صالحیان با بیان اینکه بر اساس برنامه ۱۰ ساله، ۱۸ هزار هکتار کشت گیاهان دارویی در استان انجام می شود گفت: سالانه ۱۸۰۰ هکتار گیاهان دارویی در لرستان کشت می شود که از این میزان ۳۰۰ هکتار کشت زعفران است.

جواد صالحیان در گفتگو با خبرنگار سفیر افلاک اظهار داشت: استان لرستان مستعد کشت گیاه زعفران است که با توجه به شرایط آب و هوایی و خاک حاصلخیز، کشت این محصول در حد قابل توجهی رضایت بخش است به طوری که کیفیت، عطر و طعم فوق العاده ای دارد و نمونه ای از زعفران استان به عنوان ممتاز بودن در کشور، در حال آزمایش است.

وی افزود: سال گذشته زعفران در ۳۸۰ هکتار از اراضی استان کشت شد که امسال میزان سطح کشت به ۴۲۰ هکتار افزایش یافته است.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: امسال بالغ بر ۱۱۰۰ کیلو زعفران در استان برداشت شده و به ازای هر هکتار حدود چهار کیلو و گاهی تا هفت کیلو زعفران برداشت می شود.

صالحیان با اشاره به اشتغال کشت زعفران گفت: به ازای هر نیم هکتار کشت زعفران، یک نفر اشتغالزایی مستقیم ایجاد می شود و در فصل برداشت برای هر هکتار زعفران ۱۵ نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار می شوند.

وی  با بیان اینکه بسته بندی یکجا برای زعفران در استان وجود ندارد عنوان کرد: در استان کارخانه  و واحدی که زعفران ها را یکجا خریداری و اقدام به بسته بندی کند، وجود ندارد و معمولا زعفران ها به صورت خانگی بسته بندی می شوند.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به برنامه توسعه کشت گیاهان دارویی بیان کرد: طی این برنامه در مدت ۱۰ سال باید ۱۸ هزار هکتار کشت گیاهان دارویی انجام شود و سالانه ۱۸۰۰ هکتار باید کشت گیاهان دارویی صورت گیرد که از مجموع این میزان حدود ۳۰۰ هکتار برای کشت زعفران در نظر گرفته شده است.

صالحیان خاطر نشان کرد: پیازچه زعفران برای کشت این محصول قیمت زیادی دارد که با پرداخت تسهیلات می توان کشاورز را کمک کرد تا اقدام به کشت زعفران که گیاهی پرسود است نماید.

انتهای پیام/