیروهای داخلی را دیگر خصوصیت مشترک شهید قاسم سلیمانی و مالک اشتر دانست و یاد آور شد: حضرت امیر المومنین (ع) در معرفی مالک می فرمایند: «اوبر بدکاران از شعله های آتش تندتر است»(نهج البلاغه؛ نامه ۳۸) و حاج قاسم باران آتش بر سر داعش بود.

وی بیان کرد: سردار سلیمانی بعد از منصوب شدن به عنوان فرمانده سپاه قدس در همه جای جبهه مقاومت خود را نشان می دادند و یکی از آن موقعیت ها هنگام حمله رژیم صهیونیستی به لبنان بود که شهید سلیمانی در کنارسید حسن نصرالله و عماد مغنیه آن مقاومت جانانه رادر جنگ ۳۳ روزه لبنان نشان دادند.

خدایی گفت: رهبری فرمودند: «شاید برخی دوستان ندانند؛ اما دشمنان خوب می دانند که او (شهید سلیمانی) با کمک ملت های منطقه توانست، تمام نقشه های نامشروع آمریکا در غرب آسیا را خنثی کند چراکه نقشه آمریکا در مورد فلسطین این بود که آنقدر آن ها را در ضعف نگه دارند که نتوانند دم از مقاومت بزنند؛ اما حاج قاسم دست فلسطینی ها را پر کرد کاری کرد که بتوانند مقاومت کنند برادران فلسطینی مکرر پیش بنده این موضوع را شهادت داده اند.»

عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان با اشاره به وجه اشتراک شهید سلیمانی و فرمانده سپاه حضرت علی (ع) در خیرخواهی و دلسوزی با دوستان و سرسختی با دشمنان یادآور شد: در مواقع مختلف از جمله سیل خوزستان دیدیم که حاج قاسم چگونه وارد شدند خالصانه پای کار آمدند در جاهای مختلف در بین مردم عراق و لبنان، آن زمان که اربیل در آستانه سقوط بود با مردم و در کنار مردم بودند.

وی گفت: از دیگر خصوصیت های بارز شهید سلیمانی اخلاص است، به طوری که رهبر معظم انقلاب فرمودند: «حاج قاسم در جمع مسئولان خودشان را پنهان می کرد که دیگران او را نبینند»

خدایی بیان کرد: در نامه ۴۶ نهج البلاغه امیرالمومنین (ع) خطاب به مالک اشتر می فرمایند: «همانا تو از آنانی که در یاری دین از آن ها کمک می گیرم و سرکشی و غرور گنهکاران را در هم می کوبم و مرزهای کشورهای اسلام را که در تهدید دشمن قرار دارند حفظ می کنم.»

مدرس حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: اگر حاج قاسم در مقابل داعش نمی ایستادند و یا رزمندگان اسلام در خان طومان نمی ماندند، آیا داعش امروز تا مرزهای عراق، آذربایجان، ارمنستان و حتی داخل کشورما نمی آمد؟

وی با اشاره به بصیرت بالای حاج قاسم و مالک اشتر عنوان کرد: شهید سلیمانی با بصیرت تمام در کنار رهبر انقلاب ماند و بدون هیچ چشم داشتی با کمترین برخورداری های مادی در راه ولی زمان می جنگد و استقامت می کند و این باید مایه عبرت برای همه ما باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان خاطرنشان کرد: امیر مومنان (ع) می فرمایند بصیر کسی است که اول تفکر کند و از تاریخ عبرت بگیرد و بعد موضع گیری کند؛ از آن هایی که در مقابل دشمنان دین و قرآن ضعف نشان دادند و به خاطر منافع دنیوی سبب افزایش آتش فتنه سال ۸۸ شدند و نظام اسلامی را در معرض تهدیدات قرار دادند باید عبرت بگیریم.

وی بیان کرد: مالک اشتر همچون شهید قاسم سلیمانی طی یک برنامه از پیش طراحی شده قبل از این که به مصر برسد در بین راه وطی یک حادثه تروریستی با غذای آغشته به زهر به شهادت می رسند.

خدایی گفت: خروج آمریکا از عراق، اتحاد سیاسی مردم عراق، بازگشت امنیت به ملل اسلامی، حذف توطئه ایران ستیزی در عراق، اتحاد جبهه مقاومت در طراحی انتقام سخت و ناامن شدن منطقه برای اسرائیل وآمریکا و از طرفی بی اعتمادی مطلق نسبت به آمریکا از برکات خون شهید سلیمانی است.

انتهای پیام/