گره کور «قانون تسهیل ازدواج» با وجود روی کار آمدن چندین دولت هنوز اجرایی نشده و موانع بسیاری پیش روی جوانان برای تشکیل خانواده قرار گرفته است.

به گزارش سفیرافلاک، جوانان زیادی برای تشکیل زندگی با انبوهی از مشکلات مواجه هستند و جای خالی سیاست های تشویقی از سوی دولت در این میان کاملا مشهود است. فراهم کردن بستر لازم برای تشکیل زندگی و کمک به رفع موانع در این حوزه از مهمترین اولویت هایی است که متاسفانه چندان مورد توجه قرار نمی گیرد و نتیجه آن افزایش سن بالای ازدواج، افزایش طلاق، کاهش نرخ باروری و کاهش آمار ازدواج است.

اگر چه در بسیاری از موارد خصوصا در ایام انتخابات، صحبت از حمایت جوانان و کمک برای اشتغال و ازدواج آنها مطرح می شود اما این شعارها پس از اندک زمانی ناپدید می شوند و امروز جوانان با مشکلات مالی، مسکن و اشتغال برای تشکیل خانواده روبرو هستند.

تشکیل خانواده و توجه به این مسئله یکی از فصل های جدید و مهم زندگی هر انسان است اما با توجه به شرایط اقتصادی و افزایش هزینه ها، جوانان برای این امر مهم دچار مشکلاتی شده اند در حالی که توجه جدی متولیان امر به این مسئله می تواند تحولی عظیم در حوزه خانواده ایجاد کند.

در سال ۸۴ قانونی به نام «قانون تسهیل ازدواج جوانان» به تصویب رسید، امید می رفت با اجرای این قانون راه برای تشکیل خانواده جوانان هموار شود و جوانان راحت تر و بدون مانعی تشکیل خانواده دهند اما با گذشت حدود ۱۵ سال، این قانون در هاله ای از ابهام و سکوت گرفتار شده است.

قانونی که قرار بود تسهیل گر باشد سالهاست بدون توجه متولیان و مسئولان در گوشه ای منزوی مانده در حالی که یکی از مهمترین اولویت های کشور، توجه به بحث ازدواج جوانان و تحکیم بنیان خانواده است.

۴۳ هزار زوج در صف انتظار وام ازدواج

محمد مهدی تندگویان معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: طی هفت سال گذشته همواره آمار ازدواج کاهشی بوده اما امسال آمارها مثبت بوده و این آمارها مربوط به ۹ ماه اول سال است که در این مدت ۵۹۱ هزار نفر وام ازدواج دریافت کرده اند.

وی افزود: ۶۳۵ هزار متقاضی دریافت تسهیلات ازدواج بوده اند و ۴۳ هزار نفر هم اکنون در صف انتظار هستند که سعی می شود وام ازدواج ظرف مدت یک ماه پرداخت شود که مجموع دریافتی وام در ۹ ماهه ابتدایی سال مبلغ سه هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان بوده و تا پایان سال این رقم به حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

تندگویان تصریح کرد: لایحه دولت برای وام ازدواج در سال آینده ۵۰ میلیون تومان است اما نمایندگان نیز پیشنهادات مختلفی داده اند و در کمیسیون برنامه و و بودجه نیز از این طرح دفاع کرده ایم که مشوق های فرزندآوری نیز در کنار این وام قرار گیرد که اگر کمیسیون تلفیق میزان وام ازدواج را افزایش دهد ما نیز با متناسب با همان رقم، پرداختی خود را انجام می دهیم.

دولت قصد افزایش وام ازدواج را نداشت

در حالی که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ خبری از افزایش وام ازدواج جوانان نبود اما مجلس برای افزایش وام دست به کار شد تا با اقداماتی بتواند این مبلغ را با توجه به شرایط و هزینه ها افزایش دهد.

این در حالیست که با این تفاسیر به نظر می رسد دولت قصدی برای افزایش وام ازدواج جوانان ندارد، اولویت اولی که در آخر کارها قرار گرفته و بی توجهی به این موضوع همان مشکلات افزایش سن ازدواج و کاهش فرزندآوری را به دنبال دارد.

