بیرانوند گفت: سیل سال گذشته در استان ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد کرد که برای جبران خسارتها ۱۳.۵ میلیارد کمک بلاعوض و ۴۹ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

به گزارش سفیرافلاک، کیارش بیرانوند شامگاه سه شنبه در جمع خبرنگاران که به صورت مجازی برگزار شد، با بیان اینکه لرستان رتبه نخست را در زمینه تولید و تکثیر بچه ماهی دارد، اظهار داشت: ۲۰ مرکز تکثیر بچه ماهی با ظرفیت تولید ۲۰۰ میلیون قطعه در استان وجود دارد البته در این راستا روی نیاز کشور هم کار شده و تاکنون سالانه ۳۰۰ میلیون بچه ماهی وارد می شد ولی این نیاز در استان تولید می شود.

وی افزود: سال گذشته ۳۰ میلیون و امسال ۶۰ میلیون تکثیر بچه ماهی انجام شده و سال آینده تلاش داریم تا این عدد به ۱۰۰ میلیون برسد و امیدواریم بتوانیم نیاز کل کشور را تامین کنیم.

مدیر کل شیلات لرستان با اشاره به میزان اشتغال در حوزه شیلات عنوان کرد: اشتغال در این بخش ۱۶ هزار نفر است به طوری که هر پنج تن ماهی سردآبی یک شغل مستقیم و دو شغل غیر مستقیم ایجاد می کند اما با توجه به مستعد بودن استان و مجتمع ها، اشتغال در این بخش افزایش خواهد یافت.

قیمت نهاده ها، مهمترین مشکل بخش شیلات

بیرانوند بالا بودن قیمت نهاده را مهمترین مشکل در بخش شیلات برشمرد و گفت: این نهاده ها با توجه به اینکه از خارج وارد می شود، با تحریم مشکلاتی در این حوزه ایجاد شده و سبب افزایش قیمت در این بخش شده و در نهایت باعث افزایش در آبزی پروری شده است در صورتی که اگر بستر صادرات فراهم بود قطعا می شد این موارد را جبران کرد.

وی بیان کرد: یکی از شاهکارهای آبزی پروری در استان، پروژه سپیددشت است و از دل کوه ها پروژه ای ایجاد شده که می تواند ظرفیت تولید شش هزار تن ماهیان سردآبی را داشته باشد که تحولی در این بخش است، این پروژه هزار نفر شغل ایجاد می کند و ۲۵ میلیارد تومان تاکنون برای این پروژه هزینه شده که زیر ساخت آن ۹۰ درصد پیشرفت دارد و به دنبال بخش خصوصی برای واگذاری هستیم.

مدیرکل شیلات لرستان با اشاره به خسارت سیل در بخش شیلات تصریح کرد: سیل سال گذشته در استان ۱۰۰ میلیارد تومان خسارت وارد کرد که برای جبران خسارتها به ازای هر تن ماهی هشت میلیون بلاعوض و ۲۸ میلیون تسهیلات پرداخت شد و در استان در مجموع ۱۳.۵ میلیارد کمک بلاعوض و ۴۹ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده است.

ظرفیت تولید ۱۰۰ هزار تن ماهی در استان

بیرانوند خاطرنشان کرد: ظرفیت استان در تولید ماهی بیش از ۱۰۰ هزار تن آبزی است و باید زیر ساخت ها را فراهم کرد و در این زمینه برای افزایش تولید و بهره وری بیشتر باید تکنولوژی وارد شود.

وی با اشاره به تاثیر کرونا در شیلات گفت: کرونا مزرعه های پرورش ماهی را تعطیل نکرد ولی بر روی فروش ماهی اثرگذار بود به طوری که با تعطیلی بازار در ایام محدودیت ها، میزان فروش کاهش یافت که این بیشتر در حوزه ماهیان زینتی بوده است.

مدیر کل شیلات لرستان بیان کرد: در حال حاضر پنج تعاونی در بخش شیلات وجود دارد و ۲۵۴ نفر یک اتحادیه را تشکیل دادند که در این زمینه به دنبال افزایش تعاونی ها هستیم البته در خرم آباد، پلدختر، ازنا، الیگودرز و دورود تعاونی ها فعال هستند.

بیرانوند با اشاره به ظرفیت استان در بخش پرورش ماهیان خاویاری افزود: تا چند سال گذشته در این راستا پرورش وجود نداشت اما اکنون هزار تن مجوز ماهیان خاویاری صادر شده که چندین مزرعه در استان وجود دارد و در رومشکان مجتمع دو هزار تنی این نوع ماهیان مطالعه شده، همچنین در کوهشت و پلدختر در مرحله مطالعاتی این برنامه قرار دارد.

تولید بیش از ۲ میلیون قطعه ماهی زینتی

وی ترویج ماهیان زینتی را در استان ضروری دانست و گفت: ظرفیت ها را باید شناسایی کرد البته تولیدات ماهی زینتی در استان دو میلیون و ۵۰۰ هزار قطعه است و باید به دنبال تقاضا باشیم که در این راستا به دنبال بانک جامع اطلاعاتی هستیم که ترویج آنها ضروری است.

مدیر کل شیلات لرستان تصریح کرد: تا سال ۱۴۰۴ برنامه ریزی شده که میزان تولیدات به ۴۰ هزار تن برسد و اشتغال ۲۴هزار نفری ایجاد شود و اگر شرایط برای صادرات مهیا شود، شیلات نقش مهمی در این حوزه خواهد داشت.

بیرانوند با اشاره به سرانه مصرف ماهی در استان اظهار داشت: سرانه مصرف ماهی در استان به ازای هر نفر هشت کیلوگرم است که این رقم در کشور ۱۳.۳ کیلوگرم می باشد که نشان می دهد سرانه مصرف ماهی در استان کم است. از ابتدای سال تاکنون ۳۰ میلیارد تومان تسهیلات در قالب ۶۲ فقره پرونده در بخش شیلات پرداخت شده است.

انتهای پیام/