حجت الاسلام شاهرخی گفت: رسیدگی به مشکلات مناطق حاشیه شهرها در اولویت کار شهرداری و شوراهای شهر باشد.

به گزارش سفیرافلاک، حجت الاسلام سید احمدرضا شاهرخی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته اظهار داشت: در خطبه ۱۷۴ نهج البلاغه، متقین کسانی هستند که خداوند متعال در نظرشان بزرگ و غیر خدا برای آن ها صغیر، کوچک و ناچیز است؛ خدا را در عمل در درون خود بزرگ بشماریم چراکه این نوع نگرش در سبک زندگی ما تاثیر خواهد داشت.

وی با اشاره به سابقه ۹۰ ساله شهرداری در خرم آباد افزود: در سال های قدیم، خدمات شهرداری مربوط و مختص به دو محله معروف خرم آباد بوده است اما با گسترش شهر خدمات به دیگر محلات گسترش پیدا کرده است.

نماینده ولی فقیه در لرستان عنوان کرد: بر طبق قوانین ایجاد کوچه ها، خیابان ها، میادین، پارک ها، تنظیف، نگهداری فضای سبز، رفع سد معابر عمومی و استفاده غیر مجاز از معابر، تاسیس موسسات فرهنگی و کمک به این قبیل موسسات، جلوگیری از ایجاد اماکنی که موجب مزاحمت می شود از جمله وظایف شهرداری است.

وی تصریح کرد: در قانون اساسی ۳۴ ماده و ۹ تبصره وظیفه بر عهده اعضای شورای شهرهاست که هرکسی داوطلب خدمت است و می خواهد خود را وقف خدمت به مردم کند باید با مطالعه آن قوانین در خود این آمادگی را ببیند، بنابراین وظایف گسترده و سنگینی به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر عهده اعضای شوراهاست.

شاهرخی خاطرنشان کرد: وظایفی هم ما شهروندان داریم یکی از آن ها حس تعلق خاطر به محله و شهر محل سکونت خودمان است که شهر را خانه خودمان بدانیم؛ تشویق دیگران به مشارکت در امور شهر، احساس مسئولیت در قبال محله، شهر و تلاش در جهت حفظ نظافت و مجاری آب های جاری سطح شهر، تشریک مساعی و همکاری در ایجاد و گسترش مراکز فرهنگی، پرهیز از ایجاد و اماکنی که موجب بروز مزاحمت برای مردم می شود.

وی با اشاره به اینکه از هر دو طرف کاستی هایی وجود دارد و تا این کاستی ها برطرف نشود، مدیریت شهری قابل قبول محقق نخواهد شد بیان کرد: یک مورد این است که مردم در عمران، آبادانی و امور فرهنگی و حفظ مولفه هایی که برای یک شهر لازم است شرکت و همکاری کنند و عوارض شهرداری را پرداخت کنند؛ همچنین سازمان ها و ادارات دولتی و غیر دولتی طبق اظهار و آمار و ارقام شهرداری بدهکاری های زیادی به شهرداری دارند، سازمان ها بدهکاری خود به شهرداری را پرداخت کنند.

نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به این که رضایت مردم یک اصل اساسی است تاکید کرد: رسیدگی به مناطق حاشیه شهرها در اولویت کار شهرداری و شورای شهر باشد البته همکاری دیگر دستگاه ها از جمله ستاد بحران، بهزیستی، کمیته امداد، ناجا و ….لازم است همکاری نمایند؛ ضرورت کار و فکر جهادی امری لازم در مدیریت شهرداری است حفظ و نگهداری و افزایش فضای سبز به طوری که پیشینه فرهنگی و تاریخی شهر حفظ شود، داشتن برنامه های کوتاه مدت، بلند مدت و میان مدت از دیگر وظایف شورا ها و شهرداری است.

وی یادآور شد: ظرفیت شهرها و مرکز استان بیش از این است و باید خدماتی شایسته ارائه داد از طرفی مردم محلات گوناگون بدانند جایگاه محله شان در امورات فرهنگی، بهداشتی و عمرانی و… در پنج و یا ۱۰ سال آینده کجاست.

شاهرخی با اشاره به سالروز شهادت شهید سید مجتبی نواب صفوی در ۲۷ دی ماه سال ۳۴ گفت: رهبری فرمودند جرقه های انگیزشی انقلاب اسلامی به وسیله نواب صفوی در من به وجود آمد و ایشان درباره شهید نواب صفوی نوشتند سلام بر پیشتاز جهاد و شهادت، در زمان ما جمعیت فداییان اسلام درسال ۲۰ تشکیل و فعالیت هایش از سال ۲۴ تا ۳۴ ادامه پیدا کرد و بعد از ۱۰ سال مبارزه و جهاد مستمر و بی وقفه در سن ۳۱ سالگی به همراه یارانش توسط دژخیمان رژیم پهلوی اعدام شد.

وی با بیان اینکه شهید نواب صفوی آرمان های امام (ره) در ۱۵ خرداد ۴۲ را دنبال می کرد و در راه اعتلای آموزه های اسلامی به شهادت رسید اظهار داشت: وی طلبه ای جوان، پرشور، وجودش مالامال از ایمان و اسلام و دلداه به مردم بود؛ شهید نواب صفوی، امام راحل و رهبری به دنبال جامعه ای بوده و هستند که دین داری و باور راسخ و آموزه های دینی در آن جامعه گسترش پیدا کند.

امام جمعه خرم آباد خاطرنشان کرد: جامعه ای که ارتباط معنوی و مستمر و توسل به ائمه سرلوحه کارها باشد اخلاق اسلامی کاربردی در محیط خانه، اجتماع، ادارات، سازمان و در خیابان ها، دانشگاه و موسسات علمی و فرهنگی حاکم شود. رعایت مرزبندی با دشمن، ملاک های ما درمسئولیت تقوا همراه با تعهد و دانایی باشد.

انتهای پیام/