با توجه به کاهش بارندگی و خشکسالی، رعایت الگوی کشت بیش از هر زمانی الزامی به نظر می رسد اما این مصوبه غرق در وعده هایی است که به درستی اجرا نمی شود.

به گزارش سفیرافلاک، در پی کاهش نزولات جوی و کاهش ذخایر آبی، بحران خشکسالی هر ساله در فصل تابستان قوت می گیرد و سالهاست قبل از رسیدن تابستان از مشکلات و بحران تنش های آبی در استان صحبت می شود.

با توجه به اینکه یکی از موارد مصرف آب در حوزه کشاورزی است، در سال ۸۸ طرحی با نام “الگوی کشت” برای کشاورزان مصوب شد که در پی آن کشاورزان فقط می توانند ۱۰ درصد از زمین های خود را به کشت محصولات آبدوست و مابقی را به سایر کشت ها اختصاص دهند.

در الگوی کشت، مولفه هایی از جمله شرایط آب و هوایی، شرایط جغرافیایی، میزان تولید محصول و … دخیل است اما طی سال های اخیر تمایل کشاورزان برای کشت محصولات آبدوست بسیار افزایش پیدا کرده به طوری که با گذری از زمین های کشاورزی، برنج کاری شمال کشور را می توان در بسیاری از مناطق مختلف مشاهده کرد که بدون توجه به شرایط آبی و تنها برای سوددهی بیشتر اقدام به کاشت برنج می کنند.

کشت بی رویه محصولات آبدوست

برنج، هندوانه، پیاز و محصولات دیگری که آبدوست است باید طبق الگوی کشت در اراضی کاشته شوند تا بحران بی آبی را تشدید نکنند اما این طرح فقط در حد شعار باقی مانده و اجرای آن تاکنون صورت نگرفته است.

در بسیاری از موارد برای آبرسانی به محصولات آبدوست، برداشت های غیر مجاز صورت می گیرد، زهکش هایی که از تالابها و یا رودخانه ها به سمت زمین های کشاورزی هدایت می شوند و نتیجه اش تشنگی زمین می شود.

قیمت بسیار بالای برنج سبب شده تا کشاورزان به جای کاشت محصولات دیگر، همه توان خود را برای کاشت این محصول اختصاص دهند، برخی از کشاورزان هم زمین های کشاورزی را به کشاورزان غیر بومی اجاره می دهند.

در دو سال گذشته میزان بارشها کمی رضایت بخش بود اما متاسفانه در سال زراعی جاری میزان بارش نزولات جوی به شدت کاهش یافته و از مدتها قبل صحبت از  بحران تنش های آبی و خشکسالی به میان آمده است.

کشت بی رویه محصولات آبدوست، معضل بی آبی و کمبود آب را در سفره های آب زیر زمینی بیشتر می کند و استفاده بیش از اندازه از چشمه ها و قنات ها، در نهایت خشک شدن آنها را به دنبال دارد.

آمارها هر ساله در فصل برداشت محصولات نشان می دهد نه تنها الگوی کشت رعایت نشده بلکه چندین برابر شرایط اقلیمی و آب موجود، محصولات آبدوست کشت شده است، اینکه چرا این طرح پس از سالها در کشور اجرایی نشده، جای سوال دارد.

خسارت ۳ هزار میلیاردی خشکسالی به کشاورزی لرستان

اسفندیار حسنی مقدم رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اظهار داشت: طبق برآوردهای انجام شده خشکسالی تاکنون سه هزار و ٣٠٠ میلیارد تومان به بخش کشاورزی استان خسارت وارد کرده است.

وی افزود: امسال با خشکسالی کم سابقه‌ای مواجه شده ایم به طوری که بارندگی بلندمدت نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰ در صد کاهش پیدا کرده و استان دو دوره ۴٢ روزه و ۵۰ روزه را بدون بارش باران پشت سر گذاشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه خشکسالی خسارت های فراوانی را به بخش کشاورزی وارد کرده است گفت: این مشکل سبب کاهش حداقل ۶۵۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در سال جاری می شود.

