تغییر سبک زندگی، پیامد و دستاورد ناخوشایند فضای مجازی است که انزوا، کاهش ارتباط کلامی و دور شدن از اعتقادات را در پی داشته است.

به گزارش سفیرافلاک طی سال های اخیر تکنولوژی و وسایل ارتباطات به گونه ای گسترش یافته که شاید در دهه های قبل تصور چنین شرایطی سخت بود، گسترده شدن فضای مجازی سبب شده تا هر روز چالش هایی جدید رخ دهد و در کنار فرصت های ایجاد شده، تهدیدهایی فراوان را برای جامعه ایجاد نماید.

این روزها استفاده از وسایل ارتباطی و فضای مجازی به حدی افزایش یافته که آسیب های اجتماعی آن در جامعه دیده می شود، آسیب هایی که گریبان بسیاری از جوانان و نوجوانان را گرفته و متاسفانه آسیب ها در کمین کودکان نیز می باشد که با کوچکترین غفلتی آنها را در دنیای بد حد و حصار مجازی می بلعد.

نبود شبکه ملی اطلاعات سبب شده تا مدیریت آن در کشورهای دیگر باشد به طوری که سالهاست برای تاثیر بر اعتقاد و افکار جوانان برنامه ریزی می کنند، دشمنانی که جذابیت های فراوانی را در فضای مجازی ایجاد کرده اند و مخاطب را با هر سن و سالی به سمت بی اعتقادی و بی بند و باری سوق می دهند.

گوشی تلفن همراه و تبلت این روزها یکی از مهمترین ابزارها در زندگی بسیاری از افراد شده، جدا شدن لحظه ای بدون این ابزار دیجیتالی غیر قابل تصور است تا جایی که این وسیله، اوقات زیادی در دست نوجوانان و جوانان است و غرق شدن در شبکه های اجتماعی و دور شدن از فرصت های زندگی را برای آنها به ارمغان آورده است.

استفاده مستمر از شبکه های اجتماعی و پرسه در این فضا سبب شده تا روز به روز ارتباطات کلامی اعضای خانواده کم شود و شاهد انزوای فردی در خانواده باشیم، اعضای خانواده در یک قاب کنار هم هستند اما هر کدام در دنیای سکوت خود فرو رفته و خیره به قاب شیشه ای، در شبکه های اجتماعی پرسه می زنند.

دشمن در تلاش است تا با فضای مجازی بتواند با تغییر سبک زندگی به هدف خود برسد، دور شدن اعضای خانواده، کاهش ارتباطات کلامی اعضای خانواده، دور شدن از اعتقادات و افکار از اصلی ترین ترفندهای دشمن در تغییر سبک زندگی است.

در این راستا پایگاه خبری سفیر افلاک میزگردی را تحت عنوان”نقش فضای مجازی در تغییر سبک زندگی” با حضور کارشناس اجتماعی خانواده، جامعه شناس و کارشناس سیاسی برگزار کرده است.

فرهنگ هایی که با جذابیت سعی در رخنه فرهنگ اسلامی دارند

حامد پرچی جامعه شناس اظهار داشت: امروزه یکی از ابزارهایی که با هم در ارتباط هستیم، فضای مجازی است و در این فضا کاربران و مخاطبان با فرهنگ و سبک زندگی کشورهای دیگر آشنا می شوند.

وی با اشاره به نفوذ فرهنگ ها افزود: در گذشته برای سفر به کشور دیگری فرصت زیادی صرف می شد ولی الان در کمترین زمان از اخبار و سبک زندگی و فرهنگ دیگر کشورها اطلاعات زیادی کسب می شود که نفوذ فرهنگی را در این میان مشاهده می کنیم، نفوذ فرهنگی هایی که ابزارهای قوی تری دارند.

جامعه شناس تصریح کرد: رسانه ها در سطح دنیا و شبکه های اجتماعی می توانند سبک زندگی، فرهنگ و خواسته های خود را به شدت به طرز زیبایی در بین جوامع دیگر نهادینه کنند و در واقع مخاطب را برای این سبک زندگی تشویق و ترغیب نمایند.

پرچی خاطر نشان کرد: زمانی وجود سگ در منزل به دور از ذهن بود ولی امروز متاسفانه سبک زندگی به گونه ای تغییر یافته که داشتن سگ در برخی از منازل، یا خودرو و حتی سگ گردانی دیده می شود و این دقیقا همان تغییر سبک زندگی است.

