خودنیا گفت: 16 میلیارد تومان پروژه در دهه فجر به بهره برداری می رسد که شامل چند پروژه برق رسانی به روستاها است.

به گزارش سفیر افلاک فریدون خودنیا درجمع خبرنگاران اظهار داشت: دهه فجر امسال ۱۶ میلیارد تومان پروژه در استان افتتاح می شود که برقرسانی به هفت روستا با سه میلیارد تومان، خط ویسیان از دوره چگنی به طول ۱۲۰ کیلومتر با ۴ میلیارد تومان، خط جدید مومن آباد و روستاهای ازنا با ۹ میلیارد اعتبار همزمان با ایام دهه فجر به بهره برداری می رسند.

وی با اشاره به برق رسانی به همه روستاهای استان افزود: هدف ما روستاهای بالای پنج خانوار است که برقرسانی شوند که در این راستا روستاهای زیادی وجود ندارد و در شهرستان های بروجرد، ازنا، دورود، الشتر و دلفان همه روستاهای بالای ۵ خانوار از نعمت برق برخوردار هستند.

برق رسانی به ۳۰ روستا

مدیر عامل شرکت توزیع برق لرستان تصریح کرد: تا پایان امسال ۲۰ روستای دیگر برق رسانی می شوند و طی برنامه ریزی صورت گرفته ۳۰ روستا در سال آینده در دستور کار برق رسانی قرار دارند که ۱۵ میلیارد تومان اعتبار برای سال آینده این برنامه در نظر گرفته شده است.

خودنیا عنوان کرد: هفت روستا در دلفان فاقد برق هستند که تعدادی از روستاها خالی از سکنه بوده و مابقی در سال آینده در دستور کار قرار دارند تا برق رسانی شوند البته بیشتر این روستا، روستاهای دارای مهاجرت معکوس هستند و طبق برنامه تا پایان ۱۴۰۰ هیچ روستای بدون برق در دلفان وجود ندارد.

وی بیان کرد: امسال ۲۰ روستا با اعتبار هشت میلیارد تومان در استان برق رسانی شده است و بررسی و رصد از روستاهای بدون برق در حال انجام است که روستاهای بالای پنج خانوار برق رسانی شوند.

مدیر عامل شرکت توزیع برق لرستان با اشاره به اجرای پروژه ها در استان گفت: پروژه نیمه کاره در استان نداریم اگر چه تامین اعتبارات سخت است اما پروژه ها طبق اولویت بندی و برنامه ریزی انجام می شوند و برای سال آینده ۱۲۰۰ پروژه تعریف شده که این پروژه ها در کمتر از یک سال به بهره برداری می رسد.

۳۰ درصد شبکه فشار متوسط فرسوده است

خودنیا با اشاره به این که ۳۰ درصد شبکه برق فرسوده است، افزود: ۳۰ درصد شبکه فشار متوسط عمر بالای ۱۵ سال دارند و همین امر موجب شده تا این شبکه فرسوده محسوب شود که پروژه ها اولویت بندی می شوند به طوری که طی سال های گذشته شبکه فشار ضعیف استان نوسازی شد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر دو هزار کیلومتر شبکه نیاز به تعمیرات دارند و ۳۰۰ میلیارد تومان برای این نوسازی نیاز است که این شبکه ها ترمیم شوند و در ۲۶ نقطه استان این نوسازی در حال انجام است.

مدیر عامل شرکت توزیع برق لرستان گفت: خاموشی که در استان رخ داد این خاموشی در راستای کمبود تولید برق نبوده و مشکلی سراسری بود و باید در این زمینه صرفه جویی مد نظر همه مشترکین قرار گیرد و اگر این روند حفظ شود تا پایان بهمن قطع برق نخواهیم داشت.

خودنیا عنوان کرد: تاخیر یک ساعته در آغاز به کار ادارات، یکی از اقداماتی است که در راستای صرفه جویی مصرف انرژی نقش مهمی دارد و سبب کاهش خاموشی ها می شود.

