حجت الاسلام و المسلمین شاهرخی، نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: ۴۸ منطقه آسیب زا و حاشیه نشین در لرستان وجود دارد که بالغ بر ۲۵۰ هزار نفر در این مناطق زندگی می کنند.

به گزارش سفیر افلاک حجت الاسلام والمسلمین سید احمد رضا شاهرخی در دیدار اصلانی معاون دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اظهار داشت: خدمات نظام جمهوری اسلامی بسیار ارزنده و غیر قابل انکار است ولی متاسفانه بنابر دلایلی این استان از قافله عمران و آبادی عقب مانده و نرخ بالای بیکاری و تورم، عدم رونق مطلوب کسب و کار آثار زیان باری همچون افزایش معتادان و خرید و فروش مواد مخدر، آسیب‌های اجتماعی، طلاق و خرید و فروش سلاح در استان به جای گذاشته است.

وی افزود: در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی باید کلیه ظرفیت‌ها  به کار گرفته شود زیرا استان لرستان دارای ظرفیت‌های بسیار خوبی از جهت کشاورزی، دامداری، دامپروری و گیاهان دارویی است و همچنین در استان صنایع خوبی وجود دارد اما متاسفانه این صنایع تعطیل یا نیمه تعطیل رها شده اند.

نماینده ولی فقیه در لرستان تصریح کرد: سال گذشته استان لرستان در یک سال دو بار دچار سیل شد این در حالی است که استان لرستان ۲۸ دشت وسیع در کنار رودخانه‌ها دارد ولی افسوس از اینکه آب رودخانه‌ها را بر روی زمین‌های حاصلخیز پمپاژ کنند که سبب ایجاد اشتغال در استان می‌شود.

حجت الاسلام و المسلمین شاهرخی عنوان کرد: در استان لرستان زمین‌های زیر سدها شبکه آبیاری ندارند  و مجموعه این چنین مشکلاتی سبب بیکاری جوانان می‌شود به طوری که وقتی جوانی مشغول کار باشد فرصتی برای دچار شدن آسیب‌های اجتماعی ندارد.

وی با اشاره به این که در استان لرستان ۴۸ منطقه آسیب پذیر و حاشیه نشین با جمعیتی حدود ۲۵۰ هزار نفر وجود دارد گفت: متاسفانه این مناطق محلی برای توزیع مواد مخدر و آسیب‌های اجتماعی است و طی بازدیدهای مکرر از این مناطق شاهد توزیع مواد مخدر به صورت علنی در این مناطق بوده‌ایم.

نماینده ولی فقیه در لرستان اظهار داشت: در استان لرستان حدود ۱۵۰۰ معتاد متجاهر وجود دارد و این در حالی است که ظرفیت مراکز ماده ۱۶ استان حدود ۲۰۰ نفر است بر همین اساس جهت نگهداری معتادان با کمبود مراکز باز پروری مجاز رو به رو هستیم.

حجت الاسلام شاهرخی افزود: عدم اشتغال معتادان بازپروری شده و کمبود مکان‌های ورزشی در مناطق آسیب پذیر استان از جمله مهمترین مشکلات مناطق حاشیه‌ای و آسیب پذیر استان لرستان است.

وی عنوان کرد: خوشبختانه در استان لرستان گروه‌های جهادی و جوانان انقلابی بسیار فعالی وجود دارند  که در محرومیت‌زدایی و مقابله با کرونا همواره قبل از مسئولان در صحنه حضور پیدا کردند.

نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه گروه های جهادی و جوانان انقلابی در کلیه زمینه‌هایی که ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام نیاز کند پای کار هستند خاطرنشان کرد: در راستای مبارزه با مواد مخدر در استان لرستان نیروهای امنیتی، سپاه و نیروی انتظامی تلاش می‌کنند البته در این زمینه موانعی نیز وجود دارد که اگر برطرف شود در پیشگیری از توزیع و تولید مواد مخدر اقدامات بسیار خوبی انجام می‌شود.

وی گفت: احداث و تاسیس مکان‌هایی جهت نگهداری معتادان متجاهر، اتخاذ تدابیری در مناطق حاشیه نشین استان که مانع از توزیع مواد مخدر در این مناطق شود و همچنین اجرای برنامه‌های معرفتی،مذهبی و فرهنگی برای جوانان و نوجوانان در مناطق حاشیه نشین که در این زمینه طرح‌هایی از طرف روحانیون آماده شده از جمله مهمترین انتظارات ما از ستاد مبارزه با مواد مخدر استان است.

انتهای پیام/