۹۷۰۰ هکتار برنج کشت شد

 جواد صالحیان معاون بهبود تولیدات گیاهای جهاد کشاورزی لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: بارندگی ها در استان نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد یعنی معادل ۲۳۰ میلیمتر کاهش داشته و علاوه بر کاهش بارندگی ها، تاخیر در بارش نزولات آسمانی را داریم و در صورت ادامه این روند و عدم بارشها، قطعا مشکلات در حوزه کشاورزی و خسارت ها افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه ۴۲۰ هزار هکتار از اراضی به کشت دیم اختصاص دارد، افزود: کشت دیم در بی آبی و کمبود بارندگی ها خسارت زیادی را می بینند، همچنین علیرغم کاهش بارندگیها، با افزایش دما و تبخیر آب خسارت در این بخش کشاورزی بیشتر هم می شود. در بخش باغات نیز ۳۰ درصد خسارت وارد شده است.

وی با اشاره به کشت محصولات آبدوست گفت: در سال گذشته ۹۷۰۰ هکتار در استان برنج کشت شد اما امسال با توجه به میزان کاهش بارش ها و شرایط کم آبی به همه کشاورزان توصیه می شود که از کشت برنج خودداری کنند البته هنوز در این راستا سهمیه ای اعلام نشده است ولی به دلیل شرایط موجود به کشاورزان اعلام شده که امسال کشت محصولات خود را به سمت ذرت علوفه ای و سایر محصولاتی که آب کمتری نیاز دارند و در برابر بی آبی مقاوم هستند، اختصاص دهند.

معاون بهبود تولیدات گیاهای جهاد کشاورزی لرستان عنوان کرد: طبق اعلام امور آب، ذخیره آب در پشت سدها کاهش یافته و در صورت بی توجهی به کم آبی، باغات پایین دست با مشکل مواجه می شوند.

صالحیان خاطرنشان کرد: به دلیل کاهش آب، ضروری است تا اعتبار مورد نیاز برای تهیه تانکر آب فراهم شود تا باغات از بین نروند.

وی با اشاره به اینکه همه ساله لرستان، دومین تولید کننده علوفه در کشور بوده است، عنوان کرد: پیش بینی می شود با این شرایط کم آبی امسال در حوزه تولید جو هم با مشکل مواجه شویم.

معاون بهبود تولیدات گیاهای جهاد کشاورزی لرستان اظهار داشت: اگرچه رعایت الگوی کشت برای همه کشاورزان ضروری است اما توجهی نمی شود و کشاورزان به هر میزان و هر چه دوست دارند در اراضی کشت می کنند.

خشکسالی و بروز پدیده گرد و غبار

مهدی پازوکی مدیر کل مدیریت بحران استان لرستان در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: تاکنون ۱۲۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در استان بر اثر کاهش بارندگی و خشکسالی خسارت دیده که بارشها نسبت به سال گذشته بیش از ۴۰ درصد کاهش یافته است.

وی افزود: در صوت کاهش بارندگی ها در تابستان احتمال دارد که بر روزهای آلاینده بودن هوا اضافه شود چرا که در سال هایی که خشکسالی وجود دارد، ریزگردها افزایش می یابد.

مدیر کل مدیریت بحران لرستان با اشاره به کاهش منابع آبی استان گفت: کشت محصولات آبدوست ممنوع بوده و ضروری است تا برنامه ریزی و مدیریت لازم صورت گیرد تا مشکلات در حوزه آب افزون نگردد.

پازوکی بیان کرد: ذخایر آب پشت سدهای استان ۵۷ درصد است و برنامه ریزی های لازم در حال انجام است که بتوان مشکلات در این بخش را مرتفع کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به احتمال کاهش آب در برخی از مناطق، ابلاغ شده که تامین تانکرهای سیار در دستور کار قرار گیرد و در صورت نیاز آبرسانی صورت گیرد.

انتظار می رود با توجه به کاهش بارندگی ها، برای جلوگیری از بحران و تنش های بی آبی از سوی وزارت جهاد و نیرو اقداماتی صورت گیرد و از کشت بی رویه محصولات آبدوست جلوگیری شود.

انتهای پیام/

  • نویسنده : فاطمه بیرانوند