بیرانوند گفت: لرستان با تولید ۲۳ هزار تن ماهی سردآبی، رتبه نخست آبزی پروری را غیر از استان های ساحلی کشور دارد.

به گزارش سفیرافلاک، کیارش بیرانوند در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در استان لرستان ۶۸۰ مزرعه پرورش ماهی سردآبی وجود دارد که در کشور رتبه نخست تولید این نوع ماهیان را داریم و مجتمع های آبزی پروری در حال توسعه است.

وی افزود: پیگیری های لازم برای ورود سرمایه گذار در این حوزه انجام شده البته شیلات اقدام به مجتمع سازی نموده به طوری که تولید ۱۰ هزار تن ماهی توسط مجتمع وارد ظرفیت تولید استان می شود که در این راستا زیر ساخت ها فراهم و به بخش خصوصی واگذار می شوند.

مدیرکل شیلات لرستان با اشاره به نبود کلینیک تخصصی در استان لرستان تصریح کرد: پیگیری های لازم صورت گرفته تا یک کلینیک راه اندازی شود اما این کلینیک ها مستلزم ورود بخش خصوصی است و تنها بخشی از آزمایش ها در خارج از استان انجام می شود.

بیرانوند تصریح کرد: مجتمع های آبزی پروری از سال ۹۳ افزایش یافته و پنج مرکز در این حوزه اضافه شده که در این زمینه ۵۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و ظرفیت تولید ۱۰ هزار تن است که وارد فاز تولید می شوند.

وی بیان کرد: در بیرانشهر ۱۰ مزرعه پرورش ماهی وجود دارد که در صورت استقبال، تسهیلات لازم ارائه می شود.

مدیرکل شیلات لرستان با بیان اینکه پرورش ماهی در قفس از پروژه های اقتصاد مقاومتی است عنوان کرد: یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی در کشور پرورش ماهی در قفس است که می توان از آب استفاده بهینه را کرد و با توجه به وجود چند سد غیر شرب، می توان پرورش را انجام داد و به صورت آزمایشی انجام می شود که لرستان پیشرو در این حوزه است اما باید پلکانی حرکت کرد ولی لرستان می تواند بیش از ۱۰ هزار تن تولید ماهیان در قفس تولید کند.

بیرانوند با اشاره به میزان اشتغال در بخش ماهی در قفس گفت: تولید هر ۱۷ تن ماهی در قفس، یک شغل ایجاد می کند که بیش ازسه هزار تن ظرفیت تولید در استان وجود دارد ولی تولیدات استان هم اکنون هزار تن است و بیش از ۵۰ نفر در این صنعت مشغول به کار هستند البته در سد سیمره و رودبار که ظرفیت اصلی است به دنبال سرمایه گذار در این بخش هستیم.

وی اظهار داشت: تولیدات ماهیان گرم آبی دو هزار تن و سردآبی ۲۳ هزار تن است و در بین استان های غیر ساحلی رتبه نخست آبزی پروری را داریم که بیشتر تولیدات در الیگودرز، ازنا، دورود و بروجرد است.

انتهای پیام/