منصوری با اشاره به فعالیت ۱۷۱ معدن فعال در لرستان، گفت: میزان استخراج واقعی این واحدهای معدنی یک‌میلیون و ۶۴۳ هزار و ۱۳۹ تن بوده است.

به گزارش سفیرافلاک، به نقل از روابط عمومی صنعت، معدن و تجارت لرستان بهزاد منصوری اظهار داشت: در حال حاضر تعداد معادن فعال لرستان ۱۷۱ و تعداد معادن غیرفعال نیز ۱۰۶ واحد، همچنین تعداد معادن سنگ تزئینی فعال استان ۴۵ واحد و واحدهای غیرفعال سنگ تزئینی نیز ۷۵ واحد است.

وی افزود: تعداد سنگبری های استان نیز ۲۳۴ واحد دارای پروانه بهره‌برداری است که حدود ۸۰ درصد این تعداد با ظرفیت ۴۰ درصد فعالیت می‌کنند.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت لرستان عنوان کرد: تعداد افراد مشغول در حوزه معادن بر اساس پروانه بهره‌برداری هزار و ۸۶۲ نفر و در سنگبری ها نیز دو هزار و ۷۱۰ نفر است که در واقعیت بیش از دو برابر اعداد مذکور است.

وی تصریح کرد: درصد فعالیت واحدهای صنعتی فعال در استان نیز متفاوت است به‌گونه‌ای که ۱۴۱ واحد به‌طور صددرصد فعالیت دارند و مابقی نیز بین ۲۵ تا ۷۵ درصد فعالیت دارند.

منصوری با اشاره به اینکه میزان سرمایه‌گذاری بر اساس اطلاعات جواز تأسیس واحدهای فعال استان نیز ۲۵ هزار و ۷۶۹ میلیارد و ۳۶۱ میلیون ریال است، گفت: بیشترین فراوانی گروه‌های صنعتی واحدهای فعال در استان به ترتیب سنگبری ها با ۲۴۳ واحد و صنایع غذایی با ۱۵۲ واحد و کمترین واحدها نیز مربوط به صنایع نساجی و سلولزی است.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت لرستان با اشاره به عملکرد سه‌ماهه سوم امسال بخش معدن، بیان کرد: برخی از مواد معدنی شامل سنگ‌آهک، سنگ گچ، لاشه موزاییکی، مرمریت، چینی، فلدسپات، گرانیت، تالک، سیلیس، قیر طبیعی، لاشه آهکی، مارن، کنگلومرا، لاسه و مالون، سرب و روی، خاک صنعتی و شن و ماسه رودخانه‌ای در این مدت تولیدشده است.

وی خاطرنشان کرد: میزان استخراج واقعی این واحدهای معدنی نیز یک‌میلیون و ۶۴۳ هزار و ۱۳۹ تن بوده است و همچنین ۵۹۳ هزار و ۹۶۳ تن مواد معدنی تولیدی در استان نیز ذخیره‌شده است.

منصوری به میزان صادرات سنگ در استان در سال ۹۸ نیز اشاره کرد و گفت: جمع کل صادرات سنگ استان به میزان ۲ هزار و ۴۷۴ تن و ۲۲ کیلوگرم به ارزش صادراتی ۸۱۹ هزار و ۶۷۸ دلار بوده است.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت لرستان با اشاره به اینکه این میزان سنگ صادراتی از گمرک خرم‌آباد و سایر گمرکات کشور صادرشده است، افزود: این میزان سنگ به بازارهای هدفی همچون ترکیه، استرالیا، امارات، کویت، روسیه، سنگاپور، آلمان و چین صادرشده است.

انتهای پیام/