صادقی گفت: هدف اصلی در اجرای طرح شهید سلیمانی، حفظ سلامتی مردم است که پشتوانه اصلی نظام جمهوری اسلامی هستند.

به گزارش سفیرافلاک، شاهین محمدصادقی صبح امروز در جلسه بررسی آخرین وضعیت روند اجرای طرح شهید سلیمانی و مقابله با کرونا که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد، اظهار داشت: طرح شهید سلیمانی با هدف کاهش شیوع کرونا در کشور آغاز شد و مزین شدن این طرح به نام سردار دلها سبب شد تا در اجرای این طرح بتوانیم با الگوگیری از رفتار حاج قاسم برای خدمت به مردم گام برداریم.

وی افزود: سردار سلیمانی هیچگاه در طول سال هایی که خدمت کردند، از کمبودها گلایه نداشت و همیشه برای حل مشکلات با همه توان اقدام می کرد و با  تلاش و پشتکاری که داشتند بسیاری از غیر ممکن ها را ممکن کرد.

رئیس بسیج جامعه پزشکی کشور با اشاره به این که مردم سرمایه های نظام جمهوری اسلامی ایران هستند تصریح کرد: شهید سلیمانی همواره تلاش داشت تا برای مردم خدمت کند و با توکل به خدا برای ایجاد امنیت مردم جانانه تلاش کرد و امروز حفظ سلامتی مردم که پشتوانه های اصلی نظام هستند، مهمترین هدف در اجرای این طرح است.

صادقی عنوان کرد: اصل قدرت خود مردم هستند و توجه به زندگی مردم برای همه ما مهم است و این طرح با نگاه به این که حفظ سلامتی مردم که پشتوانه نظام هستند را با همه توان انجام می دهیم.

وی گفت: طرح شهید سلیمانی از یک پشتوانه علمی و منطقی برخوردار بوده که دارای ویژگی های منحصر به فردی است به طوری که ارزان بودن اجرای این طرح یکی از شاخص ها و ویژگی های مهم طرح است.

رئیس بسیج جامعه پزشکی کشور عنوان کرد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بالغ بر دو هزار میلیارد تومان سی تی اسکن برای تشخیص خریداری شده در حالی که اجرای این طرح با حدود یک سوم این هزینه در حال اجراست.

صادقی خاطر نشان کرد: این طرح خیلی آسان و با حداقل امکانات انجام می شود و بی خطر بودن از دیگر ویژگی های این طرح است که تنها متکی به امکانات داخلی است و برای اجرای طرح نیروی مردمی، بسیج و هلال احمر مشارکت می کنند.

وی بیان کرد: در این طرح آنچه حاکم شده هماهنگی مدیریتی است و همدلی و هماهنگی برای شناسایی بیماران و کمک به کاهش شیوع ایجاد شده است.

مسئول بسیج جامعه پزشکی کشور افزود: در ابتدای شیوع بیماری که میزان ابتلا و مرگ و میر بالا بود، در جلسه ای قرار شد هزار بیمارستان در کشور برای مقابله با بیماری ساخته شود و اعلام کردیم که با این کار روزانه باید ۱۲۰ هزار میلیارد تومان هزینه شود اما با اجرای این طرح بسیاری از هزینه ها کاهش و میزان ابتلا نزولی شد.

وی با بیان این که کاهش مرگ و میر افتخار بزرگی در اجرای این طرح است عنوان کرد: یکی از راه های تشکر از کادر درمان که در این یک سال زجر زیادی کشیدند و سینه به سینه مرگ ایستادند این بود که حجم مراجعه به بیمارستان کاهش یابد و امروز با این طرح شاهد کاهش چشمگیر آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا هستیم.

صادقی خاطر نشان کرد: در کنار طرح شهید سلیمانی، اجرای محدودیت ها، عدم حضور در مراکز شلوغ و مشارکت مردمی سبب شد تا کاهش کرونا در ایران بسیار بی نظیر باشد.

وی با اشاره به کاهش ۸۸ درصدی مرگ و میر در کشور گفت: میزان مرگ و میر روزانه در اجرای این طرح ۴۷۹ نفر بود که دیروز این رقم به ۷۱ مورد رسیده که نشان می دهد آمار مرگ و میر ۸۸ درصد کاهش یافته است.

