سرمربی پیشین تیم پرسپولیس با اشاره به موفقیت خیره‌کننده مهدی طارمی مهاجم ایرانی تیم فوتبال پورتو به دلایل موفقیت شاگرد سابق خود پرداخت و گفت: زمانی به طارمی پیشنهاد ادامه تحصیل دادم.

به گزارش سفیرافلاک، مهدی طارمی سال گذشته با توصیه کارلوس کی روش سرمربی سابق تیم ملی ایران برای ادامه فوتبال، تیم الغرافه قطر را به مقصد ریوآوه پرتغال ترک کرد؛ تیمی ناشناخته برای فوتبال‌دوستان ایرانی که شاید خیلی‌ها را از این تصمیم طارمی متعجب کرد.

مهاجم ایران اما در ریوآوه کاری کرد کارستان. او در نخستین فصل حضورش در فوتبال پرتغال که اولین تجربه بازی در یک باشگاه اروپایی محسوب می‌شد، با پنالتی گرفتن و گلزنی‌های مکرر، نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت و توجهات را جلب کرد. این مهاجم در نهایت موفق شد در لیگ پرتغال ۱۸ گل به ثمر برساند و بعد از آنکه مشتریان خوبی به دنبال جذبش بودند، راهی تیم پورتو شد.

طارمی در تیم پورتو هم توانایی‌هایش را به رخ کشید و باوجود اینکه اوایل فصل خیلی کم بازی می‌کرد اما به تدریج اعتماد «سرجیو کونسیسائو» سرمربی پورتو را جلب کرد. او با احتساب گلی که اخیراً برابر بواویستا به ثمر رساند، تعداد گل‌های خود را با لباس پورتو در لیگ پرتغال به عدد ۹ رساند و در جام حذفی هم تاکنون ۵ بار موفق به گلزنی شده است.

خبرنگار مهر برای بررسی دلایل رشد و پیشرفت طارمی گفتگویی را با حمید درخشان سرمربی سابق تیم‌های شاهین بوشهر و پرسپولیس انجام داد. طارمی در هر دو تیم شاگرد درخشان بود و زیر نظر او کار کرده است. البته طارمی در تیم شاهین به دلیل مشکل پایان خدمت نتوانست در لیگ به میدان برود و به همین دلیل درخشان مجبور شد او را کنار بگذارد.

مشروح گفتگوی درخشان در ادامه می‌آید:

به طارمی پیشنهاد ادامه تحصیل دادم

من در دو مقطع با طارمی کار کردم. زمانی که در تیم شاهین بودم، مهدی حدود دو ماه با ما تمرین کرد ولی مشکل کارت پایان خدمت داشت. به مهدی پیشنهاد دادم به ادامه تحصیل بدهد و به دانشگاه برود تا معافیت تحصیلی بگیرد و بتوانیم از او استفاده کنیم. ولی خودش خواست به خدمت برود و راه دیگری را انتخاب کرد. وقتی سرمربی پرسپولیس شدم، مهدی در این تیم بود. با شناختی که از او داشتم سعی کردم از توانایی‌هایش به بهترین شکل استفاده کنم. پشتکار طارمی باعث شد خودش را در این تیم پیدا کند و رفته رفته جا بیافتد. مهدی کم کم پخته‌تر شد و الان به اینجا رسیده است که همه به او افتخار می‌کنیم و از گلزنی هایش خوشحال هستیم.


مهدی طارمی (سمت راست) با پیراهن تیم شاهین

شرایط تهران طارمی را عوض نکرد

یک مربی بر اساس ویژگی‌هایی که بازیکن دارد، آن‌را انتخاب می‌کند و از آنجا به بعد، بازیکن هم باید به خودش کمک کند. بازیکن باید با زندگی و شرایط حرفه‌ای، در مسیر درست رو به جلو برود. مهدی جزو بازیکنانی بود که وقتی به تهران آمد شرایط فرهنگی و زندگی در این شهر او را عوض نکرد. او سعی کرد شرایط نرمال زندگی را حفظ کند. او هم از نظر ذهنی و هم از نظر فیزیکی رشد کرد و بازیکنی شد با استانداردهای بین‌المللی.

