فتحی بیرانوند با اشاره به بی‌خطرسازی پسماندهای عفونی در دوران کرونا، گفت: طی چند روز اخیر چند مورد تلفات پرندگان گزارش شد که بلافاصله قرنطینه و معدوم سازی لاشه پرندگان انجام شد.

به گزارش سفیر افلاک مهرداد فتحی بیرانوند شامگاه چهارشنبه در نشست خبری که به صورت مجازی برگزار شد اظهار داشت: یکی از مهمترین برنامه های محیط زیست جلوگیری از شکار و صید غیر مجاز گونه های جانوری و پرندگان است که در این راستا محیط زیست اقدامات زیادی انجام می دهد.

وی افزود: با توجه به تنوع زیستی که در استان وجود دارد، در صورت مشاهده هر گونه صید و شکار غیر مجاز برخورد می شود از جمله شکار کپک که جریمه نقدی هر قطعه از این پرنده ۳۰۰ هزار تومان است که در این راستا برای جلوگیری از صید و شکار غیر مجاز، مناطق تحت مدیریت افزایش یافته و در استان هم اکنون بالغ بر ۵۰۰ هزار هکتار مناطق تحت مدیریت و صید و شکار ممنوع وجود دارد.

مدیر کل محیط زیست لرستان با اشاره به آنفلوآنزای پرندگان گفت: طی چند روز اخیر چند مورد تلفات پرندگان گزارش شد که بلافاصله قرنطینه و معدوم سازی لاشه پرندگان انجام گردید اما در پی بررسی های صورت گرفته گزارشی از تلفات پرندگان در تالاب ها نداشتیم.

فتحی بیرانوند با اشاره به حمایت از پلنگ ایرانی افزود: پلنگ به عنوان یک گونه جانوری است که باید مورد حمایت قرار گیرد و لرستان با توجه به شرایط، بهترین زیستگاه پلنگ ایرانی است و اقدامات مطالعاتی در حال انجام است که امیدواریم شاهد احیای پلنگ در استان باشیم.

وی بیان کرد: برای پایش گونه های جانوری از دوربین ها استفاده می شود که تاکنون ثبت تصاویر از گونه های نادر پلنگ و خرس ضبط شده است.

مدیر کل محیط زیست لرستان تصریح کرد: نگهداری برخی از گونه های جانوری تابع یک سری اقدامات علمی است از جمله گوزن زرد و سمندر لرستان البته در این راستا کار مطالعاتی نگهداری آهو در کوهدشت در دستور کار قرار گرفته است.

فتحی با تاکید بر حفاظت از گونه سمندر لرستانی بیرانوند عنوان کرد: تعداد زیادی مناطق که زیستگاه سمندر لرستانی هستند در جنوب استان وجود دارد که در این راستا این مناطق ارتقا یافته  و علاوه بر کارهای علمی، حفاظت از آن را در دستور کار داریم.

وی بیان کرد: در طول سال زیستگاه سمندر لرستانی به صورت مستمر پایش و بررسی می شود و متاسفانه عده ای در ایام عید اقدام به قاچاق این گونه می کنند که در صورت مشاهده برخورد می شود ولی در مجموع طی شش سال اخیر قاچاق سازمان دهی شده در این راستا صورت نگرفته است.

مدیر کل محیط زیست لرستان با اشاره به مرکز تیمار حیات وحش گفت: در گذشته مرکزی که در بام لرستان بود شرایط لازم را برای قرنطینه و تیمار حیات وحش نداشت و این مرکز به جوار سپید کوه منتقل شد، هم اکنون یک دامپزشک هم در این بخش مشغول می باشد و هر جایی گونه ها نیاز به مراقبت داشته باشند اقدامات لازم صورت می گیرد.

وی با اشاره به دفع پسماند زباله های بیمارستانی کرونایی اظهار داشت: بر اساس جلساتی که تشکیل شده، در چارچوب پروتکل‌های بهداشتی تصمیم‌گیری‌های لازم انجام شده است. کلیه بیمارستانهای استان مجهز به بی خطر سازی پسماند بیماران عفونی هستند و صحت سنجی عملکرد این دستگاه هر ماه توسط آزمایشگاه‌های اداره کل و آزمایشگاه معتمد بررسی می شود.

 فتحی بیرانوند افزود: در خصوص نحوه دفع پسماند بیماران کرونایی نظارت‌ کامل داریم و در این راستا مشکل خاصی در بیمارستان‌هایی که به نوعی مبادرت به پذیرش بیماران کرونایی در سطح استان را دارند نداشته ایم.

انتهای پیام/