صالحی با اشاره به ضرورت جلوگیری از کوچ عشایر، گفت: ۱۵۰ هکتار از اراضی و منابع طبیعی الیگودرز رفع تصرف شد.

به گزارش سفیرافلاک، حجت‌الاسلام مهدی سرلک در جلسه بررسی مسائل و مشکلات حوزه منابع طبیعی الیگودرز اظهار داشت: حفظ منابع طبیعی و توجه به درختکاری بر همه افراد واجب است و این کار تنها بر عهده یک اداره خاص نیست.

وی افزود: در برابر نسل‌های آینده مسئول هستیم، لذا باید برای حفظ منابع طبیعی تلاش شود، ما هنری جز خدمت به مردم نداریم، امیدواریم این نشست گامی درراه حل مشکلات مردم باشد.

امام‌جمعه الیگودرز عنوان کرد: بایستی مشکلات مردم را از راه قانونی و مطلوب حل‌وفصل کرد، چراکه مردم حق‌دارند یک پاسخ قانع‌کننده دریافت کنند.

تمهیدات لازم برای کوچ زودهنگام عشایر الیگودرز اندیشیده می‌شود

ماشاءالله نعمتی فرماندار الیگودرز اظهار داشت: یکی از مشکلات مهم حوزه منابع طبیعی با توجه به گستردگی شهرستان کمبود امکانات و نیرو برای حفاظت از منابع طبیعی است.

وی افزود: ۳۳ درصد عشایر لرستان مربوط به این شهرستان هستند و ازآنجایی‌که بیشتر این عشایر از خوزستان به سمت این شهرستان کوچ می‌کنند، باید تمهیدات لازم برای جلوگیری از کوچ زودهنگام آن‌ها با توجه به وضعیت استان خوزستان اندیشیده شود.

فرماندار الیگودرز عنوان کرد: در خصوص راه‌اندازی پاسگاه‌های منابع طبیعی، راه حرم به حرم و وضعیت کشاورزان برای مشکلاتشان با منابع طبیعی انتظار همکاری و نگاه ویژه مسئولان استانی راداریم.

بزرگ‌ترین بند خاکی لرستان در حوزه آبخیزداری الیگودرز احداث می‌شود

شیرزاد نجفی مدیرکل منابع طبیعی لرستان در این جلسه با اشاره به اینکه در یادبود ۶۳۰۰ شهید لرستان به این تعداد نهال‌کاری در سطح استان صورت می‌گیرد، اظهار داشت: ۲۳ درصد جنگل‌ها و ۱۸ درصد مراتع استان در شهرستان الیگودرز قرار دارد.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین مشکلات منابع طبیعی در استان و شهرستان الیگودرز کمبود امکانات و نیرو است که در تلاش هستیم این مشکل را حل کنیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان با اشاره به ساخت بزرگ‌ترین بند خاکی استان در حوزه آبخیزداری الیگودرز، عنوان کرد: احداث دو طرح آبخیزداری در این شهرستان در دست اجرا است و سه طرح دیگر نیز در سال ۱۴۰۰ اجرایی می‌شود.

وی تصریح کرد: علاوه برساخت پاسگاه منابع طبیعی در بخش «ززوماهرو» که ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، ساخت یک پاسگاه در بخش «ذلقی» در دست اقدام است.

نجفی گفت: طرح‌های جنگل‌کاری با جدیت در شهرستان در حال اجرا است، تلاش می‌کنیم حقی از مردم در خصوص زمین‌های کشاورزی و منابع طبیعی ضایع نشود.

سرهنگ محمد برامکی فرمانده سپاه الیگودرز در این جلسه با اشاره به ‌ضرورت جلوگیری از ورود زودهنگام عشایر، اظهار داشت: در سطح شهرستان بایستی با پدیده شوم زمین‌خواری با جدیت برخورد شود و منابع ملی ثبت شود تا افراد سودجو نتوانند سوءاستفاده کنند.

وی افزود: تعداد زیادی از مردم از وضعیت موجود ناراضی هستند، بایستی تمهیدات لازم برای کشاورزانی که با منابع طبیعی مشکل‌دارند، اندیشیده شود.

کوچ عشایر بایستی از مبدأ متوقف شود

حسین صالحی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان الیگودرز اظهار داشت: کوچ عشایر بایستی از مبدأ متوقف شود، زیرا پس از ورود به این منطقه سخت است با آن‌ها برخورد شود.

وی افزود: ۱۵۰ هکتار از اراضی و منابع طبیعی رفع تصرف شد، بایستی اولویت استفاده از زمین‌های منابع طبیعی را به مردم همان منطقه با تشکیل تعاونی واگذار کرد.

انتهای پیام/