محوریت اصلی بازگشت وشرط و شروط ایران برای حضور دوباره آمریکا در برجام مشخص شده است و ایران شرط بازگشت آمریکا به برجام را رفع تحریم ها عنوان کرده است.

به گزارش سفیرافلاک، این روزها درباره بازگشت امریکا به برجام صحبت های بسیاری صورت می گیرد. آنچه اما در این بین حائز اهمیت فراوانی است راهبرد و رویکرد ایران درباره چنین مسئله مهمی است.

این روزها با استقبال دولتمردان و جریان سیاسی اصلاح طلب از حضور «جو بایدن» در کاخ سفید شاهد گستاخی های غربی ها در خصوص بازگشت آمریکا به برجام بوده ایم. موضوعی که به «برجام پلاس» معروف شد و برخی از مقامات اروپایی دست پیش را گرفته و بیان کردند که بایستی موضوعات برجام را گسترش داد و مسائل منطقه ای و موشکی ایران نیز در آن گنجانده شود. 

جالب اینجاست با وجود اینکه برجام تا به امروز ناموفق بوده است و «تقریبا هیچ» حاصل چند سال مذاکره و اجرای این سند توافق بوده است و تعهدات غربی ها هیچگاه در برجام عملی نشد آنها به فکر توسعه آن به نفع خود هستند و از ایران برای اتفاقی که نیفتاده است طلب امتیاز بیشتر می کنند!

اخیرا محمد‌جواد ظریف، محمد‌باقر قالیباف و علی‌اکبر ولایتی در گفت‌و‌گوهایی جداگانه با پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، به بررسی موضوع تحریم‌ها و برجام پرداختند.

این سلسله مصاحبه‌ها که طی روزهای آینده در قالب گفت‌و‌گوهایی با علی‌اکبر صالحی، علی لاریجانی، سعید جلیلی و کمال خرازی ادامه خواهد یافت، ذیل پرونده‌ای با عنوان «حرف قطعی» انجام می‌شوند.

ظریف در این گفت‌و‌گو با تاکید بر اینکه صرف بازگشت آمریکا به برجام در شرایط کنونی کفایت نمی‌کند، افزود: «بازگشت آمریکا به برجام، بدون برداشتن تحریم‌ها فقط به نفع آمریکاست.» او همچنین ادامه داد سیاست ایران درباره احیای برجام «تعهد در برابر تعهد» خواهد بود. 

ولایتی نیز با اشاره به مکانیزم ماشه گفت: «رهبر معظم انقلاب از اول به قضیه مکانیزم ماشه راضی نبودند.» همچنین رئیس‌مجلس در این مصاحبه اعلام کرد: «بدون رفع تحریم، فلسفه اصلی برجام تحقق پیدا نمی‌کند.»  

به نظر می رسد با این اوصاف محوریت اصلی بازگشت وشرط و شروط ایران برای حضور دوباره آمریکا در برجام مشخص شده است و ایران شرط بازگشت آمریکا به برجام را رفع تحریم ها عنوان کرده است.

موضوعی که از بلندپروازی های سیاسی طرف مقابل خصوصا اروپایی هایی که با گستاخی و بی عملی خواهان گسترش امتیازات خود هستند جلوگیری می کند و از سوی دیگر محور و رویکرد ایران درباره اینده برجام را به خوبی مشخص وآشکار می سازد.

  رهبر انقلاب در سخنرانی تلویزیونی ۱۹ دی درباره‌ گمانه‌زنی‌ها و مباحث جاری در فضای سیاسی کشور در خصوص رفتار جمهوری اسلامی در قبال برجام و وظایف آمریکا در این باره، گفتند «ما هیچ اصراری نداریم، هیچ عجله‌ای نداریم که آمریکا به برجام برگردد؛ اصلاً مسئله‌‌ ما این نیست که آمریکا به برجام برگردد یا برنگردد. آن چه مطالبه‌ منطقی ما و مطالبه‌ عقلانی ماست، رفع تحریم هاست؛ این حق غصب ‌شده‌ ملت ایران است.»

  روزنامه خراسان نیز طی مطلبی با عنوان «چارچوب بازگشت آمریکا به برجام» با اشاره به فرمایشان رهبر معظم انقلاب نوشت: « این جملات مواضعی بود که رهبر انقلاب آن را به عنوان «سخن پایانی و قطعی» جمهوری اسلامی اعلام کردند.به همین مناسبت پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR پرونده‌ ای به نام «حرف قطعی» را درباره‌ موضع جمهوری اسلامی در زمینه‌ تحریم‌ها و برجام منتشر  کرده است.در این پرونده با اعضای هیئت نظارت بر اجرای برجام، مسئولان ارشد کشور، منصوبان و مشاوران رهبر معظم انقلاب گفت‌و‌گو شده است. مواضعی که به نوعی چارچوب بازگشت آمریکا به برجام را هم ترسیم می کند.»

  انتهای پیام/

  • منبع خبر : دانا