وکیلی گفت: در سال ۱۴۰۱ هدف از برگزاری نخستین دوره مسابقات نونهالان را جمع آوری اطلاعات و پایه ریزی تیم نوجوانان عنوان کرد.

به گزارش سفیرافلاک، کمیته برگزاری رویدادها و مسابقات والیبال در نظر دارد مسابقات قهرمانی کشور نونهالان پسر را با هدف کشف، شناسایی، رشد و سرمایه‌گذاری بر روی استعدادها برگزار کند. این مسابقات که انتخابی تیم والیبال نونهالان ایران نیز خواهد بود، به صورت منطقه‌ای در چهار یا شش منطقه کشور برگزار می‌شود. این رقابت‌ها از پنج‌شنبه ۲۴ بهمن‌ماه آغاز می‌شود و ورود تیم‌ها نیز عصر روز چهارشنبه ۲۳ بهمن‌ماه خواهد بود.

بازیکنان هر تیم ۱۴ نفر از متولدین ۱۱ دی‌ماه ۱۳۸۳ به بعد و کادر فنی، سه نفر شامل سرپرست، سرمربی و کمک مربی خواهد بود. هر استان می‌تواند دو تیم به این مسابقات معرفی‌کند و هیات‌های استانی تا ۱۱ بهمن برای معرفی تیم به مسابقات و درخواست میزبانی به صورت مکتوب، فرصت دارند.

محمد وکیلی که هدایت تیم نوجوانان سال ۱۴۰۱ را برعهده دارد استارت کار خود را از امروز زده است تا برای مسابقات قهرمانی آسیا نوجوانان و سایر مسابقات این رده سنی تیمی آماده در اختیار داشته باشد.

به دنبال کسب اطلاعات آماری هستیم
محمد وکیلی در رابطه با شرایط برگزاری مسابقات نونهالان گفت: قرار بر این است که اطلاعات و آماری به دست آوریم از متولدین ۱۱ دی ماه ۱۳۸۳ به بعد که تقریباً بازیکنان زیر ۱۷ سال و نونهال محسوب می‌شوند. برای نخستین‌بار است که مسابقات نونهالان به شکل رسمی در ایران برگزار می‌شود. قبلاً مسابقات نونهالان در قالب جشنواره برگزار می‌شد اما به شکل قانونی که مقررات مسابقات دقیقاً مثل رقابت‌های نوجوانان، جوانان و … باشد، برای نخستین‌بار است که در رده نونهالان انجام می‌شود. حتی ارتفاع تور هم به شکل استاندارد خواهد بود چرا که قرار است دو سال دیگر در مسابقات آسیایی نوجوانان شرکت کنیم و ملاک برای ما سن بازیکنان است و می‌خواهیم اطلاعاتی درباره قد بازیکنان به دست آوریم.

وی تأکید کرد: برای تیم ۱۴۰۱ سال، نوجوانان باید از نظر فیزیک و شرایط قدی سنجیده شوند. پیش‌بینی ما این است که شاید حدود هشت سانتیمتر افزایش قد داشته باشند اما در حال حاضر مهم است که این بازیکنان را شناسایی کنیم. در اروپا رده زیر ۱۷ سال مشغول به کار است اما در ایران و حتی آسیا برای نخستین‌بار است که رده سنی نونهالان به صورت رسمی شروع به فعالیت می‌کنند.

سرمربی تیم والیبال نوجوانان در سال ۱۴۰۱ ادامه داد: همانطور که مطلع هستید مسابقات زیر ۲۳ سال (امیدها) از سوی فدراسیون جهانی لغو شده و ما باید جای خالی آنان را با رده نونهالان که سال‌ها در اروپا مشغول به فعالیت است، پر کنیم به همین دلیل به استقبال شناسایی بازیکنان می‌رویم.

پایه تیم نوجوانان سال ۱۴۰۰ بنا خواهد شد
وی در پاسخ به این سؤال که پس استارت کار برای تیم نوجوانان ۱۴۰۱ سال با این مسابقات زده می‌شود؟ گفت: بله، فوندانسیون تیم نوجوانان ۱۴۰۱ از الان زده می‌شود و باید کارهای زیربنایی را انجام دهیم. ابتدا باید بازیکنان را شناسایی کنیم. ممکن است در سال آینده هم این رقابت‌ها برگزار شود و بازیکنانی که از مسابقات امسال جا بمانند، قطعاً در ادامه به تیم ملحق می‌شوند. بر اساس اعلام هیئت‌ها، مدارس و مربیان سراسر کشور، کم‌کم بازیکنان جا مانده به تیم ملحق می‌شوند.

