دیربازیان با بیان اینکه ایران در ساخت واکسن دارای سابقه‌ای طولانی و عملکردی مثبت است گفت: استفاده از واکسن خارجی کرونا عاقلانه نیست.

اشکان دیربازیان در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: بیماری‌های واگیردار قدمتی به‌اندازه تاریخ بشر دارند و بشر تاکنون برای رهایی از این بیماری‌ها به دنبال راهی برای درمان آن بوده و می‌باشد؛ امروز که ویروس کرونا به یک بیماری جهانگیر و معضل جهانی تبدیل‌شده است کشورهای مختلف برای کنترل این بیماری سیاست‌ها و عملکردهای مختلفی از خود نشان داده‌اند.

وی افزود: با یک بررسی میان عملکرد کشورهای مختلف در انتشار، همه‌گیری و مهار این بیماری؛ ایران در کنار کشورهای پیشرفته توانست تا حدودی این بیماری را مدیریت کنند.

متخصص میکروبیولوژی با اشاره به اینکه واکسیناسیون به‌عنوان تنها راه‌حل قطعی عبور از بحران کرونا است، عنوان کرد: در دنیای امروز با پیشرفت علوم پزشکی واکسن‌های مختلفی مانند واکسن‌های باکتریایی، ویروسی و… تولید می‌شود و ایران نیز ازجمله کشورهایی است که تاکنون در این امر باسابقه طولانی عملکرد مثبتی را از خود نشان داده است.

وی تصریح کرد: هرکدام از واکسن‌های تولیدی در دنیا دارای معایب و مزایا خاص خود است، واکسنی که توسط آمریکا برای بیماری کرونا تولیدشده است در دسته واکسن‌های «ژنی» جایی می‌گیرد و معمولاً از پلاسمید خالص‌سازی شده تهیه می‌گردد، این نوع واکسن‌ها از یک قطعه mRNA به‌عنوان آنتی‌ژن استفاده می‌شود و عوارضی مانند تولرانس، خود ایمنی و… می‌تواند ایجاد کند.

دیربازیان با اشاره به اهمیت سخنان مقام معظم رهبری در مورد ممنوعیت ورود واکسن‌های خارجی آمریکا و انگلیس، بیان کرد: واکسن تولید آمریکا برای اولین بار در درمان بیماری بر روی جمعیت انسانی انجام می‌گیرد و تاکنون بر روی جمعیت انسانی گسترده استفاده‌نشده و سؤالات مختلفی در خصوص این واکسن مطرح می‌گردد که طبیعتاً استفاده کردن از چنین واکسنی عاقلانه نیست.

متخصص میکروبیولوژی خاطرنشان کرد: مدلی که ایران برای ساخت واکسن کرونا انتخاب کرده از نوع ویروس کشته‌شده است، این مدل از واکسن چندین سال است در دنیا استفاده‌شده و ما در کشور تجربه‌ای موفق در ساخت این نوع واکسن داریم و همچنین در درمان بیماری‌های مختلف بارها بر روی جمعیت انسانی استفاده‌شده است.

انتهای پیام/