۸۵۰۰ انشعاب غیر مجاز جمع آوری شد

وی با اشاره به انشعابات غیر مجاز در استان گفت: امسال ۸۵۰۰ انشعاب برق غیر مجاز در استان جمع آوری شده که از این تعداد چهار هزار انشعاب تعیین تکلیف شده که جمع آوری و یا مجاز شدند که بیشترین برق غیر مجاز در خرم آباد و سپس در بروجرد است.

مدیر عامل شرکت توزیع برق لرستان تصریح کرد: یکی از اقدامات صورت گرفته در سال جاری، پویش برق امید بود که ۶۸ هزار و ۹۰۰ مشترک برق لرستان مشمول این طرح شدند و معافیت گرفتند، ۲۵۷ هزار مشترک خوش مصرف و بهای برق آنها معمولی و ۱۲۴ هزار مشترک پرمصرف بودند.

طلب ۱۸۰ میلیارد تومانی از ادارات و صنایع

خودنیا با اشاره به طلب شرکت برق از مشترکین افزود: از ادارات و کارخانجات استان ۱۸۰ میلیارد تومان طلب داریم و ضروری است تا مشترکین بدهی های خود را پرداخت کننند تا این شرکت هم بتواند خدمات را بهتر ارائه دهد البته با توجه به شرایط کرونایی و مشکلات اقتصادی، صنایعی که بدهی دارند قرار شده که به صورت تقسیط پرداخت کنند تا همچنان فعالیت خود را حفظ کنند.

وی با بیان این که خاموشی ها در استان کاهش یافته بیان کرد: خاموشی ها در استان نسبت به پنج سال گذشته از ۱۷ هزار به ۹ هزار مورد خاموشی در سال کاهش یافته است.

مدیر عامل شرکت توزیع برق لرستان خاطر نشان کرد: در راستای روشنایی معابر نیز در سال ۹۴ تعداد ۱۵۰ هزار چراغ روشنایی در استان وجود داشت اما هم اکنون این تعداد به ۲۱۸ هزار افزایش یافته و حدود ۳۰ درصد روشنایی افزایش یافته است.

سالانه ۲۰ هزار انشعاب واگذار می شود

خودنیا عنوان کرد: سالانه ۲۰ هزار انشعاب در استان به فروش می رسد که  سه هزار انشعاب به صورت رایگان مربوط به کمیته امداد، بهزیستی و برخی دیگر از انشعابات رایگان است و برای هر اشتراک چهار میلیون تومان هزینه می شود.

وی با اشاره به این که استفاده از انرژی خورشیدی در معابر به دلیل گرانی قطعات مقرون به صرفه نیست، گفت: تقویت روشنایی در پیاده روها در دستور کار قرار دارد و نیاز است در این راستا کسبه همکاری کنند تا تیربرق های جدید نصب و روشنایی خیابان انقلاب انجام شود.

مدیر عامل شرکت توزیع برق لرستان خاطر نشان کرد: ۳۰۰ دستگاه تجهیزات مانوری و حفاظتی وجود دارد که این تعداد تا پایان سال آینده به ۱۵۰۰ دستگاه افزایش خواهد یافت و با این اقدامات مدت زمان خاموشی ها کم می شود.

تقسیط هزینه انشعاب برای مشترکین حاشیه شهر

خودنیا اظهار داشت: در حاشیه شهر و روستا که از نظر اقتصادی مشکل دارند در راستای تقسیط انشعاب اقداماتی می شود که با مشکل مواجه نشوند.

وی با بیان این که تعداد چراغ روشنایی در کوهدشت افزایش می یابد گفت: سالها پیش در کوهدشت اقدامات خوبی برای روشنایی معابر انجام نشده اما سال گذشته ۱۵۰۰ چراغ روشنایی و امسال هزار چراغ روشنایی نصب شده که در سال آینده نیز دو هزار تا چراغ نصب می شود تا روشنایی مورد نیاز حاصل گردد. همچنین برق رسانی به همه بقاع متبرکه و گلزار شهدا انجام شده شود.

انتهای پیام/