محققان دانشگاه بارسلونا موفق به ابداع یک نرم افزار هوش مصنوعی شده‌اند که قادر به شناسایی انواع پلاستیک‌های معلق در آب‌های اقیانوس از آسمان است.

به گزارش سفیر افلاک، هر روز میلیون‌ها تن قطعه پلاستیک به آب‌های اقیانوس‌ها و دریاها ریخته می‌شود و تا به حال روش‌هایی قطعی برای شناسایی و پاکسازی این نوع آلودگی‌ها شناسایی نشده است. اما محققان دانشگاه بارسلونا الگوریتمی خاص برای حل این مشکل ابداع کرده‌اند.

این الگوریتم منجر به طراحی و عرضه یک نرم افزار هوش مصنوعی شده که شناسایی قطعات کوچک پلاستیکی را با بررسی تصاویر هوایی ممکن می‌کند. بنابراین با به پرواز درآوردن پهپادهای خودران بر فراز اقیانوس‌ها و دریاها و بررسی تصاویر تهیه شده توسط آنها می‌توان انواع پلاستیک را در آب دریاها شناسایی کرد و سپس برای پاکسازی آنها اقدام کرد.

همچنین با استفاده از این نرم افزار می‌توان درک دقیق‌تری از میزان آلودگی دریاها و اقیانوس‌ها به دست آورد. قطعات بزرگ پلاستیکی بعد از ورود به آب دریاها و اقیانوس‌ها به سرعت به قطعات کوچک‌تری تقسیم می‌شوند و لذا شناسایی آنها بسیار دشوار خواهد بود. اما نرم افزار هوش مصنوعی می‌تواند بر این چالش نیز غلبه کند.

برای آموزش و افزایش دقت این نرم افزار هوش مصنوعی بیش از ۳۸۰۰ تصویر هوایی از آب‌های دریای مدیترانه در اختیار آن قرار گرفته است. همچنین دقت سیستم هوش مصنوعی مذکور با دریافت و بررسی تصاویر بیشتر ارتقا می‌یابد. دقت نرم افزار یادشده فعلاً در حد ۸۰ درصد است.

انتهای پیام /