وی گفت: برخی تصاویری نامتناسب با سبک زندگی اسلامی را در شبکه های اجتماعی به نمایش می گذارند که به نوعی تبلیغ یک نوع فرهنگ و سبک زندگی است.

نمایش اشرافی گری و تجمل گرایی در شبکه اجتماعی

این جامعه شناس عنوان کرد: امروزه استفاده نادرست از فضای مجازی سبب شده تا از این فضا به عنوان یک آلبوم استفاده شود و تصاویری از بهترین غذاها و خوراکی ها به نمایش گذاشته شود بدون توجه به این که ممکن است مخاطبی به دلیل نداشتن توان مالی با دیدن این تصاویر با مشکل مواجه شود.

پرچی با بیان اینکه فرهنگ بیگانه در برخی از موارد در فرهنگ ما رخنه کرده است افزود: برخی با تغییر در دکوراسیون منزل سریعا تصویر را در شبکه های اجتماعی به نمایش می گذارند که در واقع نوعی اشرافی گری و مصرف گرایی است، خانواده ها به نوعی این روزها مسابقه گذاشتند در صورتی که این سبک زندگی اسلامی نیست ما چنین برنامه ای نداشتیم و این فرهنگ بیگانه در حال رخنه کردن به فرهنگ ماست.

وی بیان کرد: برخی تلاش دارند تا از این فضا سبک زندگی ما را تغییر دهند، ضروری است تا محتواهای لازم ایجاد شود تا در سبک زندگی موثر باشد.

پرچی خاطر نشان کرد: خانواده ها باید هوشیار و مسئولین پای کار باشند تا در فضای مجازی سبک زندگی خودمان را تبلیغ کنیم که متناسب با دین، ملیت، باورها و اعتقادات و فرهنگ است و از رخنه و ورود فرهنگ غرب به فرهنگ اسلامی باید جلوگیری کرد.

کاهش ارتباطات کلامی، ارمغان چت در شبکه های اجتماعی

روح انگیز جهان افروز کارشناس خانواده گفت: فضای مجازی نسل جدیدی از ارتباطات اجتماعی و روابط انسانی است، علیرغم اینکه مدت زیادی از عمر فضای مجازی نگذشته اما توانسته تحولی در زندگی مردم ایجاد کند به طوری که در این فضا مردم با سنین مختلف و از گروه ها اجتماعی متفاوت دور هم آمده اند و از فاصله های بسیار دور از دنیای واقعی از این طریق با هم ارتباط برقرار می کنند.

وی با اشاره به اینکه فضای مجازی در دنیای امروز به گونه ای نفوذ کرده که نمی توان زندگی بدون آن را تصور کرد، افزود: این روزها فضای مجازی با دنیای واقعی در حال رقابت است با این تفاوت که در فضای مجازی دنیای مبهم و پر از جذابیت روز به روز در حال گسترش است.

کارشناس خانواده تصریح کرد: فضای مجازی علیرغم کارکردهایی که دارد در جوامع مختلف از جمله جامعه ارزشی، کشور را با چالش های نگران کننده ای روبرو کرده است که یکی از این نگرانی ها، اثرگذاری شبکه های اجتماعی و اتاق های گفتگو(چت) است که که بر رفتار و روابط اجتماعی افراد جامعه و خانواده اثرگذار است که باعث از بین رفتن قُبح و حدود زن و مرد می شود و با مراجعه به فیسبوک می توان به عمق این نگرانی پی برد.

طراحان اصلی در فضای مجازی، مروج سبک زندگی غربی 

جهان افروز با بیان اینکه فضای مجازی به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر سبک زندگی کاربران تاثیرات غیر قابل انکاری دارد عنوان کرد: طراحان اصلی در فضای مجازی، مروج سبک زندگی غربی هستند و هدفشان نشانه گرفتن اعتقادات و باورهای اخلاقی و دینی کاربران است، اگرچه فضای مجازی ابزاری برای تبادل اطلاعات به شمار می رود، اما می تواند مخرب باشد تا جایی که باعث گسستن بنیان خانواده شود.

وی بیان کرد: البته از این ابزار می توان در جهت آموزش، تعلیم، رشد علمی و فرهنگی استفاده کرد و اثرات مخرب آن را می توان با ارائه آموزش های متناسب کاهش داد.

