فتحی بیرانوند گفت: ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار برای احیای تالابهای استان لرستان تخصیص یافت.

به گزارش سفیر افلاک مهرداد فتحی بیرانوند در جمع خبرنگاران اظهار داشت: احیای تالابها یکی از مهمترین برنامه های محیط زیست است که در این راستا بالغ بر سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شد.

وی با اشاره به این که مهمترین تالاب های کوهستانی غرب کشور در لرستان است افزود: متاسفانه در دهه های قبل بخشی از تالابها تغییر کاربری یافته و به اراضی کشاورزی تبدیل شدند به طور مثال تالاب بیشه دالان در گذشته مساحت ۹۱۳ هکتار داشته که هم اکنون به ۸۰ هکتار کاهش یافته که یکی از دغدغه ها محیط زیست، احیای این تالابهاست.

مدیر کل محیط زیست لرستان تصریح کرد: ۹ تالاب در کشور مشمول طرح مدیریت زیست بوم شدند که بیشه دالان و پلدختر مشمول مدیریت زیست بومی شده و کار مطالعاتی انجام و در حال عملیاتی کردن این طرح هستیم.

فتحی بیرانوند با اشاره به ثبت جهانی تالاب های لرستان گفت: تالاب های استان شرایط لازم را برای ثبت جهانی دارند که اقدامات اولیه انجام شده و تلاش داریم تا در منطقه خصوصا در پلدختر برای ثبت بین المللی برنامه ای انجام شود و در صورت فراهم شدن شرایط سال آینده سه تالاب به ثبت جهانی و بین المللی می رسد.

افزایش مناطق تحت مدیریت سبب جلوگیری از انقراض گونه های نادر می شود

وی با اشاره به حفظ گونه های نادر جانوری افزود: در راستای حفاظت از گونه های خرس قهره ای، سمندر و غاز پیشانی سفید که از گونه های نادر هستند اقداماتی صورت گرفته و برای جلوگیری از انقراض آنها بسیاری از این مناطق تحت مدیریت می باشند.

مدیر کل محیط زیست لرستان با تاکید بر بهبود وضعیت معیشت محیط بانان تصریح کرد: محیط بانان در راستای حفاظت از گونه های جانوری و پرندگان اقدامات زیادی انجام می دهند که بهببود معیشت آنها یکی از دغدغه های ماست و لایحه حمایت از محیط بانان مطرح شده است.

فتحی بیرانوند عنوان کرد: در راستای استخدام محیط بانان هر ساله ۳۰۰ محیط بان استخدام می شود که کمبود نیرو و تجهیزات یکی از مهمترین مشکلات در این بخش است.

سطح مناطق حفاظت شده ۹۰ درصد افزایش یافت

وی با اشاره به افزایش مناطق تحت مدیریت گفت: در سال جاری با مصوبات شورای عالی حفاظت محیط زیست، سطح مناطق تحت مدیریت حدود ۹۰ درصد افزایش یافته که از سی سال پیش تاکنون افزایش سطحی نداشتیم به طوری که در گذشته میزان سطح تحت مدیریت  ۶.۲۷ بوده و امسال به  ۱۱.۲۷ افزایش یافته است.

مدیر کل محیط زیست لرستان عنوان کرد: هر چه مناطق تحت مدیریت افزایش یابدف حفاظت از گونه های جانوری بیشتر می شود.

فتحی بیرانوند با بیان این که امسال ۸۴ هکتار از اراضی تحت مدیریت دچار حریق شدند گفت: بیشتر عرصه ها مرتعی بودند که شامل ۱۰ مورد حریق بود و با آماده باش لازم سریعا به منطقه اعزام می شدند.

بارندگی های اخیر سبب جلوگیری از خشکیدگی جنگلها شد

وی با اشاره به موضوع ریزگردها اظهار داشت: ریزگردها یکی دغدغه های کشور است که کانون این ریزگردها بسیاری از مردم را از جمله مردم استان لرستان را درگیر کرده البته در این زمینه بسیاری از دستگاه ها نقش دارند و وظیفه ما پایش ریزگردها با دستگاه هاست.

مدیر کل محیط زیست لرستان خاطر نشان کرد: کمربند سبز یکی از برنامه هایی است که در راستای کاهش ریزگردها نقش مهمی دارد که این مهم برای همه شهرها باید در دستور کار باشد.

فتحی بیرانوند با اشاره به جلوگیری از خشکیدگی جنگل ها افزود: بخشی از جنگلها در حوزه منابع طبیعی است و برای جلوگیری از خشک شدن آنها اقدامی انجام شده که با بارندگی های اخیر جلوی خشکیدگی گرفته شد اما با توجه به این که شش میلیون هکتار جنگل در زاگرس و این که یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار جنگل در لرستان وجود دارد، متاسفانه در طول این سالها مساحت زیادی دچار خشکیدگی شدند اما جلوی پیشروی خشکیدگی جنگل های زاگرس گرفته شده است.

وی با بیان این که صنایع سبز استان در کشوری انتخاب شدند گفت: امسال پنج واحد صنعت سبز به عنوان برگزیده شدند که یکی از واحدها، شرکت پتروشیمی لرستان بود و همچنین داروسازی اکسیر به عنوان سبز کشوری انتخاب شد که در راستای جلوگیری از آلودگی در صنایع استان اقداماتی صورت گرفته است.

۵۰ میلیون جریمه کارخانه سیمان برای آلوده کردن رودخانه دورود

مدیر کل محیط زیست لرستان خاطر نشان کرد: تمام واحدهای صنعتی استان دارای پرونده پایشی بوده و این سبب کاهش آلایندگی می شود.

فتحی بیرانوند با بیان این که کارخانه سیمان دورود یکی از کارخانه های قدیمی کشور است افزود: تکنولوژی این واحد قدیمی است و آلودگی را به همراه دارد که سبب ناراحتی مردم دورود شده است البته الان شاهد کاهش آلودگی این واحد هستیم و سال قبل واحد شماره سه این کارخانه آلودگی زیادی داشت که به مراجع قضایی معرفی شد و طی دو ماه گذشته مشکل تا حدودی برطرف شده و نیاز است کارخانه جدیدی ساخته شود.

وی بیان کرد: امسال با توجه به افزایش مصرف گاز، تمام واحد صنعتی موظف شدند از سوخت های جایگزین استفاده کنند و کارخانه سیمان از سوخت مازوت استفاده کرد که نشتی رخ داده و ۱۰۰ لیتر مازوت وارد رودخانه تیره دورود شد که سبب آلودگی در این رودخانه شد که در این راستان پرونده تشکیل و آلودگی برطرف شد و ۵۰ میلیون تومان جریمه اعمال گردید.

مدیر کل محیط زیست لرستان خاطر نشان کرد: کشتارگاه مسیر خرم آباد بیرانشهر به دلیل نقص در سیستم فاضلاب، دارای بوی نامطبوع شده و آزاردهنده است که اخطار داده شده و به مرجع قضایی معرفی شدند، همچنین یک سال زندان برای مدیر عامل این کشتارگاه صادر شده و اگر به رفع آلودگی اقدام نکند اقدام به تعطیلی می کنیم.

انتهای پیام/