رزم با اشاره به ثبت یک‌میلیون و ۳۵۰ هزار هکتار اراضی منابع طبیعی لرستان در طرح کاداستر، گفت: حمل چوب باغی و جنگلی بدون مجوز ممنوع است.

به گزارش سفیرافلاک، محمد رزم در حاشیه جلسه شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان لرستان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز در اجرای دستورالعمل اجرایی شورای حفظ حقوق بیت‌المال در امور اراضی ملی، جلسه‌ای با حضور تمامی اعضای شورا با دستور کار جلوگیری از تصرفات و ساخت‌وسازهای غیرمجاز و تخریب اراضی برگزار شد.

وی افزود: در ایام تعطیل نوروز ۱۴۰۰، گشت‌های نظارتی توسط مدیریت امور اراضی، جهاد کشاورزی، منابع طبیعی، محیط‌زیست، نیروی انتظامی، شهرداری و سایر دستگاه‌های مربوطه فعال خواهند بود، ضمن اینکه از تخلیه نخاله‌های ساختمانی در حریم جاده‌ها و تأسیسات ممانعت می‌شود و دستگاه‌های ذی‌ربط باید نقاط مشخصی را برای انجام این کار پیش‌بینی کند.

رئیس‌کل دادگستری لرستان بر جلوگیری از ساخت‌وسازهای غیرمجاز در داخل و حاشیه شهرها تأکید و عنوان کرد: همچنین از ساخت‌وسازهای غیرمجاز در روستاها بدون صدور مجوز از سوی بنیاد مسکن و خارج از طرح هادی جلوگیری می‌شود.

وی تصریح کرد: در جلسه امروز مقرر شد هر دو هفته یک‌بار در مدیریت امور اراضی، کمیته رفع تداخلات اراضی ملی و مردم تشکیل و در سال آینده مقدار ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی در این زمینه تعیین تکلیف شود.

رزم گفت: ۱۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی و مستثنیات و یک‌میلیون و ۳۵۰ هزار هکتار اراضی در اختیار منابع طبیعی در اجرای قانون حد نگار طی سال آینده ثبت رسمی می‌شود و این میزان اراضی در راستای اجرای طرح کاداستر سنددار خواهند شد.

رئیس‌کل دادگستری لرستان بیان کرد: همچنین مقرر گردید در راستای پیشگیری از تخریب عرصه‌های جنگلی و مراتع استان و به لحاظ شیوع کرونا، از کوچ زودهنگام عشایر از قشلاق به مناطق ییلاقی به‌صورت پیاده تا قبل از ۲۱ اردیبهشت جلوگیری شود، ضمن اینکه کوچ عشایر بایستی از طریق کامیون‌های مخصوص حمل و جابجایی احشام انجام شود.

وی با اشاره به قاچاق چوب در برخی شهرهای استان، گفت: بر اساس مقررات حمل چوب باغی و جنگلی ممنوع است، مگر اینکه با صدور مجوز از سوی منابع طبیعی و ثبت در سامانه مربوطه انجام شود، در غیر این صورت قاچاق محسوب شده و خودروی حامل چوب توقیف و فرد خاطی نیز به دستگاه قضایی معرفی خواهد شد.

رزم اظهار داشت: از دیگر مصوبات این جلسه این بود که بنیاد مسکن نسبت به بازنگری در طرح‌ هادی در روستاهای پرجمعیت اقدام و از طرح جدید متناسب با ظرفیت روستاها به‌ویژه در روستاهای پرجمعیت استفاده شود.

رئیس‌کل دادگستری لرستان بابیان اینکه در تعطیلات عید به‌طور منسجم گشت نوروزی را خواهیم داشت، اظهار کرد: تعامل و هماهنگی بین مجموعه قضایی و دستگاه‌های اجرایی در این زمینه وجود دارد و قضات کشیک با قاطعیت به گزارشات و پرونده‌های تشکیل‌شده در این زمینه رسیدگی خواهند کرد.

انتهای پیام/