کارشناس امور خانواده خاطر نشان کرد: امروزه شبکه های اجتماعی به شدت در بین همه مردم نفوذ پیدا کرده و تاثیر پذیری آنها از سلبریتی ها می تواند بسیار خطرناک باشد، تاثیر پذیری از ظاهر زندگی آنها خصوصا برای جوانان می تواند اثرات منفی به دنبال داشته باشد، خشنونت، تجمل گرایی از مهمترین آسیب های اجتماعی مطرح می شود تا جایی که فضای مجازی حتی بر روی اصطلاحات روزمره نیز تاثیرگذار بوده است.

وی اظهار داشت: می طلبد توصیه های لازم در این فضا توسط فعالان این حوزه بیان شود و باید به گونه ای برنامه ریزی شود تا ریشه های فرسوده سبک زندگی غربی وارد فرهنگ اسلامی نشود و بستر لازم را برای رشد و تعالی فردی و اجتماعی آماده کرد.

تلاش اتاق فکر دشمن برای نفوذ فرهنگ غرب

امیر علی حیدر امیری تحلیلگر مسائل سیاسی اظهار داشت: دشمن برای نهادینه کردن تمدن غرب تلاش کرد و بعد از آن با صهیونیست جهانی در راستای انتشار تفکر غرب مخصوصا در دنیای اسلام وارد میدان شد، دشمن برای گسترش این فرهنگ و تمدن از ابزار رسانه نهایت استفاده را می برد از جمله رسانه های نوشتاری، شنیداری و دیداری که امروز این برنامه و تفکر را با استفاده از فضای مجازی ترویج می دهد.

وی افزود: دشمن در اتاق فکرها با استفاده از متخصصین و متفکرین غربی، می کوشد تا فرهنگ غرب را در قالب فیلم ها، سریال، هنر، روزنامه، کتاب و دیگر رسانه ها به خورد دیگر ملت ها بدهد.

تحلیلگر مسائل سیاسی عنوان کرد: خطر تهاجم فرهنگی از سال ۵۸ توسط رهبر انقلاب گوشزد شد که در این سالها ناتو، شبیخون و جنگ نرم و نفوذ را پدید آوردند و دشمن به دنبال این است که بر شئون جامعه های دیگر اثرگذار باشد.

امیری بیان کرد: نوع پوششی که امروز در بین جوانان و خانمها دیده می شود، توسط فرستنده های ماهواره و فیلم های هالیوود تبلیغ می شوند.

وی با اشاره به تغییر سبک زندگی در بخش های مختلف گفت: سفره ایرانی اسلامی امروز جای خود را به سفره غربی داده است به طوری که در نوع غذا، طعم، چینش غذا، سفره آرایی، آشامیدنی، دسر و خوردنی ها این تغییر سبک زندگی مشاهده می شود تا جایی که امروز جامعه را به سمت غذاهای فست فود و غذای سریع سوق می دهند که منشاء امراض و بیماری های مختلفی هستند.

تحلیلگر مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: انواع سرطان از جمله مشکلات و بیماری هایی هستند که بخش قابل توجهی از آنها به دلیل استفاده از غذاهای سرد و مضر است که توسط دشمن تبلیغ می شود، همچنین گرایش به سمت غذاهای تراریخته نیز از برنامه های دشمن است.

دور شدن از اعتقادات و ارتباطات، هدف دشمن در تغییر سبک زندگی

امیری کاهش ارتباطات را یکی از اهداف دشمن برشمرد و افزود: سبک ارتباطات غربی شده و صله ارحام کمرنگ شده است تا جایی که افراد به سمت تنها گرایی، فردگرایی، دوری از ازدواج، بدون فرزند زندگی کردن، ازدواج سفید و خیانت حرکت کرده و این موارد از مهمترین پیامدهای تغییر سبک زندگی است.

وی اظهار داشت: در زندگی به سبک غربی، انسان غرق در رفاه و مادیات است و از اعتقادات و دین دور می شود، در زندگی غربی تفکرات غربی بر معنویت تسلط می یابند و عرفان های کاذب جای خداپرستی و توحید را می گیرد که امروز این موارد توسط رسانه های غربی برای تغییر سبک زندگی استفاده می شود.

تحلیلگر مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: امروز دشمن سعی می کند تا افراد را از سبک زندگی اسلامی دور کند، تلاش دارند تا اذهان و قلوب را تسخیر کنند چرا که اگر فکر و قلب به این سمت برود، دیگر نیازی به تهاجم نیست.

امیری خاطر نشان کرد: تهاجم جنگ نرم دشمن امروز با ابزار رسانه صورت می گیرد و از فضای مجازی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنند.

انتهای پیام/