حسن پور گفت: بالغ بر 1009 پروژه نیمه کاره در لرستان وجود دارد که 10 هزار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این پروژه ها نیاز است.

به گزارش سفیرافلاک، سمانه حسن پور شامگاه چهارشنبه در نشست خبری مجازی با خبرنگاران اظهار داشت: در بودجه سال ۱۴۰۰ اعتبارات استانی ۸۱٫۸ درصد رشد داشت که رتبه ۱۱ را در کشور داریم، همچنین اعتبارات هزینه ای ۶۶ درصد و اعتبارات عمرانی ۴۴ درصد رشد داشته که در لایحه ۱۴۰۰ رشد اعتبارات تملک دارایی ها ۱۸٫۲ بوده است اما این رشد با توجه به تورم نمی تواند پاسخگوی پروژه ها باشد که به شیوه های دیگر باید اقدام کرد تا پروژه ها به نتیجه برسد.

وی افزود: رشد اعتبارات سال آینده خوب بوده و در هیچ حوزه ای با کاهش اعتبارات مواجه نیستیم به طوری که در حوزه حمل و نقل ۸۰ درصد رشد داشته و ۶۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان حجم اعتبارت در بودجه آینده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان با اشاره به نگاه ویژه در بودجه برای استان های محروم عنوان کرد: دو مدل بودجه برای مناطق محروم وجود دارد که در بین استان های محروم توزیع می شود و استان لرستان از این دو منبع سهم دارد که در سال آینده ۲۱۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون از یک مدل و همچنین هزار و ۲۲۴ میلیارد تومان هم از روش دیگر برای استان در نظر گرفته شده است.

حسن پور تصریح کرد: توزیع اعتبارات در شهرستانها براساس شاخص ها توزیع می شود که جمعیت و مساحت شهرستان ها و پروژه های نیمه کاره موثر بوده و سعی می شود ابتدا اعتبارات برای تکمیل پروژه های نیمه کاره هزینه شود که در این راستا دلفان رتبه چهارم را دارد و امسال ۴۷ میلیارد تومان اعتبار به خود اختصاص داده است.

وجود ۱۰۰۹ پروژه نیمه کاره در استان

وی با اشاره به این که ۶۹ پروژه پیوست شماره یک در استان وجود دارد افزود:  ۵۹ پروژه احداثی، ۱۰ پروژه تعمیراتی و در مجموع هزار و ۹ پروژه نیمه کاره در استان وجود دارد که از این تعداد ۴۹۸ پروژه توسعه ای و احداثی و ۵۱۱ پروژه تامین و تجهیزی است که رقمی بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان برای اتمام نیاز است و در بودجه ها در یک سال این رقم  قابل تحقق نیست.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان عنوان کرد: امسال ۱۱۰ پروژه در اولویت قرار گرفت که در بخش فرهنگی تعداد زیادی کتابخانه تکمیل و به بهره برداری رسید و در سال های اخیر دولت شروع پروژه های جدید را مدیریت می کند تا مابقی تکمیل شوند.

حسن پور با اشاره به پروژه های نیمه کاره خرم آباد گفت: برای پروژه بام لرستان امسال دو میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای نگهداری تاسیسات و فضا تخصیص داده شد اما برج امید مجوز آن توسط برنامه و بودجه از محل فروش اموال پیگیری می شود که به دنبال ردیف ملی برای این پروژه هستیم.

افزایش اعتبارات فرهنگی

وی با بیان اینکه پروژه های فرهنگی افزایش یافته بیان کرد: اعتبارات فرهنگی استان سال گذشته ۴۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بوده و امسال به ۴۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و طی دو سال فقط به کتابخانه مرکزی استان ۹ میلیارد اعتبار داده شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان تصریح کرد: اعتبارات در حوزه ورزش و جوانان امسال ۷۲ میلیارد تومان بوده و در راستای مجموعه تختی دو میلیارد و ۵۹۵ میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده و علاوه بر این رقم، یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان تخصیص داده شده است.

حسن پور تصریح کرد: سال گذشته ۵۷ میلیارد تومان تهاتر صورت گرفت و امسال تاکنون ۹۰ میلیارد تومان تهاتر انجام شده است.

۳۵۰ میلیارد تومان برای پروژه های جهش تولید هزینه شد

وی با اشاره به پروژه های جهش تولید گفت: در استان ۲۰۶ پروژه جهش تولید تعریف شد و با غربال صورت گرفته از ۹۰ پروژه ارسال شده به کشور در نهایت ۵۶ پروژه تصویب شد که ۲۲۴ میلیارد اعتبار عمرانی، ۵۳ میلیارد یارانه تسهیلات و بقیه منابع از بانکها و سرمایه گذاری بخش خصوصی در نظر گرفته شد که تاکنون ۳۵۰ میلیارد تومان برای این پروژه ها در استان هزینه شده که تاکنون ۹ پروژه به سرانجام رسیده است.

