شرفی گفت: پروژه های سیل در اولویت اعتبارات سال جاری قرار دارند که امسال تلاش می شود 25 دهنه پل آسیب دیده از سیل به بهره برداری برسد.

به گزارش سفیرافلاک، عباس شرفی در نشست خبری مجازی با خبرنگاران اظهار داشت: در استان هشت هزار کیلومتر راه و ۱۴ هزار پل و ابنیه فنی وجود دارد که در سیل سال ۹۸، هزار کیلومتر راه تخریب و آسیب دید و ۹۰۰ پل بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شد که در مجموع دو هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان خسارت به راه های استان وارد شد که بیشترین خسارت به راه های خرم آباد و کشکان بوده است.

وی افزود: بعد از وقوع سیل بازسازی و بهسازی ۱۴۰ دستگاه پل در دستور کار قرار گرفت که در مهر ۹۹ حدود ۱۰۴ ابنیه فنی به بهره برداری رسید و از ۱۴۰ پل آسیب دیده، مابقی هم تلاش می شود در اواسط خرداد امسال خصوصا پل های بزرگ را که حدود ۲۵ دستگاه پل است به بهره برداری برسد.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان با اشاره به اعتبارات جبران سیل در استان تصریح کرد: آنچه برای اعتبارات ابلاغ شد ۲۳۰ میلیارد تومان که حدود هشت درصد از اعتبارات برای بازسازی در نظر گرفته شد که بخش زیادی از محورها را به دلیل کمبود اعتبارات اقدامات کمتری صورت گرفت اما  تلاش شد در حد توان اقداماتی صورت گیرد.

شرفی با بیان اینکه در اعتبارات ۱۴۰۰ پروژه های سیل در اولویت قرار دارند، گفت: محور خرم آباد به سمت پلدختر بیشترین خسارت را در سیل متحمل شد و در ۲۰ نقطه راه ارتباطی قطع گردید که پس از فروکش کردن سیل، عملیات ساماندهی این محور آغاز شد و با گسیل تجهیزات و ادوات ظرف ۴۵ روز ارتباط برقرار شد و در مرداد همان سال۱۰ پل بزرگ بهره برداری و ۲۰ کیلومتر از این مسیر بهسازی شد.

وی بیان کرد: از نظر اجرا مشکلی نداریم و پل سردار سلیمانی با حجم عملیاتی که دارد به طول ۱۴۴ متر، تلاش شده تا همان سبک سنتی خود را حفظ کند و در آستانه بهره برداری است که دلیل کند بودن ساماندهی، کمبود اعتبار است که پیگیری های لازم صورت گرفته است.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان خاطرنشان کرد: همه اعتبارات احداث و نگهداری راه ها به استانها محول شده که در استان بیش از چهار هزار  کیلومتر راه آسفالت و دو هزار کیلومتر راه روستایی خاکی داریم که اعتبارات ما در این راستا محدود است.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان بیان کرد: هر ساله برای ایمن سازی و ارتقای راه ها اقداماتی انجام می شود که سال گذشته ۳۰ کیلومتر از راه های شهرستان دلفان بهسازی، خطر کشی و نصب نیوجرسی انجام شد.

شرفی با اشاره به ایمن سازی محور ازنا- شارند، افزود: در محور ازنا – اراک و بعد از اینکه بخشی از این راه برای بهره برداری رسید، اقدامات ایمن سازی در این محور انجام شد و اگر عملیات احداث باند دوم انجام شود بعد از تحویل، ایمن سازی و اقدامات لازم صورت می گیرد.

وی با اشاره به ساماندهی ورودی خرم آباد گفت: ساماندهی ورودی خرم آباد آغاز شده و به پایان رسید که در این راستا در سال ۹۷ نزدیک ۹ کیلومتر از این مسیر ساماندهی و احداث جدول انجام شد، همچنین ۹ کیلومتر در این مسیر روشنایی و نیوجرسی نصب شد.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای لرستان خاطرنشان کرد: در استان ۳۲ راهدارخانه وجود دارد که طی سال های اخیر پنج راهدارخانه اضافه شد و امسال نیز سه راهدارخانه در پلدختر، کوهدشت و سلسله احداث می شود.

انتهای پیام/