تنور تبلیغات نامزدهای شورای شهر از چند ماه پیش داغ شده و هرروز از وعده‌های جدیدی توسط کاندیداها رونمایی می‌شود، این در حالیست که این پارلمان محلی با گذشت 22 سال برای تحول و مدیریت شهری با چالش ها و حواشی زیادی همراه بوده و کمتر وعده ای رنگ اجرایی شدن به خود دیده است.

به گزارش سفیرافلاک، سابقه انتخابات شوراهای شهر و روستا در کشور به سال ۷۸  برمی گردد و تاکنون پنج دوره از انتخابات شوراها با فاصله هر چهار سال یکبار در کشور برگزار شده و در خرداد ماه امسال ششمین دوره انتخابات شوراها برگزار خواهد شد.شوراها، پارلمان های محلی هستند که شهروندان هر شهر و روستا، نمایندگان خود را از بین نامزدها انتخاب کرده و به مدت چهار سال به شوراها می فرستند، نمایندگانی که در این پارلمان می توانند برای توسعه و آبادانی اقدامات مهمی انجام دهند.


اما اینکه چرا برخی از مردم رضایت زیادی از عملکرد شوراها و شهرداری ها ندارند به این برمی گردد که برخی از افراد فاقد تخصص و برنامه با تبلیغات و وعده های بیشمار وارد شورا می شوند و چند سال بدون ارائه برنامه صحیح برای حرکت در مسیر توسعه شهری حضور دارند و نتیجه آن، عدم رضایت شهروندان از عملکرد شوراها می شود.


وعده هایی که بر زمین می ماند

شهروندان هر شهر و روستا انتظار دارند تا اعضای منتخب، منافع شهر را در نظر بگیرند و برای رفاه و امکانات بیشتر در شهر تلاش کنند اما متاسفانه گاهی دیده می شود افرادی در شوراها منافع خود را بر منافع عمومی ترجیح می دهند که این ضربه سختی به اعتماد مردم وارد می کند.


از سوی دیگر برخی از فسادهای مالی و گزارش هایی در این زمینه سبب شده تا در کارنامه شوراها نقطه های سیاهی ایجاد شود. در حالی که گسترش خدمات رفاهی یکی از مهمترین انتظارات مردم از شوراهاست اما در بسیاری از موارد شوراها پروژه هایی را شروع کرده اند که یا نیمه کاره مانده و یا آنقدر زمانبر بوده که به آثار تاریخی تبدیل شده است.

با نگاهی گذرا به همه این موارد که سبب نارضایتی مردم از عملکرد شوراها شده، مشخص می شود که اگر در گام نخست انتخابات شوراها، افرادی توانمند و متخصص انتخاب و راهی شوراها شوند هیچگاه چنین مشکلاتی رخ نخواهد داد.


اگرچه در هنگام تبلیغات، برخی از نامزدها برای کسب رای بیشتر به هر دری می زنند و از هر راهی استفاده می کنند اما نیاز است با آگاهی و تحقیق افراد واجد شرایطی که دلسوز شهر بوده و منافع شهر را در اولویت قرار می دهند انتخاب شوند تا بتوانند در مسیر گسترش رفاه و امکانات شهری اقدام نمایند.

باید بستر لازم برای مشارکت بیشتر مردم در انتخابات فراهم شود و افراد طبق تخصص نامزدها رای دهند تا اعضایی برای شورا انتخاب شوند که بتوانند برای آبادانی و رفع مشکلات اقدام کنند.


در ایام تبلیغات انتخابات آنچه دیده می شود، شعارهای ریز و درشتی است که بر در و دیوار شهر آویزان شده، شعارهایی که اگر تعداد اندکی از آنها رنگ حقیقت به خود بگیرد، شهر گلستان می شود اما متاسفانه در بسیاری از موارد افراد بدون هیچگونه مهارت و تخصصی وارد شورا می شوند و نمی توانند انتظارات مردم را برآورده نمایند.