محدودیت در تعداد بازیکنان دعوتی نونهالان نداریم
وکیلی تأکید کرد: اگر برنامه ریزی خوبی انجام شود، حدود ۷۰ درصد بازیکنان نونهال در همین مسابقات امسال شناسایی می‌شود؛ استعدادهایی که می‌توانند هسته مرکزی نونهالان باشند. ۳۰ درصد باقی‌مانده نیز در ادامه ملحق خواهند شد. برخی از بازیکنان ممکن است در این مسابقات دیده نشوند به همین دلیل این فرصت وجود دارد که در آینده و در مسیر حرکتی خود از آنها دعوت به عمل آوریم که رقابتی دیگر شکل گیرد. خوشبختانه خیلی درگیر تعداد نفرات دعوت شده به تیم نونهالان نیستیم، هر تعداد که خوب باشند و بتوانند برای آینده روی آنها سرمایه‌گذاری کرد، به تیم اضافه خواهند شد البته این موضوع منوط به فیزیک و قد آنها است.

سرمربی تیم والیبال نوجوانان در سال ۱۴۰۱ اظهار داشت: مسابقات آسیایی نوجوانان در سال ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد و نونهالان امروز، هسته مرکزی آن تیم خواهند بود. با توجه به شیوع ویروس کرونا، بسیاری از استان‌ها در والیبال «فریز» شده‌اند. ما باید از زمانی که در اختیار داریم، استفاده و در فاصله ۱۸-۱۷ ماه تا مسابقات آسیایی، بازیکنان را آماده کنیم که لازمه آن شناسایی بازیکنان نونهال، آماده‌سازی و پرورش آنها است تا جایگزین‌های خوبی برای آینده باشند و وقفه‌ای در والیبال پایه پیش نیاید.

در صورت تقاضا مهلت تمدید می‌شود
وی در پاسخ به این سؤال که یکی از انتقادهای وارد شده به برگزاری مسابقات نونهالان، دیر اعلام شدن تاریخ مسابقات است، چرا زودتر تاریخ مسابقات اعلام نشد؟ گفت: از ۲۱ دی ماه نامه برگزاری مسابقات را ارسال کرده‌ام اما سیکل اداری باید طی می‌شد به همین دلیل حدود هشت روز وقت از دست رفت اما از کمیته رویدادها درخواست داشته‌ام بعد از اعلام آمادگی تیم‌ها، اگر تقاضای تمدید وجود داشت، این شرایط پیش بیاید و در صورت تقاضا، ۱۰ روز دیگر فرصت برای آمادگی تیم‌ها داده خواهد شد. در حال حاضر اعلام آمادگی استان‌ها مهم است. هدفمان این است که بازیکنان در مسابقات حضور داشته و دیده شوند. قرار است هر استان دو تیم معرفی کند تا اگر بازیکنی در مسابقات استانی به هر دلیلی دیده نشده، شانس حضور در این مسابقات را داشته باشد.

تمرین و مسابقات شخصیت نونهالان را شکل خواهد داد
وکیلی افزود: مشکلی وجود ندارد چرا که هدف ما کسب نتیجه خوب است. می‌خواهیم نخستین تیم نونهالان را شکل دهیم تا بر مبنای آن، کارهای تکنیکی اولیه و مقدماتی انجام و سال آینده وارد مرحله تاکتیکی شویم. اگر شرایط کرونا اجازه دهد ممکن است تورنمنت داخلی برگزار شود و حتی تیم‌هایی ازخارج از کشور به ایران بیایند تا بازیکنان علاوه بر حضور در تمرینات، با فضای مسابقات نیز آشنا شوند. در سال آینده برگزاری دو الی سه مسابقه به شکل جشنواره نیز برنامه‌ریزی شده است. قرار نیست که بازیکنان فقط در اردو باشند؛ تمرین و مسابقه در کنار هم شخصیت و پتانسیل بازیکنان را شکل می‌دهد.

سرمربی تیم والیبال نوجوانان در سال ۱۴۰۱ در پایان گفت: باید پیش از پایان سال بتوانیم ۷۰ درصد بازیکنان را از طریق مسابقات شناسایی کنیم. اگر استان‌ها تیم‌های خود را معرفی کنند و شرایط خوب باشد، در صورت تقاضا چند روز فرصت برای آمادگی آنها داده خواهد شد. تمام زمینه‌ها را خواهیم سنجید تا مسابقات به بهترین شکل انجام شود.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : مهر