سینی ساز با بیان اینکه ممنوعیت کشت برنج در استانها برداشته شد، گفت: از نظر منابع آبی مشکلی نداریم و با خشکسالی مواجه نخواهیم شد.
حمید سینی ساز در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: میزان بارشها در فصل پاییز ۱۴ درصد و در دی ماه ۲۵ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.
وی با اشاره به تغییرات اقلیمی افزود: پنج سال کشور دچار خشکسالی بود اما از سال قبل در اکثر مناطق بارش های خوبی رخ داد و انتظار می رفت امسال بارش های خوبی در کشور وجود داشته باشد اما بارشها نسبت به پارسال کاهش یافته است.
کارشناس امور آب و آبخیزداری تصریح کرد: طبق پیش بینی ها، از اواخر بهمن تا فروردین سال آینده شاهد بارندگی های خوبی در کشور خواهیم بود.
وی عنوان کرد: روز گذشته ممنوعیت کشت برنج در استانها برداشته شد و به دلیل اینکه خیلی از چشمه ها پرآب شده، از نظر منابع آبی مشکلی نداریم و با خشکسالی مواجه نخواهیم شد.
سینی ساز با بیان اینکه در دهه ۸۰ تا ۹۰ توجهی به توسعه عملیات آبخیزداری نشده است، خاطرنشان کرد: ذخیره آب در دل سفره های زیر زمینی به معنای عملیات آبخیزداری است و هر کاری که سبب ذخیره آب در زیر زمین شود که متاسفانه در دهه گذشته این مورد غفلت قرار گرفته است.
وی بیان کرد: بسیاری از کشورهای مطرح دنیا از قرن ۱۷ به بعد عملیات آبخیزداری را طبق برنامه ریزی دنبال کردند و در حال حاضر ۷۵ درصد آب بارندگی کشور به طرق مختلف تبخیر و یا از طریق مرزها از کشور خارج می شود و آب مورد نیاز کشور تنها با ۲۵ درصد تامین می شود.
کارشناس امور آب و آبخیزداری گفت: حدود ۳۰ درصد آب ها به دلیل فرسودگی لوله ها هدر می رود که این موارد نشان می دهد مشکل آب نداریم بلکه مشکل مدیریت وجود دارد.
وی اظهار داشت: وظیفه دولت است که مشکل را برطرف کند تا توسعه عملیات آبخیزداری داشته باشیم؛ از گذشته توسعه قنات ها در دستور کار مردم بود اما از دهه ۶۰ سدسازی آغاز شد، اگرچه سدها در جلوگیری از خسارت های سیلاب موثر بوده اما نیاز به عملیات آبخیزداری هم نباید فراموش شود.
سینی ساز افزود: اگر دولت، مسئولان، صندوق توسعه ملی و خیرین همکاری کنند خشکسالی نخواهیم داشت و به نظر می رسد سال های پربارش ادامه دار است؛ دامنه های زاگرس بیشترین میزان بارشها را داشته و استان های زاگرس نشین در دی ماه بیشتر از سایر استانها از نعمت بارش باران بهره مند شدند.
انتهای پیام/