مسئول بسیج جامعه پزشکی کشور عنوان کرد: همچنین تعداد بیماران بستری در بیمارستان ها در ابتدای طرح سه هزار و ۳۲ نفر بود که امروز آمار بستری ها ۸۳ درصد کاهش یافته است.

صادقی اظهار داشت: ۲۶ هزار تیم حمایتی، ۱۳۰۰ تیم مراقبتی شامل پزشک، چهار تیم مراقب سلامت و ۱۲ هزار تیم نظارتی در اجرای طرح شهید سلیمانی همکاری می کنند.

وی افزود: یکی از برنامه های این طرح، توزیع بسته های معیشتی در بین خانواده ها و افراد آسیب دیده از کرونا بود که تاکنون با کمک های مردمی ۲۴۵ میلیارد تومان در بین خانواده های نیازمند توزیع شده است.

مسئول بسیج جامعه پزشکی کشور عنوان کرد: در این مدت ۱۹۳ هزار نفر قرنطینه خانگی شدند که در نهایت سبب کاهش حدود ۹۰ درصدی مرگ و میر در کشور شده است.

صادقی با بیان این که روند شیوع کرونا در کشورهای دیگر افزایشی و در ایران کاهشی است خاطرنشان کرد: در کشورهای اروپایی ۱۳ درصد افزایش مرگ و میر وجود داشته در حالی که در ایران کاهش ۹۰ درصدی رخ داده است و در حالی که در همه کشورهای دنیا روند ابتلا و مرگ و میر کرونا بالا بوده اما علیرغم همه تحریم ها و تهدیدها، روند ابتلا و مرگ و میر در ایران کاهش یافته که اجرای این طرح مهمترین عامل کاهش آمار کرونا در کشور است.

مسئول بسیج جامعه پزشکی کشور تصریح کرد: نام حاج قاسم سبب شد تا همه به یک هدف بزرگ که حفظ جان مردم بود کمک کنند و امروز به جایی رسیده ایم که سازمان بهداشت جهانی تماس گرفته بودند که چه اتفاقی افتاده که در ایران آمار کاهش یافته است.

صادقی با تاکید بر روند ادامه این طرح برای رسیدن به نقطه صفر گفت: حاج قاسم هیچگاه در میانه کار، کار را رها نمی کرد و باید تا انتهای خط پیش برویم و تا رسیدن به نقطه صفر این اقدامات را ادامه خواهیم داد.

وی با اشاره به اینکه بسیج، همه ملت ایران است افزود: در اجرای این طرح بسیج با همه توان به میدان آمد و با حضور مردمی و بسیجی روز به روز شاهد کاهش شیوع کرونا هستیم.

مسئول بسیج جامعه پزشکی لرستان خاطرنشان کرد: ملت ایران همه بسیجی هستند و همه در زیر چتر بسیج جمع می شوند و کارهای بزرگ انجام می دهند اما رسیدن به نقطه صفر کرونا سخت ولی شدنی است که با تلاش و همت حتما این کار انجام می شود.

وی بیان کرد: طبق پیش بینی های انجام شده قرار بود در چنین روزی ۱۲۰۰ فوتی داشته باشیم اما امروز فوتی های کرونا به ۷۱ نفر رسیده و باید راه را ادامه دهیم تا بتوانیم موفق شویم.

صادقی با بیان اینکه مردم همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند افزود: اگرچه آمار شیوع و مرگ و میر کرونا کاهش یافته اما این به معنای عدم رعایت نکات بهداشتی و دستورالعمل ها نیست و مردم همچنان استفاده از ماسک را در نظر داشته باشند و مراسم ها و تجمعات به زمان دیگری موکول شود تا همچنان شاهد سیر نزولی کرونا باشیم.

مسئول بسیج جامعه پزشکی کشور با اشاره به اختصاص بودجه برای تهیه امکانات و اجرای این طرح گفت: امسال ۱۵۰ میلیارد تومان امکانات خریداری شده که به استان ها داده می شود که بخشی در اختیار دانشگاه علوم پزشکی و بخشی هم در اختیار بسیج قرار گرفت.

صادقی خاطر نشان کرد: علاوه بر این حدود ۱۵۰ میلیارد تومان نیز در بین دانشگاه ها توزیع شد که برای اجرای این طرح بوده و از این مبلغ هم بخشی در اختیار دانشگاه و بخشی هم در اختیار بسیج قرار می گیرد.

انتهای پیام/