حجت الاسلام و المسلمین شاهرخی، نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: بیش از ۷ هزار میلیارد تومان خسارات باقیمانده از سیل در استان پرداخت نشده که مربوط به زیرساختها، ابنیه، اصناف و بازاریان به ویژه در شهر پلدختر است.

به گزارش سفیر افلاک به نقل از روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان لرستان، حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمدرضا شاهرخی در دیدار با معاون اول رئیس جمهور که با حضور استاندار لرستان و اعضای مجمع نمایندگان استان لرستان در مجلس شورای اسلامی در تهران برگزار شد اظهار داشت: دلاورمردی‌ها و ایثارگری مردم لرستان قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، در مقابله با ضد انقلاب داخلی و نیز تقدیم ۶۳۰۰ شهید و هزاران جانباز و آزاده در جنگ تحمیلی گواهی روشن بر وفاداری و پایبندی مردمان این استان به نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

وی افزود: در استان ۱۱ میلیارد مترمکعب آب و ۸۰۰ هزار هکتار زمین‌های حاصلخیز ووجود دارد که از ظرفیت های مهم محسوب می شوند و لرستان با داشتن مقام نخست تولید برخی محصولات باغی میوه و حبوبات، مناظر زیبا، جنگل‌های انبوه و آبشارهای فراوان، استعداد‌های فراوانی برای سرمایه گذاری و گردشگری دارد.

نماینده ولی فقیه در لرستان تصریح کرد: نظام اسلامی، خدمات قابل تقدیری در طول ۴۱ سال در کشور و ازجمله استان لرستان ارائه داده اما این استان همچنان از توسعه نیافتگی و مشکلات رنج می‌برد و همین امر موجب ازدیاد آسیب‌های اجتماعی، اعتیاد، قاچاق مواد مخدر، طلاق و سرقت شده است.

حجت الاسلام و المسلمین شاهرخی با اشاره به نرخ بالای بیکاری گفت: بیکاری، رمق را از خانواده ها و جوانان جویای کار گرفته است چرا که کارخانه‌ها و صنایع استان تعطیل و یا با حداقل ظرفیت کار می‌کنند این در حالی است که برخی از این صنایع نیمه کاره رها شدند و امروز تنها نامی از آنها باقی است.

وی بیان کرد: تعطیلی کارگاه‌های شهرک‌های صنعتی لرستان، عدم وجود صنایع تبدیلی برای چندین هزار تن میوه، حبوبات و غلات از دیگر مشکلات این استان هستند.

نماینده ولی فقیه با بیان این که بیش از هفت هزار میلیارد تومان خسارات باقیمانده از سیل پرداخت نشده افزود: این خسارت مربوط به زیرساختها، ابنیه، اصناف و بازاریان به ویژه در شهر پلدختر بوده که هنوز پرداخت نشده است.

حجت الاسلام و المسلمین شاهرخی اظهار داشت: عدم تخصیص آب به میزان کافی و لازم از سوی وزارت نیرو از دیگر مشکلات مهم استان لرستان است، در حالی که نرخ زمین‌های آبی در لرستان ۲۳ درصد و متوسط کشوری ۴۶ درصد است.

وی بیان کرد: عدم وجود شبکه آبیاری برای بیش از ۲۰ دشت وسیع لرستان و عدم تکمیل سدهای در دست احداث از اهم مشکلات لرستان است و سیل سال ۹۸ موجب خسارات فراوانی به دو استان لرستان و خوزستان شد.

نماینده ولی فقیه در لرستان تصریح کرد: ۲۹۰ میلیارد تومان بودجه درخواستی استاندار لرستان برای امور فوری بازسازی سیل که مورد موافقت رییس جمهوری قرار گرفته که انتظار می‌رود ابلاغ و تخصیص داده شود چراکه این اعتبار برای جلوگیری از خسارات احتمالی ضروری است.

حجت الاسلام و المسلمین شاهرخی عنوان کرد: تخصیص ردیف بودجه سالانه برای توسعه استان لرستان ضروری است و همچنین اختصاص و بهره‌گیری استان لرستان از بودجه‌های متمرکز ملی که در اختیار نهاد ریاست جمهوری و وزارتخانه‌ها است می‌تواند بخشی از مشکلات استان را برطرف کند.

وی با تاکید بر حل مشکلات مالی و حقوقی کارخانه‌ها و کارگاه‌های نیمه‌کاره گفت:  حل این مسئله می‌تواند بیش از هزار نفر را به کار مشغول کند و جهت احداث صنایع تبدیلی با در نظر گرفتن مزیت‌های بومی کشاورزی، دامداری، دامپروری، گیاهان دارویی، معادن و سنگ‌های تزیینی، اعتبارات ملی نیاز است.

حجت‌الاسلام شاهرخی خواستار تخصیص صد در صدی اعتبار هفت هزار میلیارد تومانی سیل لرستان در بودجه سال ۱۴۰۰ و تکمیل اعتبار با استفاده از ردیف‌های متمرکز که در اختیار رئیس جمهوری اسلامی و وزارتخانه‌های مرتبط شد و گفت: تکمیل سدهای در دست احداث و ایجاد عملیات آبخیزداری و شبکه آبیاری برای زمین‌های زیر کشت پایین‌دست سدها و رسانیدن آب سدها به دشت‌های وسیع استان لرستان می‌تواند ایجاد ثروت و ارزش افزوده برای کشاورزان و دامداران و دامپروران نماید.

انتهای پیام/