تامین آب شرب سالم و بهداشتی برای جمعیت شهری و روستایی، ساخت مجتمع های آبرسانی و سدها از جمله دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است.

به گزارش سفیرافلاک، با پیروزی انقلاب اسلامی ایران امکانات و زیرساخت های بی نظیری در کشور ایجاد شد، دستاوردهایی که با هدف خدمت به مردم و دسترسی آسان به امکانات رخ داد.

تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بسیاری از روستاها از داشتن آب آشامیدنی سالم محروم بودند، مردمان این روستاها آب مورد نیاز را از طریق چشمه ها و رودخانه ها تامین می کردند و گاهی برای دسترسی به آب آشامیدنی باید مسافت زیادی از منزل تا رودخانه را طی می کردند.

استقرار امکانات در دورترین روستاها

یکی از شعارهای انقلاب اسلامی ایران، محرومیت زدایی بود که در طول سال های با برکت انقلاب اسلامی ایران این شعار به خوبی دیده می شود تا جایی که امکانات اولیه آب، برق، گاز، راه روستایی و مدرسه به دورترین روستاهای کشور رسیده است.

نیروهای انقلاب از همان روزهای نخست با روحیه جهادی برای خدمت به مردم آستین همت بالا زدند و دستگاه هایی برای ارائه این خدمات به مردم تشکیل شد تا روند خدمت رسانی برای روستاها تسریع شود.

در آن روزهایی که ظلم و زور همه جا را فراگرفته بود، انقلاب اسلامی ایران نور امید را در دل ملت ایران روشن کرد و روزگار تبعیض و خودخواهی ستمشاهی را به پایان رساند.

به برکت انقلاب اسلامی ایران امروز روستاهای زیادی دسترسی به آب آشامیدنی سالم دارند به طوری که امروز هزار و ۵۶۰ روستای لرستان به نعمت آب سالم دسترسی پیدا کرده اند.

۷۹ درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه آبرسانی

حمیدرضا کرم وند مدیر کل شرکت آب و فاضلاب لرستان در گفتگو با سفیرافلاک اظهار داشت: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران هیچ روستایی از استان به شبکه آب سالم دسترسی نداشت اما بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، نگاه ویژه ای به محرومیت زدایی صورت گرفت.

وی افزود: امروز بالغ بر ۷۹ درصد جمعیت روستایی تحت پوشش شبکه آبرسانی قرار گرفتند و شاخص بهره مندی روستائیان از آب حدود ۶۴ درصد است.

مدیر عامل آب و فاضلاب لرستان تصریح کرد: سالانه بیش از ۱۰ درصد روستا در این سالها تحت پوشش شبکه آب و فاضلاب قرار گرفته و هم اکنون هزار و ۵۶۰ روستای لرستان به آب سالم دسترسی دارند.

کرم وند عنوان کرد: تاکنون روستاهای هدف برای آبرسانی، روستاهای بالای ۲۰ خانوار بوده اما هم اکنون برنامه ریزی شده که روستاهای بالای ۱۰ خانوار نیز تحت پوشش شبکه آب  قرار بگیرند.

اجرای ۴۵۵۰ کیلومتر خطوط انتقال آب در روستاها

وی بیان کرد: در استان دو هزار و ۳۰۰ روستا وجود دارد که هزار و ۵۶۰ روستا به شبکه آب متصل شده و ۷۴۰ روستا هنوز به شبکه متصل نشده که دلایل مختلفی از جمله نبود زیر ساخت ها یا مسائل اجتماعی وجود دارد.

مدیرعامل آب و فاضلاب لرستان خاطر نشان کرد: در حال حاضر روستاهای دلفان بیشترین روستاهایی هستند که به شبکه آب متصل نشده اند البته با توجه به برنامه ریزی و طبق اعتبارات در نظر گرفته شده هر ساله تعداد زیادی از روستا به شبکه متصل می شوند.

کرم وند اظهار داشت: در استان ۵۶۰ هزار مشترک شبکه آب و ۲۶۳ هزار مشترک فاضلاب وجود دارد، همچنین طول خطوط انتقال آب در روستاهای استان چهار هزار و ۵۵۰ کیلومتر و در شهرها ۲۹۰۰ کیلومتر است.

بهره برداری از ۶ پروژه آبرسانی در دهه فجر

وی بیان کرد: در دهه فجر امسال عملیات اجرای شش پروژه آبرسانی در استان آغاز می شود که برای این پروژه ها ۲۶ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب لرستان تصریح کرد: این پروژه ها در شهرستان های خرم آباد، پلدختر، دلفان، دوره چگنی و دورود است که ظرف دو سال این پروژه ها تکمیل و به بهره برداری می رسند.

کرم وند خاطر نشان کرد: جمعیت بهره بردار این پروژه ها ۱۸ هزار نفر هستند و با افتتاح این پروژه، امسال در مجموع ۶۴ روستا به آب دسترسی پیدا کرده و در مجموع ۲۳ هزار نفر از روستائیان از نعمت آب برخوردار شده اند.

وی با اشاره به احداث تصفیه خانه در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر گفت: تاکنون در شهرهای پلدختر، الیگودرز، خرم آباد و بروجرد تصفیه خانه ایجاد شده و در شهرستان کوهدشت، الشتر، نورآباد، ازنا و دورود عملیات اجرایی ایجاد تصفیه خانه از دو سال قبل آغاز شده که تاکنون پیشرفت ساختمانی این تصفیه خانه ها حدود ۵۵ درصد است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب لرستان افزود: حدود ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این تصفیه خانه های استان نیاز است و تاکنون ۴۱۹ هزار انشعاب فاضلاب در استان واگذار شده است.

تسریع در صنعت سد سازی کشور

تا قبل از انقلاب اسلامی، ۱۹ سد مخزنی با حجم مخزن ۱۳ میلیارد مترمکعب (معادل ۲۵ درصد) وجود داشت اما پس از انقلاب اسلامی تاکنون تعداد سدها در کشور به ۱۸۸ سد مخزنی افزایش یافته است.

صنعت سد سازی یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب است که تا قبل از انقلاب برای اجرای چنین پروژه هایی از مشاوران خارجی و نیروهای بیگانه استفاده می شد اما پیشرفت های مهندسی و علمی در بخش های مختلف و در این حوزه سبب شده تا امروز این صنعت به کمک مهندس های ایرانی فعالیت نماید.

داریوش حسن نژاد مدیر عامل شرکت آب منطقه ای لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: ۱۳ سد در استان لرستان وجود دارد که سدهای تاج امیر، آبسرده، زیبا محمد، عالی محمود، شهید بروجردی، مخمل کوه و کمندان از جمله سدهای اجرایی در استان است.

وی افزود: تا قبل از پیروزی انقلاب سدسازی در بسیاری از شهرها صورت نمی گرفت اما به برکت پیروزی انقلاب اسلامی ایران امروز در بسیاری از شهرهای کشور سدهایی احداث شده که در کنترل سیلاب و ذخیره آب نقش بسیار مهمی دارند.

ارائه خدمات به روستاها و شهرها و برخورداری از امکانات اولیه یکی از مهمترین دستاوردهای انقلاب است که همچنان این خدمات در حال ارائه بوده و هر ساله تعدادی از روستاهایی که تاکنون از این امکانات بهره مند نشده اند، با فراهم کردن زیر ساخت ها به شبکه بهره مندی از این امکانات اضافه می شوند.