حسن پور تصریح کرد: از محل ماده ۱۰برای دیوار ساحلی پلدختر ۲۲میلیارد تومان اعتبار و در سال جاری ۷۰ میلیارد تومان برای دیوار ساحلی کشکان در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان عنوان کرد: اعتبارات سیل برای شهرداری خرم آباد ۱۰۳ میلیارد تومان در نظر گرفته شد که تخصیص ۶۶ درصد بوده و برای پل آیت اله کمالوند پنج میلیارد اعتبار اختصاص داده شد که امسال برای پل اناری دو میلیارد و پل آیت اله کمالوند ۱.۵ میلیارد اعتبار در نظر گرفته شده و در مجموع از ۲۲۱میلیارد تومان اعتبارات سیل در خرم آباد ۱۹۸ میلیارد تخصیص داده شده است.

بالغ بر ۵۸۳ میلیارد تومان تحقق درآمدها صورت گرفت

وی بیان کرد: امسال رقم مصوب تحقق درآمدهای استان ۶۹۷ میلیارد بوده که طی ۱۰ماهه باید ۵۸۰ میلیارد و ۸۴۵  میلیون وصول درآمد صورت می گرفت که هم اکنون ۵۸۳ میلیارد  تحقق درآمدها محقق شده و ۳۳ درصد رشد داشته است.

حسن پور عنوان کرد: اعتبارات در حوزه درمان امسال ۱۵ میلیارد و ۳۳۵میلیون بوده که برای سال آینده رشد داشته و از محل توازن نگاه ویژه ای شده است که در بخش استخدامی ها در این حوزه ۷۲۹ نفر در رشته های درمان و ۹۶ نفر بهورز در استان استخدام می شوند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان با اشاره به افزایش اعتبارات در استان افزود: سال گذشته دو هزار میلیارد تومان اعتبار استانی و سیل برای استان لحاظ شد که این رقم دو برابر اعتبار سال قبل بوده است و اعتبارات سال آینده نیز ۸۱ درصد رشد داشته که ته مانده اعتبارات برگشت خورده کمتر از ۵۰ میلیون تومان بوده است.

وی با اشاره به اینکه سالانه ۳۰ فرصت سرمایه گذاری  در استان مطالعه می شود افزود: اولویت با طرح هایی است که قابلیت لازم را داشته باشند و امسال پروژه های بالای یک میلیارد رصد شدند.

حسن پور با بیان اینکه هر ساله در کشور پنج هزار روستا مطالعه مورد اقتصادی و اشتغالزایی قرار می گیرند گفت: سهم لرستان سالانه ۱۹۹ روستا است و سال های قبل ۵۹۹ روستا مورد مطالعه قرار گرفتند وامسال ۲۰۲روستا در حال مطالعه هستند.

توزیع اعتبارات بین پروژه های اولویت دار استان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان تصریح کرد: هزار میلیارد تومان اعتبارات استانی بین پروژه های استان براساس اولویت های شورای توسعه و اخذ ۱۸۳ میلیارد اعتبار شناور ملی برای پروژه های مهم استان توزیع شده که سدتاج امیر ۱۰ میلیارد، چهار خطه کوهدشت- خرم آباد ۲۵ میلیارد، نورآباد- خرم آباد ۱۵ میلیارد، ازنا- شازند ۱۵ میلیارد و موزه دفاع مقدس ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و علاوه بر این دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان توزیع شده است که پیگیری های لازم برای ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار شناور برای پروژه های مهم استان در حال انجام است.

وی با اشاره به نرخ بیکاری در استان گفت: سال گذشته شاخص بیکاری ۱۵ درصد بوده اما امسال در فصل بهار ۲۱ درصد، تابستان ۱۴٫۷ درصد و پاییز ۱۳٫۱ بوده که رتبه ششم بیکاری در کشور را داشتیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان به سهم استان از استخدامی های کشور اشاره کرد و گفت: در آزمون استخدامی امسال در کشور ۱۱ هزار و ۹۶۶ نفر ثبت نام کردند که سهم لرستان از این رقم ۷۱۰ نفر بوده است.

حسن پور نرخ مشارکت اقتصادی استان را ۴۰٫۸ درصد عنوان کرد و افزود: در بین ۳۱ استان کشور، لرستان رتبه بیستم دارد. سهم شاغلین در بخش جهاد کشاورزی ۲۶٫۷ درصد، صنعت ۲۷ درصد و خدمات ۴۵٫۵ درصد است.

انتهای پیام/