حسنی مقدم گفت: احداث 7 هزار هکتار باغات در اراضی شیب دار انجام شده و طی برنامه 10 ساله این میزان سطح به 50 هزار هکتار افزایش می یابد.

به گزارش سفیرافلاک، اسفندیار حسنی مقدم در جمع خبرنگارن اظهار داشت: سیل سال گذشته به دو هزار و ۲۰۰ نقطه از زیر ساخت های بخش کشاورزی استان خسارت زد که هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان میزان خسارت های وارد شده در این حوزه بود که برای ۳۱ هزار نفر پرونده تشکیل شد.

وی افزود: ۱۲۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض به کشاورزان پرداخت شد، همچنین ۱۱۱ میلیارد تومان اعتبار در بخش عمرانی برای زیر ساخت ها، ۱۶۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت و ۱۶۰ میلیارد تومان هم برای استمهال وام ها به مدت سه سال پرداخت شد.

رئیس جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به احداث باغات در اراضی شیب دار گفت: یکی از ظرفیت هایی که در استان وجود دارد ۸۰ درصد کوهپایه است که ۲۰۰ هزار هکتار اراضی شیب دار وجود دارد که در گام اول ۶۰ هزار هکتار باغ دیم برای برنامه پنج ساله در نظر گرفته شده اما این رقم اصلاح و به ۱۲ هزار هکتار رسیده است.

احداث ۷ هزار هکتار باغات در اراضی شیب دار

حسنی مقدم تصریح کرد: تاکنون هفت هزار هکتار باغ در اراضی شیب دار احداث شده و یکی از پتانسیل های استان می باشد که بادام بیشترین گونه در این اراضی است که سایر محصولات از جمله انجیر خشکبار، زرشک،  گل محمدی و سنجد گونه های خوبی برای این نوع از باغات می باشند که تلاش می شود که طی ۱۰ سال سطح باغات شیب دار به ۵۰ هزار هکتار برسد.

وی با اشاره به کودهای مورد نیاز کشاورزان اظهار داشت: سه نوع کود برای کشاورزان تهیه می شود که تاکنون برای استان بالغ بر ۱۰۰ تن کود تهیه و توزیع شده و بخشی از کودها وارداتی است و به دلیل حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمتی پنج برابر داشت اما درخواست سهمیه بیشتری دادیم تا در این راستا مشکلی رخ ندهد.

رئیس جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه مهاجرت کشاورزان مشکلی نیست گفت: اگر کشاورزان منطبق با الگوی کشت اقدام نمایند مشکلی وجود ندارد اما در صورت مخالفت با الگوی کشت، به کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت نکنند تسهیلاتی ارائه نمی شود.

توزیع ۲۵ تن بذر اصلاح شده در لرستان

 حسنی مقدم از توزیع بذر اصلاح شده خبر داد و افزود: ۲۵ هزار تن بذرهای اصلاح شده ضدعفونی و توزیع شده که در راستای مبارزه با آفت و یا بیماری ها در بخش کشاورزی به صورت مستمر رصد صورت می گیرد.

وی کیفیت محصول را متاثر از شرایط اقلیمی و مدیریتی برشمرد و اظهارداشت: در استان به دلیل شرایط مناسب عطر و طعم در میوه ها و محصولات کشاورزی وجود دارد و با توجه به اینکه در دو دهه قبل فقط دو نوع گندم وجود داشت اما در حال حاضر ۲۴ رقم گندم در نظر گرفته شده است.

رئیس جهاد کشاورزی لرستان خاطرنشان کرد: همچنین سطح زیر کشت چغندر شش هزار و ۲۰۰ هکتار است که ۳۵۰ هزار تن از این سطح کشت برداشت می شود و برنامه ریزی می شود تا به جای کشت بهاره، کشت پاییزه انجام شود که عمدتا آبیاری آن از طریق باران انجام می شود.

حسنی مقدم با اشاره به ماشین آلات در بخش کشاورزی عنوان کرد: در استان ۲۱ هزار تراکتور و ادوات کشاورزی وجود دارد که علاوه بر ۳۵۰ کمباین برای این حوزه استفاده می شود البته نیاز به ۵۰۰ دستگاه کمباین می باشد که امسال ۵۰۰ دستگاه تراکتور و ۳۰ تا کمباین اضافه شده و اعتبارات برای خرید ادوات کشاوری ۳۰ میلیارد افزایش یافت.

وی با اشاره به تامین نهاده های دامی تصریح کرد: بخشی از نهاده های دامی که از خارج کشور وارد می شد امسال به دلیل شرایط تحریم دچار مشکلاتی شد البته کل نیاز مرغداریها به ذرت و ۵۰ درصد نیاز به کنجاله از طریق دولتی تامین شد.

کشت ۱۴ هزار گیاهان دارویی

رئیس جهاد کشاورزی لرستان خاطر نشان کرد: امسال بالغ بر ۱۰۰تن کود، ۲۵تن بذر اصلاح شده، یک میلیون اصله نهال، ۳۰۰هزار تن نهاده دامی توزیع شده و همچنین در بخش دامداری واکسیناسیون ۲۴۰هزار دام سنگین، ۱۸ میلیون دام سبک و ۸۴ میلیون مرغ انجام شده است.

حسنی مقدم با بیان این که سطح زیر کشت گیاهان دارویی در استان ۳۳۰۰ هکتار است گفت: از این میزان سطح، گیاهان دارویی از ۱۴ هزار سطح برداشت می شود و طی برنامه ۱۰ ساله قرار است سطح کشت گیاهان دارویی به ۱۸ هزار هکتار برسد که میزان اشتغالزایی ۴۵ هزار نفر را به دنبال دارد اما برای عملیاتی شدن این برنامه سالانه ۳۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی با اشاره به کشت محصولات گلخانه ای بیان کرد: کاشت محصولات گلخانه تولید را ۱۰ برابر بیشتر و مصرف آب را کاهش می دهد  که در حال حاضر ۶۷هکتار سطح کشت این محصولات است و به ازای هر هکتار تا ۱۴شغل ایجاد می شود.

تولید ۱۲ هزار تن محصولات گلخانه ای

رئیس جهاد کشاورزی لرستان افزود: طبق برنامه وزارت باید سه درصد گلخانه های کشور در استان باشد که با این احتساب سطح این کشت به ۱۸۰۰هکتار افزایش می یابد.

حسنی مقدم تصریح کرد: ۱۲هزار تن محصول گلخانه ای که بیشتر فلفل، گوجه و خیاراست تولید می شود و علاوه بر این۲۶۰ تن گیاهان دارویی و گل نیز تولید می شود که ظرفیتی مهم برای استان است.

وی نبود صنایع تبدیلی را یکی از مشکلات بخش کشاورزی اعلام کرد و افزود: ۷۰۰مجوز در این حوزه صادر شده و ۱۸۰ طرح به بهره برداری رسیده اما نیاز است در این حوزه بیشتر کار شود چرا که سالانه بخش زیادی از محصولات وارد صنایع تبدیلی می شود.

رئیس جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: با توجه به تولید انار در شهرستان کوهدشت، کارخانه فرآوری احداث و پنج مجوز سردخانه صادر شده است که در این راستا با توجه به اینکه ظرفیت سردخانه استان ۲۰ هزار تن است، کمبود سردخانه وجود دارد البته پنج هزار تن به ظرفیت سردخانه ها تا پایان سال اضافه می شود.

انتهای پیام/