معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: دنیا در آینده خواهد دید که ما ظرفیت و زیرساخت انجام واکسیناسیون ماهانه ۱۵ تا ۲۰ میلیون دوز واکسن را داریم.

به گزارش سفیر افلاک، علیرضا رئیسی در مراسم قدردانی از بهورزان، مربیان و مراقبان سلامت نمونه کشور که به صورت ویدئوکنفرانس و با حضور وزیر بهداشت و نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران برگزار شد، عنوان کرد: همواره هر زمان مشکلی پیش می‌‌آید اعم از سیل و زلزله، ما به محض اینکه یادمان می ‌آید که یک نظام شبکه منسجم داریم، از حضور بهورزانمان خوشحالیم که مانند یک ارتش آماده، قوی، شجاع و کاردان در حوزه سلامت وارد شده و مسائل را رفع می‌‌کنند.

وی افزود: حوادث زیادی در کشور اعم از سیل و زلزله داشتیم. خاطرم هست که در زمان زلزله کرمانشاه از طریق سامانه الکترونیکی اولین کاری که کردیم این بود که بهورزان استان کرمانشاه را حضور و غیاب کنیم. بهورزانی داشتیم که خانه‌هایشان خراب شده بود، اما دست از خدمت برنداشته بودند. بهورزی داشتیم که اعضای خانواده‌‌اش را از دست داده بود، اما بلافاصله بعد از خاکسپاری در حیطه خدمت حضور یافته بود و خدمت ارائه می‌‌داد. فداکاری ‌های زیادی را در این حوزه دیده‌‌ایم که با هیچ چیز قابل مقایسه نیست.

رئیسی با بیان اینکه در نظام شبکه سه ویژگی اصلی داریم، بیان کرد: جامعه‌نگرترین کارکنان در حوزه سلامت، بدون تردید بهورزان و مراقبین سلامت هستند. اصلی‌ترین ویژگی بهورزان ما بومی بودن‌شان است. یعنی از دل همان مردم و با همان فرهنگ و زبان بوده و همانجا زندگی می ‌کنند. اگر طی این بیش از سه دهه هنوز انسجام شبکه به صورت قدرتمند حفظ شده، به دلیل همین ویژگی است و بیش از ۳۰ سال است که آن را تجربه می‌کنیم. کلمه بهورز در هیچ کجای دنیا نیاز به ترجمه ندارد و دنیا بهورز را با همین کلمه می‌شناسد.

وی در ادامه افزود: بهورز فراتر از یک شغل، یک سیستم است. دومین ویژگی بهورز بحث توسعه ‌محور بودن نظام بهورزی است. بهورزان ما نه تنها در حوزه‌‌های مستقیم بر سلامت، بلکه در سایر حوزه‌‌ها نیز نقش آفرینی می‌‌کنند. ویژگی سوم بهورزان ما در حوزه مهارت آموزی است. یکی از ویژگی‌‌های جمهوری اسلامی در نظام آموزش ما ادغام نظام آموزش پزشکی با ارائه خدمت است، اما با این وجود افرادی که در آموزشگاه‌های بهورزی ما آموزش می ‌بینند، آموزش‌‌هایشان مبتنی بر نیاز جامعه است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه از سال ۲۰۱۰ به بعد سازمان بهداشت جهانی بحث UHC را مطرح کرد، خاطرنشان کرد: این موضوع را از قبل در قالب نظام پزشک خانواده در سطح روستا و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر قسمت بزرگی از آن را انجام داده بودیم و نظام ارجاع و پزشک خانواده از مصادیق UHC است که در چندین استان پایلوت شده و گسترش می‌یابد. در عین حال پزشک خانواده شهری هم استقرار می‌یابد که اینها به هم وصل می‌‌شوند و این یکی از نمادهای UHC است. یکی از اقداماتی که انجام شد، بحث نظام تحول شهری یا پزشک خانواده شهری به ویژه بحث حاشیه‌‌ها بود که ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر حاشیه ‌نشین شهرها را تحت پوشش قرار دادیم و برایشان بهورز و مراقب سلامت تعیین کردیم تا این پوشش کامل شود. یکی از اقدامات دیگری که انجام شد، بحث خانه بهداشت عشایری است که عشایر کوچ‌رو خانه بهداشت سیاری داشته باشند و بهورز از دل خود همان افراد انتخاب شده است. طرح هر خانه یک پایگاه سلامت هم مطرح شد که ما را یک سطح جلوتر آورد. اگر قبلا سطح یک ما شبکه بود، یک سطح پایه و جدید در خانواده‌‌ها ایجاد کردیم و یک حلقه جدیدی است که ایجاد شده و یک مرحله سنگرمان را جلوتر بردیم.

رئیسی گفت: در زمینه مدیریت کووید ۱۹، اگر اکنون تفاوتی بین کشور ما و جاهای دیگر وجود دارد و موفق عمل کردیم، علتش این است که به جای تکیه بر درمان، بر حوزه بهداشت و پیشگیری تکیه کردیم و چهار گام غربالگری انجام شد. به عنوان گام پنجم هم بحث واکسیناسیون را داریم. شاید یکی از معضلات کنونی در دنیا، علاوه بر بحث تهیه واکسن، سرعت انجام واکسیناسیون است، اما ما در کشور یک ماشین بسیار قدرتمند انسانی به نام شبکه بهداشتی و درمانی داریم و اصلاً نگران سرعت واکسیناسیون در کشور نیستیم. به محض اینکه واکسن به دست ما می‌‌رسد، واکسیناسیون یکی از نمایش‌‌های قدرت ما خواهد بود و دنیا در آینده خواهد دید که ما ظرفیت انجام واکسیناسیون حتی ماهانه ۱۵ تا ۲۰ میلیون را داریم و آن را انجام می‌‌دهیم. این قدرت را در ۲۵۰۰ مرکز روستایی و شهری و ۵۰۰ بیمارستانی که مجموعاً ۳۰۰۰ مرکز است، پیش ‌بینی کردیم، قدرت انجام این میزان واکسیناسیون را داریم.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: به جرات اعلام می‌کنم که تقریباً هیچ روستای هزار نفره‌ای در کشور نداریم که خانه بهداشت نداشته باشد. نکته دیگر بحث بازسازی و نوسازی مراکز است که در این زمینه بسیار موفق بودیم. عمر مراکز بهداشتی ما در حوزه بهداشت حدود ۲۶.۷ سال بود که اکنون به زیر ۱۰ سال رسیده است و تجهیزاتمان هم کامل است.