عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: منابع بودجه‌ای اختصاص یافته به حوزه پژوهش در کشور با نیازهای موجود در این عرصه همخوانی نداشته و سهم اعتبارات پژوهشی ناکافی است.

به گزارش سفیرافلاک، مهرداد ویسکرمی اظهار داشت: بودجه‌های سالانه تخصیص یافته برای حوزه پژوهش ناکافی بوده و جوابگوی نیاز منابع اعتباری لازم برای فعالان در این عرصه نیست.

وی گفت: سهم ناچیز بودجه‌های پژوهشی یک موضوع است و موضوع مهم‌تر از آن این‌که اعتبارات اختصاص یافته کجاها هزینه شده و صرف چه مواردی از اقدامات و برنامه‌های پژوهشی می‌شوند. 

عضو کمیسیون آموزش مجلس با تاکید بر این‌که توسعه‌یافتگی مستلزم اختصاص منابع اعتباری کافی در حوزه تحقیق و پژوهش است، عنوان کرد: معتقدم بودجه‌ریزی در این بخش نه به معنای هزینه‌کرد بلکه نوعی سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید. 

ویسکرمی بیان داشت: وقتی پژوهش در هر حوزه‌ای منجر به ارائه طرحی راهگشا و متناسب با نیاز روز کشور و جامعه و یا اختراع کالا و محصولی برای کمک به خودکفایی می‌شود، چطور می‌توان تامین منابع اعتباری در این عرصه را هزینه بودجه نامید. 

وی افزود: در راستای تقویت این حوزه طرحی از کانال کمیسیون آموزش عبور کرده و به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید که بر مبنای آن شرکت‌های دانش‌بنیان از ابعاد حمایتی مختلف بهره‌مند می‌شوند، تا مسیر حرکت آن‌ها تا حدودی هموار ‌شود. 

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی افزود: متاسفانه ایران در مقایسه با کشورهای منطقه در زمینه تولیدات دانش‌بنیان در جایگاه خوبی قرار ندارد و این آمار حکایت از کم‌توجهی به حوزه پژوهش و غافل ماندن از نقش آن در توسعه‌یافتگی دارد.

ویسکرمی تصریح کرد: عبور از بسیاری تنگناها و وابستگی‌ها در گرو این است که وقت و سرمایه بیشتری را برای رونق بخشیدن به طرح و تولیدات شرکت‌های دانش‌بنیان معطوف این حوزه کرد. 

انتهای پیام/

منبع: تهران نیوز