رازانی گفت: ۹۶ درصد واحدهای صنعتی استان متوسط و کوچک بوده و با توجه به اینکه در کل واحدهای صنعتی لرستان ۲۴ هزار نفر اشتغال وجود دارد، 7 هزار نفر در شهرک ها مشغول به کار هستند.

به گزارش سفیرافلاک، بختیار رازانی شامگاه یکشنبه در نشست خبری مجازی با اصحاب رسانه اظهار داشت: در استان ۲۵ شهرک، ناحیه صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی وجود دارد که از این تعداد ۱۸ شهرک و ناحیه صنعتی فعال است، در ۱۱ شهرستان شهرک صنعتی وجود دارد و همه شهرستان ها دارای ناحیه صنعتی هستند.

وی افزود: همچنین در استان ۱۲۰۰ پروانه بهره برداری صنعتی صادر شده اما در شهرک ها ۳۹۰ واحد صنعتی به بهره برداری رسیده که ۲۸۰ واحد فعال و ۱۱۰ واحد غیر فعال است، به طوری که ۳۰ درصد واحدها راکد و ۷۰ درصد فعال هستند.

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی لرستان با اشاره به اینکه موتور صنعت استان زیر ۵۰ درصد فعالیت دارد، عنوان کرد: کمبود سرمایه در گردش، مشکلات تهیه مواد اولیه، فرسودگی ماشین آلات و نبود بازار مناسب، اختلاف بین شرکا از مهمترین مشکلات این واحدهاست که تسهیلات برای سرمایه در گردش در اختیار این واحدها قرار می گیرد که مجدد فعالیت خود را آغاز کنند.

رازانی با بیان اینکه برخی از این واحدها در تملک بانک است، تصریح کرد: ۷۰ واحد صنعتی تملک شده که در سال های قبل ۱۰۲ واحد در تملک بود اما با هماهنگی ها طی دو سال اخیر بانکها برخی از واحدهای تملک شده را واگذار کردند، در دو سال اخیر هیچ بانکی واحدی را تملک نکرده است.

وی با اشاره به اینکه پتانسیل اول استان کشاورزی، گردشگری و بعد صنعتی است، گفت: در استان معادن خوبی وجود دارد و بیش از یک سوم صنایع استان کانی غیر فلز و معدنی است اما در راستای ایجاد خوشه کسب و کار، توسعه خوشه عسل لرستان آغاز شده و به دنبال فرآیند توسعه عسل و زعفران هستیم.

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی لرستان با اشاره به احیای واحدهای راکد خاطرنشان کرد: واحدهای راکد زیر ساخت لازم را دارند که از طریق مشاور کلینیک کسب و کار، مشکلات آنها بررسی می شود که مهمترین مشکل واحدها کمبود سرمایه در گردش بوده و برخی با تولید قبلی به صرفه نبوده و برخی تغییر خط تولید می دهند؛ سال گذشته ۱۶ واحد راکد فعال شد همچنین ۷۱ واحد غیر فعال هم از سال ۹۶ تا ۹۸ وارد مدار تولید شدند.

رازانی تصریح کرد: ۹۶ درصد واحدهای صنعتی استان متوسط و کوچک بوده و با توجه به اینکه در کل واحدهای صنعتی استان ۲۴ هزار نفر اشتغال وجود دارد، هفت هزار نفر در شهرک ها مشغول به کار هستند.

انتهای پیام/