با یک حساب سرانگشتی می توان دریافت که این روزها به هر یک از زوج های جوان ۵۰ میلیون تومان وام ازدواج پرداخت می شود یعنی یک زوج در مجموع ۱۰۰ میلیون تومان وام می گیرند اما با توجه به افزایش قیمتها با این هزینه خیلی از مشکلات حل نخواهد شد.

هزینه بالای مسکن، لوازم خانگی و برگزاری مراسم سبب شده تا با این وام ازدواج شاید فقط در گوشه ای از زندگی هزینه کرد و اگر جوانان جدای از این وام، اندوخته ای نداشته باشند، مشکلاتشان مضاعف می شود.

کرونا و گسترش ازدواج آسان

البته این روزها به لطف کرونا بخشی از هزینه های تشکیل زندگی به نام برگزاری یک مراسم شیک و لاکچری کنار گذاشته شده و این روزها جوانان زندگی خود را بسیار ساده و بدون هزینه چند میلیونی مراسم آغاز می کنند.

اگرچه کرونا سراسر تلخی و سختی را به همراه داشت اما در این مورد سبب شده تا جوانان راحت تر بتوانند زندگی مشترک را آغاز کنند ولی همچنان برای اجاره خانه و تهیه لوازم زندگی با این مبلغ اندک وام ازدواج گرفتار شده اند.

به نظر می رسد مشوق های لازم از سوی دولت برای تشویق جوانان به آغاز زندگی جای خاصی ندارد و چندان اراده ای برای توجه ویژه به حوزه خانواده از جمله سیاست های تشویقی برای ازدواج و فرزندآوری دیده نمی شود.

پیشنهاد افزایش تسهیلات ازدواج جوانان

عباس گودرزی نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با سفیرافلاک اظهار داشت: در لایحه بودجه ۱۴۰۰ همان مبلغ ۵۰ میلیون تومان وام ازدواج ذکر شده بود که در بررسی برخی از تبصره های لایحه در کمیسیون اجتماعی، پیشنهاد داده شد که مبلغ وام ازدواج از ۵۰ به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش یابد.

وی افزود: این مصوبه در کمیسیون اجتماعی به تصویب رسید و بعد به کمیسیون تلفیق ارجاع شده تا پس از بررسی و رای گیری، نتیجه نهایی اعلام گردد.

نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آنچه در کمیسوین اجتماعی مصوب شده این است که علاوه بر افزایش وام ازدواج، مدت بازپرداخت نیز به ۱۰ سال افزایش پیدا کند و هر کدام از زوجین ۱۰۰ میلیون تومان دریافت کنند.

گودرزی با بیان این که دولت بحث اعتباراتی را که در اختیار دارد مطرح می کند افزود: در این شرایط ۱۰۰ میلیون تومان کف نیاز است که جوانان وارد زندگی شوند به طوری که با توجه به افزایش قیمت ها در بخش های مختلف مانند مسکن و لوازم خانگی نیاز است که این وام افزایش یابد.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که باید اولویت بندی ها در نظر گرفته شود گفت: امروز تحکیم بنیان خانواده، افزایش فرزند آوری، کاهش سن ازدواج و سیاست های تشویقی برای تشکیل خانواده از اولویت ها می باشد که با توجه به این موارد، اعتبار مورد نیاز نیز فراهم می شود.

گودرزی بیان کرد: ۵۰ میلیون تومان برای آغاز زندگی ناچیز بود که تلاش شد برای افزایش وام ازدواج اقداماتی صورت گیرد اما در کنار این موارد، کنترل قیمتها باید به صورت جدی دنبال شود تا در کنار این تسهیلات، جوانان راحت تر زندگی مشترک را آغاز نمایند.

نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: عدم توجه به مشوق هایی برای ازدواج جوانان سبب افزایش سن ازدواج می شود که با برنامه ریزی باید این مشوق ها برای جوانان اجرایی شود.

افزایش افسارگسیخته قیمت ها در بخش های مختلف می طلبد که نگاه جدی به تسهیلات ازدواج صورت گیرد، کالاها و اقلامی که در این مدت چند برابر افزایش قیمت داشته اند، نیاز است که برای وام ازدواج هم تجدید نظر شود، اگرچه با قیمت ۱۰۰ میلیون وام ازدواج هم شاید بتوان تعداد اندکی کالای خانگی خرید اما بی توجهی به افزایش وام در بودجه تبعات و اثرات منفی در افزایش سن ازدواج دارد.

انتهای پیام/