رضایی گفت: 12 هزار و 600 واحد روستایی در سیل سال گذشته دچار خسارت شد و تاکنون 12 هزار واحد بهسازی و بازسازی شده است.

به گزارش سفیرافلاک، مسعود رضایی در نشست خبری مجازی با خبرنگاران اظهار داشت: براساس آخرین سرشماری سال ۹۵ تعداد ۱۵۳ هزار و ۱۵ واحد مسکن روستایی در استان وجود دارد که تاکنون ۱۲۱ هزار سهمیه بازسازی و مقاوم سازی ابلاغ شده و ۱۱۶ هزار فقره تسهیلات برای مقاوم سازی این واحدها پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه ۳۷ هزار واحد در استان نیازمند مقاوم سازی است، افزود: درصد مقاوم سازی در استان حدود ۷۶ درصد است، امسال شش هزار و ۵۰۰ فقره سهمیه بهسازی و سه هزار و ۹۰۰ سهمیه بازسازی ابلاغ شد که در مجموع ۱۰ هزار و ۴۰۰ واحد در دستور کار قرار گرفته و با توجه به اینکه نرم مقاوم سازی ۴۸ درصد است اما مقاوم سازی در استان حدود ۸۲ درصد بوده و رقم بالایی در مقاوم سازی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه سرعت مقاوم سازی واحدهای مسکونی در برخی شهرها کمتر است، عنوان کرد: در ذلقی و زز و ماهر الیگودرز، سلسله، سپیددشت خرم آباد ودلفان نیاز به مقاوم سازی بیشتری دارند که برنامه ریزی لازم برای مقاوم سازی این واحدها انجام شده اما بروجرد و دورود نرم مقاوم سازی بالاتری دارند و در برخی از مناطق، مقاوم سازی کمتر از ۱۰ درصد است.

مدیرکل بنیاد مسکن لرستان با اشاره به تکمیل پروژه ها و واحدهای سیل زده در استان گفت: بر اثر سیل سال گذشته ۱۲ هزار و ۶۰۰ واحد دچار خسارت شد که از این تعداد ۱۲ هزار واحد تاکنون به بهره برداری رسیده و مابقی که سه درصد از واحدهاست در دستور قرار دارد به طوری که ازنا ۲۴۱ واحد، بروجرد ۴۶۶، خرم آباد ۱۳۵۵، دورود ۵۱۱، رومشکان ۱۹۶ واحد، الیگودرز ۱۹۹۸، پلدختر ۲۵ هزار و ۵۰۵، دلفان ۲۲۰۳ واحد، چگنی ۱۸۱۳، سلسله ۵۳۴ و کوهدشت ۷۹۸ واحد ساخته شده است.

وی با اشاره به پروژه طرح مسکن ملی خاطر نشان کرد: اجرای این طرح در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت با بنیاد مسکن است که  حدود هفت هزار واحد سهمیه برای استان در نظر گرفته شده است.

رضایی با بیان اینکه در استان ۳۰ هزار واحد نیاز به مقاوم سازی دارد افزود: با همکاری و تعامل با فرمانداران می توان مقاوم سازی این واحدها را انجام داد به طوری که لازم است بستر فراهم شود.

وی بیان کرد: در راستای اجرای طرح ها و برنامه ها در روستاها، به گونه ای اقدام می شود که بافت قدیمی روستایی حفظ و نباید از ماهیت روستایی خارج شود و در عین حال مقاوم سازی شوند.

مدیرکل بنیاد مسکن لرستان گفت: بنیاد مسکن بستر لازم را برای مقاوم سازی و نوسازی آماده کرده و آماده پرداخت تسهیلات است ولی متناسب با درخواست و استقبال متقاضیان پاسخ داده می شود که تسهیلات مسکن روستایی ۵۰ میلیون تومان برای هر واحد است اما اگر درخواست بیشتر از سهمیه باشد شاخص تعیین می شود.

انتهای پیام/