ناظر گفت: واکسن تولید داخلی نسبت به واکسن کشورهای خارجی، با توجه به روش تهیه آن، از تأثیرگذاری بهتر و بیشتری برخوردار است.

محمدرضا ناظر در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک با اشاره به این که نوع  RNA ژنِ ویروس کرونا دلیلی بر عدم ثبات و جهش لحظه ای و مداوم کروناست اظهار داشت: براین اساس وقتی این نوع از ویروس ها بیماری هایی را ایجاد می کند، ساخت واکسن آن ها به سادگی و سهولت میسر نمی شود.

وی افزود: برخلاف ویروس های کرونای قبلی مانند سارس  و مرس که ژن آن ها حالت موزاییکی داشته و با انتقال از بدن یک انسان به انسان دیگر متلاشی می شد و نهایتاً بعد از چندماه از بین می رفت، اما در نوع کووید ۱۹ متأسفانه هر بار شاهد افزایش سرعت انتقال و جهش های جدید هستیم.

متخصص بیماری های عفونی و ویروسی عنوان کرد: در دنیا تولید بیش از صدها نوع واکسن با هشت پلتفرم اصلی و متنوع با طی کردن فازهای متعدد ادامه دارد؛ ما درصدد هستیم که بر روی تمام روش ها سرمایه گذاری کنیم، البته یکی از سریع ترین راه های بهره برداری از واکسن، همان مسیر قدیمی ویروس زنده ضعیف شده و یا کشته شده است که اکنون در حال طی کردن فاز انسانی است.

ناظر خاطرنشان کرد: در روش نو و جدید تولید واکسن، RNA پیغام بَر، وارد ژن شده و ساخت یک تکه از ویروس را شروع می کند، آنگاه قسمت غیربیماری زا ویروس، سیستم ایمنی را نسبت به آن تکه ای که تولید می شود حساس می کند تا وقتی ویروس واقعی وارد بدن شد، آنتی بادی به آن حمله  کرده و باعث از بین رفتن ویروس شود.

وی تصریح کرد: با جهش های فراوان این ویروس، خصوصاً آخرین جهش و معروف ترین آن ها درآفریقا و انگلیس با عنوان جهش خوشه پنج، هیچ تضمینی درایجاد ایمنی از سوی واکسن های خارجی که بدون طی کردن فازهای طولانی انسانی، آماده بهره برداری شده اند، نیست.

ناظر بیان کرد: واکسن همانند بسیاری از داروهای خوراکی، گیاهی و شیمیایی عارضه دارد اما اگر مراحل کامل انسانی یک واکسن طی شد و به نتیجه رسید، فواید استفاده از واکسن بیش تر است چراکه پیشگیری از ابتلای بیماری، قطع زنجیره بیماری و به دنبال آن جلوگیری از ایجاد جهش خطرناک تر ویروس از اهداف تولید و توزیع واکسن است.

متخصص بیماری های عفونی و ویروسی تأکید کرد: واکسن تولید کشور ما نسبت به واکسن کشورهای خارجی، با توجه به روش تهیه آن، از تأثیرگذاری بهتر و بیشتری برخوردار است، وقتی تعداد ویروس زنده ضعیف شده با تمام آنتی ژن ها و برجستگی ها ویروس وارد بدن می شود باعث تولید آنتی بادی های مختلف شده و ضمن شناسایی برجستگی های مختلف، به آن حمله ور می شود؛ اما در روش تولید واکسن کشورهای غربی معمولاً یک برجستگی شاخص را در نظر گرفته که اگر ویروس جهش کند ممکن است واکسن اثری نداشته باشد.

ناظر عنوان کرد: ایجاد ضررها و بروز خطرهای بیوترویسم و اقتصادی، ازعواقب وارد نمودن دارو از کشورهای بیگانه است، با استفاده از ظرفیت و توان داخلی باید به دنبال اشتغال مولد در زمینه تولید دارو و به تبع آن درمان بیماران داخل و حتی کمک به درمان بیماران خارج از کشور خودمان باشیم؛ همان طوری که قبلاً واکسن بیماری های مختلف را به دیگر کشورها صادر کرده ایم.

وی با بیان اینکه به واسطه توانمندی دانشمندان کشورمان، جز سه کشور برتر تولید کننده واکسن در دنیا هستیم یادآورشد: امروز یکی از دلایل کاهش آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور ما نسبت به دیگر کشورها، وجود بیشترین متخصصین عفونی داخلی، نسبت به سطح جهان است.

متخصص بیماری های عفونی و ویروسی با اشاره به لزوم اعتماد به دانشمندان جوان داخل کشور گفت: هر بار رهبری باید خود به میدان بیایند و جور امثال ما را به دوش بکشند؛ چرا وقتی جوانان باسواد و دانشمند داریم به دنبال استقلال در زمینه های علمی نباشیم، امروز یکی از راه های مهم مبارزه با استکبار و دفاع از مظلومین، تقویت و استقلال در زمینه علمی است.

انتهای پیام/