وزیر آموزش و پرورش گفت: سرمایه‌های هوشمندانه‌ای در بخش پتروشیمی از سوی صندوق ذخیره فرهنگیان انجام شده و اتانول تولیدی آن، ایران را به رتبه دوم جهان خواهد رساند.

به گزارش سفیرافلاک، محسن حاجی‌میرزایی وزیر آموزش و پرورش امروز (سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت) در جلسه علنی مجلس و در پاسخ به سؤال علی‌اکبر کریمی نماینده مردم اراک درباره علت به کارگیری افراد بازنشسته و بی‌صلاحیت در صندوق ذخیره فرهنگیان در دوران دولت تدبیر و امید اظهار داشت: در سال ۹۵ سود صندوق ذخیره فرهنگیان ۲۵۰ میلیارد تومان بوده است که در سال ۹۹ این سود عملیاتی به ۳ هزار و ۴۶۷ میلیارد تومان رسیده است. 

وی افزود:‌ از سال ۹۸ تا ۹۹ که دوره مسئولیت من در وزارت آموزش و پرورش بوده است، سود عملیاتی صندوق ذخیره فرهنگیان سه برابر شده و از ۱۲۸۰ میلیارد تومان به ۳ هزار و ۴۶۷ میلیارد افزایش پیدا کرده است.

حاجی‌میرزایی گفت: پیش‌یینی می‌شود که سوود ۱۴۰۰ صندوق ذخیره فرهنگیان که در شهریورماه نهایی خواهد شد به ۵ هزا رو ۹۰۰ میلیارد تومان برسد که این موضوع نشان می‌دهد که در حال حرکت به نفع منافع فرهنگیان است. 

وی اظهار داشت: سرمایه‌گذاری‌های صندوق در حوزه پتروشیمی هوشمندانه بود؛ با راه‌اندازی کامل کیمیای پارس خاورمیانه، سبلان، دنا و سیراب ظرفیت تولید متانول به ۶ میلیون تن ارتقاء می‌یابد که رتبه دوم این فرآورده در جهان خواهد بود.

حاجی میرزایی با اشاره به اینکه کیمیای پارس خاورمیانه راه‌اندازی شده و در حال حاضر درآمد ارزی دارد، از راه‌اندازی سبلان در هفته آینده خبر داد و تصریح کرد: در دوره مسئولیت من تغییر مدیریتی در صندوق که به تازگی توانسته بود اعتماد فرهنگیان را جلب کند، ریسک بزرگی به همراه داشت.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه تمامی انتصابات در صندوق ذخیره فرهنگیان بدون نظر مراجع ذیصلاح انجام نشده است، افزود: یک بنگاه اقتصادی برای به دست آوردن نتایج مناسب به مدیران باتجربه و خوشنام نیاز دارد.

وی با بیان اینکه در یک سال و نیم اخیر حدود ۱۰ درصد از مدیران بازنشسته در صندوق را کاهش دادیم، تصریح کرد: نیمی از مدیران منصوب در این صندوق متولد ۵۷ و بعد آن بوده و در تلاش برای جوانگرایی هستیم.

حاجی میرزایی توضیح داد: هرچند قانون منع بکارگیری بازنشستگان شامل صندوق ذخیره نمی‌شود و معاونت حقوقی، سازمان استخدامی و دیوان محاسبات به آن تصریح کرده اما نمایندگان در قانون بودجه ما را ملزم به اصلاح اساسنامه کردند که برای این موضوع نیز کارگروهی تشکیل شده است.

وی افزود: علاوه بر اقدامات فوق دو اقدام مهم سهیم شدن فرهنگیان در ارزش افزوده دارایی صندوق و بورسی شدن هلدینگ‌های آن نیز اقدامات مناسبی انجام شده است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه پذیرش دو هلدینگ پتروفرهنگ و سرمایه‌گذار فرهنگیان با تلاش‌های بسیار در بورس انجام گرفته و عصر امروز نیز جلسه‌ای درباره پذیرش شرکت ساختمانی معلم برگزار خواهد شد، ادامه داد: با تحقق این مهم تاکنون حدود ۹۵ درصد سرمایه صندوق شفاف و در بورس عرضه شده است.

حاجی میرزایی تصریح کرد: اقدامات مناسبی برای کاهش مدیران بازنشسته و تحول در صندوق ذخیره فرهنگیان انجام شده است.

وی در پایان از نمایندگان خواست هر سوال و ابهامی که درباره صندوق ذخیره فرهنگیان دارند را مطرح کرده تا مسئولان این صندوق توضیحات لازم را ارائه دهند. 

انتهای پیام/ 

  • منبع خبر : فارس