محققان انگلیسی برای اولین بار موفق به تولید هولوگرام‌های خوردنی شده‌اند که از آنها هم می‌توان برای تأیید کیفیت و سلامت مواد غذایی و تزئین آنها استفاده کرد.

به گزارش سفیرافلاک، هولوگرام‌های جدید خوردنی را می‌توان به شیوه‌های متنوعی طراحی کرد و بر روی انواع مواد غذایی چسباند تا مصرف کننده بدون ایجاد هیچ گونه مشکلی برای سلامتش آنها را بخورد.

هولوگرام‌های یادشده توسط محققان دانشگاه‌های بیرمنگام و وارویک طراحی شده‌اند و برای تولید آنها شربت ذرت و وانیل با آب مخلوط شده و ترکیب خشک شده نهایی به عنوان هولوگرام به کار گرفته شده است.

برای تثبیت این محصول یک لایه نازک از رنگ سیاه مصنوعی به آن اضافه شده است. در ادامه با استفاده از روشی موسوم به الگوی تداخل لیزری، اطلاعات لازم بر روی این هولوگرام‌های خوردنی درج شده و خطوط برجسته ای در مقیاس نانو به آنها اضافه می‌شود.

زمانی که نور به این هولوگرام برخورد کند و از لایه زیرینی آن عبور کند، پوشش بیرونی آن در قالب طیفی رنگین کمانی مشاهده شده و اطلاعات درج شده بر روی آن نیز قابل خواندن خواهد بود. دانشمندان در تلاش هستند از غیر سمی بودن این هولوگرام اطمینان کسب کنند و مجوز استفاده از آن بر روی مواد غذایی را کسب کنند.