بوی شهادت بار دیگر در شهر خرم آباد پیچیده است و قهرمانی از خطه لرستان پس از سالها فراق، بر روی دستان مردم شهید پرور این دیار تشییع شد.

به گزارش سفیرافلاک بیش از ۳۰ سال از دوران دفاع مقدس می گذرد، همان سال هایی که جوانان رشید این مرز و بوم برای دفاع از ارزشها و آرمانهای انقلاب اسلامی، با دشمن جنگیدند و در راه دفاع از وطن جان خود را تقدیم کردند.

دفاع مقدس یکی از مهمترین دوران های تاریخ انقلاب است که استکبار، صدام را تجهیز و تسلیح کرد تا بتواند با جنگ تن به تن نظام نو پای انقلاب اسلامی ایران را از پای درآورد اما ملتی که توانستند حکومت دو هزار و ۵۰۰ ساله شاهنشاهی را سرنگون کنند، همین ملت در برابر دشمن بعثی ایستادگی و مقاومت کرد.

غیور مردان جبهه های نبرد

در آن روزهای جنگ که جز صدای توپ و تانک چیزی شنیده نمی شد، نوجوانان و جوانان زیادی از این سرزمین برخاستند تا بتوانند از وطن و انقلاب دفاع کنند، در میان رزمندگان همه سن و سالی دیده می شد، شهید فهمیده نوجوانان بسییجی با همان سن اندک، برای دفاع از وطن آنگونه جان خود را تقدیم کرد و هزاران شهید دیگر که در این راه آسمانی شدند.

کم نبودند رزمندگانی که به درجه جانبازی رسیدند و رزمندگانی هم سال های سال در اسارت دشمن بودند، اما همه یک هدف داشتند و برای این هدف تا پای جان ایستاده بودند.

اگر چه پیکر بسیاری از شهدا به کشور بازگشت اما شهدایی هم جاویدالاثر شدند، پدران و مادران این شهدا سالهاست هنوز هم با شنیدن صدای زنگ در خانه، غوغایی در دلشان به پا می شود که شاید خبری از بازگشت یوسف گمشده باشد. در این سالها تنها قاب عکس روی طاقچه دلگرمی پدر و مادر شده تا وقتی دلتنگ جگرگوشه شان می شوند، کمی با او درد دل کنند.

لرستان فرزندش را در آغوش گرفت

اما امروز لرستان معطر به عطر شهیدی شده که پس از ۳۶ سال چشم انتظاری به وطن بازگشته است، شهید عزیزالله بهاروند از دیار خرم آباد پس از سالها دوری از وطن بازگشته و دوباره شهر حال و هوای دوران مقدس به خود گرفته است.

شهید بهاروند از سفر کربلا بازگشته، از دور صدای مداحی و سرودهایی در وصف شهدا شنیده می شود، کمی نزدیکتر دود اسپند و صدای صلوات فضا را معطر کرده و درست همان حال و هوای جبهه ها را تداعی می کند.

حکایت دیدارهایی که پس از چندین سال دوباره تازه می شوند، حکایت بسیاری از خانواده های شهداست که با گذشت سالها از دوران دفاع مقدس، چشم انتظاری آنها به پایان می رسد و پیکر عزیز خود را در آغوش می گیرند.

یوسف گمگشته بازگشت

قصه پلاک هایی که از دل خاک بیرون زده، انگار تلنگریست برای همه ما که یادمان نرود امنیت و آرامش امروز مرهون قطره قطره خون شهدایی است که خالصانه برای دفاع از وطن جان خود را تقدیم کردند.

اما مقارن بودن بازگشت شهید بهاروند همزمان با دهه فجر، پیام های بیشتری را به دنبال دارد، شهید بهاروند و شهدای دیگر در وصیت نامه های خود دفاع از ولایت را بسیار سفارش کرده اند، این انقلاب به راحتی به دست نیامده، خون های زیادی پای نهال نوپای انقلاب ریخته شده که امروز ثمره اش درخت تنومند انقلاب شده که در اوج اقتدار و عظمت و سربلندی قرار دارد.

شهید بهاروند روز گذشته در نخستین روز دهه فجر وارد زادگاهش شد و امروز در میان دستان مردم دیارش تشییع و به خاک سپرده شد.

شهید عزیز الله بهاروند از شهدای ارتش بود که در دوران دفاع مقدس به شهادت رسید و پس از ۳۶ سال، پیکر مطهرش وارد زادگاهش خرم آباد شد.