مهارت و شایستگی، مهمترین ویژگی شورایی ها


یاسمن فاطمی جامعه شناس در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: تعداد زیادی از افرادی که برای شوراها ثبت نام می کنند، فاقد مهارت و تخصص لازم در مدیریت شهری هستند و تنها به دلیل داشتن مدرک تحصیل و شرایط سنی امکان حضور در انتخابات را دارند که همین خلاء سبب می شود در صورتی که وارد شورا شوند دستشان برای اجرای برنامه ها خالی بماند.


وی افزود: بعد از برگزاری انتخابات، وقتی کمیسیون ها تشکیل می شود گاهی افراد بدون در نظر گرفتن تخصص در کمیسیونی قرار می گیرند که هیچ سنخیتی بین رشته تحصیلی و یا مهارت این افراد نیست و ماحصل همه این موارد رکود در برنامه ها و توسعه امکانات شهر است.


این جامعه شناس با بیان اینکه در شورا باید افرادی دلسوز وارد شوند گفت: برخی از افراد واقعا هم دلسوز شهر بوده و هم برنامه و مهارت لازم را در این زمینه دارند و می توانند گام های مثبتی بردارند، در واقع این افراد نه برای منافع خود بلکه برای منافع مردم تلاش می کنند تا بتوانند خدمتی به شهروندان شهرشان ارائه دهند.

هم افزایی مهمترین نیاز شورا


فاطمی تصریح کرد: رفع مشکلات ترافیکی، زیباسازی منظر شهری، گسترش فضای سبز، اجرای پروژه های ضروری در راستای خدمت به شهروندان، رسیدگی به مشکلات آسیب های اجتماعی در محلات حاشیه شهر، دغدغه رفع مشکلات کارگران شهرداری، تلاش برای انتخاب شهرداری توانمند و پاکدست از مهمترین انتظارات شهروندان از اعضای شورای شهر است که با تک تک آرای مردم وارد پارلمان شهری می شوند.

وی هم افزایی را یکی از مهمترین نیازهای شورا برشمرد و افزود: شورا متشکل از چند نفر است که با هم افزایی، همفکری و مشورت می توانند ایده های بهتری را پیشنهاد دهند و با عملی کردن هر کدام از آنها خدمت بزرگی به مردم انجام دهند اما در برخی از موارد یکی از مهمترین چالش ها و حاشیه های شوراها، عدم هم افزایی و همکاری است.


این جامعه شناس خاطرنشان کرد: وقتی در یک جمع کاری، هر کسی قرار باشد حرف خود را بزند قطعا هیچگاه برنامه ها پیش نخواهد رفت و گامی در راستای خدمت به مردم برداشته نمی شود.

فاطمی سیاسی بازی را یکی از مهمترین مشکلات در شوراها برشمرد و گفت: وظیفه شوراها به خوبی مشخص است و نباید این افراد خود را درگیر و دار دسته بندی و جناح ها گرفتار کنند بلکه هدفشان باید رفع مشکلات شهروندان در شهر باشد و با برنامه ریزی بتوانند در مدیریت شهری کارنامه درخشانی از خود به جای بگذارند.


لزوم ورود افراد متخصص و دارای مهارت به شورا


همایون رهبران کارشناس سیاسی و عضو هیات نظارت بر انتخابات بروجرد در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: نابسامانی در بدنه همه شوراهای شهر دیده می شود به طوری که به دلایل و مشکلاتی مانند عدم تعامل و همکاری، دو دستگی و یا نبود تخصص لازم، مشکلات عدیده ای رخ می دهد.


وی افزود: یکی از مشکلات در حوزه مقررات بوده به طوری که نیاز است افرادی که قصد ورود به شورا را دارند از شش ماه قبل اقدام کنند تا بررسی های لازم صورت گیرد و افرادی که شرایط لازم و تخصص را دارند در انتخابات ورود پیدا کنند اما عدم همین سبب شده تا برخی از افراد بدون هیچ تخصصی وارد شورا شوند.


