سلاح ورزی گفت: اصلاح قانون اصل ۴۴ به‌منظور کاهش انحصارها است.

به گزارش سفیرافلاک، حسین سلاح ورزی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به تائید کلیات طرح اصلاح اصل ۴۴ قانون اساسی در شورای نگهبان، اظهار داشت: برای تقویت واقعی جایگاه بخش خصوصی و مقابله با انحصار نیاز به اصلاح این قانون احساس می‌شود.

وی افزود: کلیات طرح اصلاح اصل ۴۴ قانون اساسی که از مجلس دهم موردتوجه قرارگرفته بود به‌تازگی از سوی شورای نگهبان تائید شده و هدف از آن تسهیل صدور مجوز، کاهش انحصار و افزایش رقابت است.

نایب‌رئیس اتاق ایران عنوان کرد: در مجلس یازدهم طرح دیگری برای خاتمه دادن به مشکل انحصاری بودن مجوزهای سر دفترداری تهیه شد که کلیات آن‌هم تصویب‌شده و به نظر می‌رسد این طرح در سال ۱۴۰۰ نهایی شود.

وی تصریح کرد: زمانی که در اواسط دهه ۸۰، مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی اصل ۴۴ را ابلاغ فرمودند، قرار بود به کمک خصوصی‌سازی و بهبود فضای کسب‌وکار، شاهد تقویت جایگاه بخش خصوصی باشیم هرچند با نگاهی به خصوصی‌سازی‌ها می‌بینیم که آنچه اتفاق افتاد بیشتر واگذاری‌های ناقص بود.

سلاح ورزی با اشاره به بهبود فضای کسب‌وکار گفت: برای بهبود محیط کسب‌وکار نیز قوانین تدوین و ابلاغ شدند ولی به این دلیل اقدام مؤثری نشد که در طول همه این سال‌ها اقداماتی که دبیرخانه هیأت مقررات زدایی انجام داد در مرحله نتیجه‌گیری با مقاومت جدی دستگاه‌هایی که مجوزشان برای تقویت یا جلوگیری از انحصار، بررسی می‌شد، مواجه می‌شدند و نخستین استدلال دستگاه‌های مذکور ازجمله کانون وکلا، سردفترداران و داروخانه‌ها و غیره این بود که ما کسب‌وکار نیستیم.

نایب‌رئیس اتاق ایران بیان کرد: در این قانون با ذکر جزئیات آمده است که کدام دستگاه‌ها و کسب‌وکارها مشمول هستند، در این راستا به‌طور مشخص داروخانه‌ها، سردفترداران و کانون وکلا با تشخیص هیأت مقررات زدایی، فعالیت اقتصادی تلقی می‌شوند و باید اطلاعات خود را در درگاه ملی اطلاعات بارگذاری و از قانون تبعیت کنند.

انتهای پیام/