حسن پور گفت: اعتبارات عمرانی در استان 44 درصد رشد داشته و تکمیل پروژه های با درصد پیشرفت فیزیکی بالا در دستور کار قرار دارد.

به گزارش سفیرافلاک، سمانه حسن پور درجمع خبرنگاران اظهار داشت: در لایحه ۱۳۹۹ که سال ۹۸ پیگیری شد رشد اعتبارات هزینه ای استان مناسبت و رتبه ششم را در کشور داشتیم و کل کشور با کسری اعتبارات جاری مواجه شد که این رقم در استان بیش از ۸۰ میلیارد تومان است که پیگیری برای اعتبارات جاری را امسال از ابتدای سال شروع کردیم و سازمان برنامه و بودجه با عقد تفاهم با سازمان امور مالیاتی، این اجازه را به استانها داد که اگر تحقق درآمدها بالای ۹۵ باشد کسری حقوق و تخصیص آن ابلاغ شود.

وی افزود: با توجه به اینکه اعتبارات امسال دچار کسری بود اما تا پایان سال طبق پیش بینی ها با تحقق درآمدها، قسمت اعظمی از این کسری جبران می شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان با اشاره به اعتبارات سال آینده تصریح کرد: اعتبارات ۱۴۰۰ با پیگیری های صورت گرفته رشد داشته به طوری که اعتبارات جاری ۶۶ درصد و به ۶۶۴ میلیارد تومان افزایش یافته و براساس نیاز و اولویت های دستگاه های اجرایی، اعتبارات توزیع می شود.

حسن پور عنوان کرد: دستگاه هایی مانند جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، دامپزشکی، استانداری و زندان بیشترین سهم را به عنوان دستگاه های بزرگتر دارند و دستگاه های دیگر سهم های کمتری دارند.

وی با بیان اینکه اعتبارات عمرانی ۴۴ درصد رشد داشته گفت: اعتبارات عمرانی استان امسال ۹۶۰ میلیارد بوده که نسبت به سال گذشته ۴۴ درصد رشد یافته و همچنین از اعتبارت ۲۷ صدم ارزش افزوده ۳۵ درصد رشد داشته که ۸۳۶ میلیارد تومان اعتبار پروژه های ملی بوده و از اعتبارات ردیف های متفرقه  ۲۴۰ میلیارد تومان تاکنون ابلاغ شده که در بخش های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیربنایی هزینه می شود که بیشترین سهم مربوط به اقتصاد با ۳۲۵ میلیارد تومان بوده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان خاطر نشان کرد: کل پروژه های ملی ۶۹ و پروژه های استانی ۱۰۰۹ پروژه است و با توجه به اینکه هم اکنون ۳٫۷ درصد اعتبارات استانها را داریم، اگر سهم جمیعت و مساحت براین اساس باشد اعتبارات عمرانی ما کمتر از دو درصد خواهد بود.

حسن پور اظهار داشت: طی سال های اخیر وضیعت اقتصادی کشور به صورتی بوده که با توجه به تحریم ها و همچنین سیل سال گذشته و پس از آن کرونا سبب شد طی سنوات اخیر در برخی از منابع اعتباری تخصیص کمتر از ۱۰ درصد هم باشد اما امسال تخصیص سرمایه استانی ۷۵ درصد، نفت و گاز ۱۲٫۶ درصد است که به خاطرات تحریم صادرات نفت کم است، ارزش افزوده ۳۱٫۵ درصد، راه روستایی ۷۵ درصد، توازن استانی ۳۴ درصد، ماده ۲۳ جرائم رانندگی ۱۲٫۹ درصد و استان های ویژه ۴۴٫۸ درصد بوده است.

وی بیان کرد: قبول داریم با توجه به تعداد پروژه های نیمه کاره این میزان اعتبار توان تکمیل را ندارد ولی سعی شد تخصیص ها مدیریت شود و به دنبال تکمیل پروژه های با پیشرفت های فیزیکی بالا هستیم که امسال و سال آینده همین رویکرد را داریم اما در مجموع تخصیص اعتبارات بین استان ها طبق یک جدول است و این درصد تخصیص ها برای همه برابر است.

انتهای پیام/