حسنوند با اشاره به‌ضرورت مقابله با مشکلات عاطفی در دوران کرونا، گفت: سرچشمه آرامش و مقابله با تنش‌های روحی را بایستی در تعالیم حیات‌بخش اسلام و آموزه‌های مکتب وحی جستجو کرد.

امین حسنوند در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک با اشاره به مشکلات عاطفی پیش‌آمده برای برخی خانواده‌ها در بحبوحه بیماری کرونا، اظهار داشت: با توجه به شرایط حاد کرونایی و خطرناک بودن این بیماری منحوس و از طرفی منزوی شدن اعضای خانواده‌ها به دلیل محدودیت‌های کرونایی باید به دنبال ایجاد شرایط نشاط و شادابی در بین خانواده‌ها بود.

وی افزود: برای برانگیخته شدن حس نشاط و شادابی در خانواده‌ها، راه‌های ارتباط برقرار کردن با مردم و محیط اطراف را با استفاده از تماس تصویری و تلفنی، ارسال پیامک و …تقویت کنیم.

مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: برای سالمندانی که نحوه کار مجازی را نمی‌دانند، کار با پیام‌رسان‌های مجازی مثل واتساپ، تلگرام و … را آموزش بدهیم تا بتوانند به‌راحتی با فرزندان، دوستان و آشنایان خود ارتباط برقرار کنند.

وی تصریح کرد: در این مدت می‌توان از ظرفیت روانشناسان و مددکاران اجتماعی استفاده کرد و بابیان مشکلات علاوه بر تخلیه خود از ناآرامی و تنش‌ها راهکارهای مناسبی را کسب کرد و همچنین پیاده‌روی‌های کوتاه در مکان‌های خلوت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله اجتماعی می‌تواند موجب کاهش آلام تنهایی‌های ناشی از محدودیت‌های کرونایی شود.

حسنوند خاطرنشان کرد: بیماری کرونا باعث شده که مدت باهم بودن افراد خانواده‌ها در منزل بیشتر شود مسلماً باعث یک سری تأثیرات در روابط داخل خانواده‌ها شده است تماس‌هایی که هم سن و سال‌ها باهم سن‌های خودشان در فضای مجازی می‌گیرند می‌تواند به‌شدت در رفتار آن‌ها تأثیر بگذارد.

مشاور رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: براثر مدت‌زمان باهم بودن و نبود مسافرت، تفریحات و سرگرمی‌ها، مشکلات مالی سبب بروز برخی رفتارهای تنشی زوجین و افزایش بدخلقی و همچنین اختلافات داخل خانواده‌ها شود؛ بهتر است افراد خانواده در این شرایط ضمن تقسیم وظایف و استفاده از تکنیک‌های مهارت زندگی در حل مسائل و مشکلات به یکدیگر کمک کنند تا بتوان راحت‌تر از این شرایط عبور کرد.

وی تأکید کرد: سرچشمه آرامش و مقابله با تنش‌های روحی را بایستی در تعالیم حیات‌بخش اسلام و آموزه‌های مکتب وحی جستجو کرد و عوامل اعتقادی مثل دعا، توکل، ذکر و اعتقادات دینی در کنار فعالیت‌های اجتماعی ورزش و پرداختن به کارهای خوب می‌تواند تأثیرات بسیار خوبی برای پیشگیری از اتفاقات ناگواری چون قتل، طلاق، اعتیاد، آثار خودکشی در جامعه و … تأثیرات بسزایی داشته باشد.

انتهای پیام/