حسنی مقدم گفت: با توجه به خشکسالی امسال، کشاورزان کاشت گیاهان علوفه ای را جایگزین محصولات آبدوست کنند.

به گزارش سفیرافلاک به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی لرستان، اسفندیار حسنی مقدم کشاورزی  با اشاره به اینکه امسال یکی از بی سابقه ترین خشکسالی‌ها را در قرن اخیر تجربه کرده‌ایم، اظهار داشت: شاهد کاهش ۵۰ درصد دبی رودخانه و  همچنین کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی بارندگی نسبت به مدت مشابه هستیم، از طرفی پراکنش هم نامناسب بود.

 وی افزود: طبق آخرین برآوردها خشکسالی تاکنون چهار هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان به زیر بخش های کشاورزی خسارت وارد کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با تاکید بر مدیریت خشکسالی گفت: انتقال آب برای کاشت محصولات آبدوست در اراضی دیم ممنوع می باشد و بر علیه متخلفین اعلام جرم و به دستگاه قضائی معرفی می شوند.

حسنی مقدم بیان کرد: کشاورزان در اراضی آبی نیز سطح زیر کشت محصولات آبدوست را کاهش دهند، همچنین نسبت به مصرف آبی که در اختیار دارند توجه کنند، زیرا کشاورزان پایین دست نیز به این آب نیاز دارند.

وی عنوان کرد: کشاورزان به جای کاشت هندوانه و سیب زمینی کاشت گیاهان علوفه ا‌ی مانند ذرت علوفه ای  را در دستور کار خود قرار دهند و دامداران از مزارع موجود حداکثر استفاده را کرده و جمع‌آوری کاه و کلش را در نظر داشته باشند.

رئیس جهاد کشاورزی لرستان خاطرنشان کرد: روزهای آینده بخشنامه خرید دام مازاد از عشایر و روستاییان ابلاغ و شرکت پشتیبانی امور دام مکلف است بخشی از دام‌ها را به قیمت عادلانه خریداری کند تا دامداران متضرر نشوند.

انتهای پیام/