کارشناس سیاسی تصریح کرد: از دیگر مشکلات در این حوزه، عدم نظارت بر عملکرد شوراهاست به طوری که گاهی افراد وارد می شوند در حالی که نیاز است یک ساز و کار قوی وجود داشته باشد اما نبود آن سبب می شود تا مشکلات دیگری مانند فسادهای مالی رخ دهد.

رهبران عنوان کرد: اگر اعضای شورای شهر به خوبی انتخاب نشوند، اثرات نامطلوب آن در انتخاب شهردار نمایان می شود به این صورت که اگر دو دستگی در شورا ایجاد شود، شهردار منتخب شهردار شهر نیست بلکه فردی است که طبق شرایط عده ای از شورا فعالیت می کند.


وی بیان کرد: با توجه به اینکه شورای نگهبان یک نهاد حاکمیتی است، می طلبد که تایید صلاحیت این افراد نیز به شورای نگهبان سپرده شود.

رهبران با تاکید بر انتخاب افراد شایسته در انتخابات شوراها خاطرنشان کرد: مردم از بین افرادی که داوطلب شورای شهر شده اند سعی کنند با تحقیق این افراد را انتخاب نمایند تا با ورود عده ای متخصص، کارآمد و افرادی که برای منافع شهر و مردم تلاش می کنند رای دهند و اثرات مطلوب آن را ببینند.


۱۴۸۳ داوطلب شورای شهر استان


محمود ثمینی رئیس ستاد انتخابات لرستان گفت: برای انتخابات شورای شهر هزار و ۴۸۳ نفر در استان ثبت نام کردند به طوری که در خرم آباد ۳۳۳ نفر، بروجرد ۲۴۸ نفر، دورود ۱۵۴ نفر، الیگودرز ۲۲۳ نفر، سلسله ۴۹، دلفان ۹۹ نفر، رومشکان ۲۸، ازنا ۶۸ نفر، پلدختر ۷۵ نفر، کوهدشت ۱۶۱ نفر، چگنی ۴۵ نفر و سلسله ۴۹ نفر برای ششمین دوره انتخابات شورای شهر در استان ثبت نام کرده اند.


وی افزود: از این تعداد ۱۶۴ نفر بانوان و هزار و ۳۱۹ نفر آقا هستند که ۱۲ درصد از ثبت نام شدگان را خانم ها و ۸۸ درصد را آقایان تشکیل داده اند و حضور بانوان نسبت به دوره گذشته از شورای شهر چهار درصد افزایش داشته است.

رئیس ستاد انتخابات لرستان با اشاره به ثبت نام کاندیداهای شورای روستا گفت: برای انتخابات شوراهای روستا پنج هزار و ۷۵۳ نفر در استان داوطلب شدند که در پلدختر ۴۶۳ نفر، کوهدشت ۵۹۱ نفر، بروجرد ۴۸۳ نفر، ازنا ۳۴۴ نفر، سلسله ۵۹۰ نفر، چگنی ۴۶۶ نفر، دورود ۴۲۲ نفر، دلفان ۶۱۱ نفر، رومشکان ۱۵۳ نفر، الیگودرز ۵۴۴ نفر و در خرم آباد هزار و ۸۶ نفر برای این دوره از انتخابات ثبت نام کردند.


ثمینی عنوان کرد: پنج هزار و ۱۰۴ نفر از ثبت نام کنندگان مرد و ۶۴۹ نفر بانوان هستند که میزان مشارکت مردان ۸۹ و زنان ۱۱ درصد بوده است.


وی با اشاره به اینکه انتخابات در سه شهرستان به صورت الکترونیک برگزار می شود، افزود: انتخابات ۱۴۰۰ در مراکز شهرستان های خرم‌آباد، بروجرد و کوهدشت به صورت الکترونیک برگزار می شود و هدف ما برای برگزاری انتخابات الکترونیک در همه شهرهای استان بود که به دلیل محدودیت در تعداد صندوق های الکترونیک فعلا در سه شهر اجرا می شود.


انتهای پیام/