مهدی سر به هوا و جنجالی نبود

مهدی توانایی‌های زیادی دارد. او دارای یک فیزیک مناسب است، گام‌های بلندی دارد، خوب ضربه سر می‌زند و تکنیکش هم خوب است. اینها به رشد مهدی خیلی کمک کرده است. علاوه بر این و مهمترین ویژگی، اخلاق و آرام بودن مهدی است که باعث پیشرفتش شده است. او بازیکن «سر به هوا» و یا جنجالی نبود. اگر هم کاری می‌کرد به دلیل جوانی بود.

از گل نزدن‌های مهاجمان پرسپولیس لطمه خوردم

مهدی هرچه به محوطه جریمه و دروازه حریف نزدیک‌تر باشد، خطرناک‌تر است. با شرایطی که مهدی داشت، نمی‌توانستم به او در پرسپولیس یک خط عقب‌تر بازی بدهم. وقتی دیدم مهدی چنین توانایی‌هایی دارد، سعی کردم به او بیشتر بازی بدهم. آن اوایل، خیلی هم لطمه خوردم چون خیلی موقعیت ایجاد می‌کردیم ولی مهاجمان تیم گل نمی‌زدند. خبرنگاران می‌گفتند چرا پرسپولیس گل نمی‌زند. یادم می‌آید یک بار عصبانی شدم و گفتم «من باید به زمین بروم و گل بزنم؟» مهدی آن زمان مهاجم پخته‌ای نبود و همانطور که گفتم آرام آرام در تیم جا افتاد.


حمید درخشان سرمربی سابق پرسپولیس‌

طارمی دلیل مهم صعودِ آسان تیم ملی به جام جهانی

یکی از دلایلی که باعث شد تیم برانکو ایوانکوویچ زیاد گل بزند، به این خاطر بود که طارمی آن زمان به مرز پختگی رسیده بود. این خودش بهترین امتیاز برای برانکو بود چون طارمی تجربه‌هایش را در لیگ پشت سر گذاشته بود! شک نکنید یکی از دلایلی که تیم ملی هم راحت به جام جهانی ۲۰۱۸ صعود کرد، حضور مهدی بود. او از فرصت بازی در کنار دیگر بازیکنان باتجربه تیم مثل دژاگه، شجاعی، انصاریفرد، آزمون و… به خوبی استفاده کرد و تیم ملی هم قبل از اتمام مرحله انتخابی، راهی جام جهانی شد.

مهمترین توصیه به مهدی طارمی

با مهدی در ارتباط نیستم ولی بازی‌هایش را دنبال می‌کنم. گل‌ها و عملکرد او را در پورتو تماشا می‌کنم و از این بابت خوشحالم. پرتغال یکی از کشورهایی است که فوتبال استاندارد و خوبی در اروپا دارد. مهدی حالا در این کشور فلسفه فوتبال اروپا را از نزدیک لمس می‌کند. مهمترین توصیه‌ام به مهدی این است که مراقب زندگی حرفه‌ای‌اش باشد و به تمام چیزهایی که مربی تیم می‌گوید، جامه عمل بپوشاند. مهدی حق اشتباه در پورتو ندارد چون در اروپا هرکسی اشتباه کند از لیست خارج می‌شود. مهدی از خودش خوب مراقبت کند و با شناختی که از او دارم، می‌دانم در فوتبال منضبط پرتغال همین رویه را ادامه می‌دهد.

پیام صادقیان هم می‌توانست الان در اروپا بازی کند

در زمان حضورم در پرسپولیس، پیام صادقیان هم در این تیم بود. پیام بازیکن بسیار با کیفیت و باهوشی بود اما انتخابش برای فوتبال، راه حرفه‌ای نبود. او هم می‌توانست الان در اروپا و در کنار مهدی طارمی بازی کند. استعداد پیام بی نظیر بود اما انتخاب راه، دست خود بازیکنان است. آدم هر کاری کند برای خودش کرده است؛ چه راه درست برود و چه راه اشتباه.


مهدی طارمی بعد از گلزنی در بازی با بواویستا

منبع: مهر